Huomasin/tunsin sormella emättimessä jonkun "pallon " . Sormen kun laitto emättimeen ja koitti ylhäältä niin siinä tuntui selvästi sellainen pallo. Samalla kun sormea heilutteli, "pomputteli " liikkui ylös alas se myös. Hirveän vaikea selittää! Mietinkin, että onko mahdollista sen olla vauvan pää, viikkoja on 29 4 vai mistäköhän on kyse. Huolestuin, ja tuli myös mieleen joku kasvain.
mikä tuntuu emättimessä? typerääkö
15
9611
Vastaukset
- ei hätää!
Anteeksi, että sanon tämän ääneen, mutta mua todella naurattaa tuo "vauvan pää". :D Eihän se vauvan pää siellä emättimessä ole ja tuossa vaiheessa kohdunsuukin normaalissa raskaudessa on vielä kiinni ja kohdunkaulaa reilusti jäljellä. Suosittelen, että googlaat jonkun kuvan naisen anatomiasta, niin näet miten se kohtu asettuu suhteessa emättimeen. :)
Se "pallo", minkä tunsit on todennäköisesti kohdunnapukka. Se on kaikilla naisilla ja on sellainen suunnilleen luumun kokoinen kyhmy emättimessä. Se antaa periksi työnnettäessä ja saattaa kuukautiskierron eri vaiheissa olla eri korkeudella. Varmasti raskauden aikanakin se voi vaihtaa paikkaa. Älä hirveästi muuten sieltä sisältä tunnustele ainakaan tästä eteenpäin, loppuraskaudesta kun kohdunsuu saattaa pikkuisen jo aueta ja sinne voi päästä sitten bakteereita. Ja tosiaan ehdottoman puhtaat kädet, jos sormia sisällesi työnnät.
Itse asiassa, tästä linkistä voit käydä katsomassa miten nuo jutut siellä alapäässä oikein on. Kuten huomaat, on kohdusta vielä matkaa emättimeen...
http://www.vau.fi/raskaus/Raskausviikot/Viikko-30/ - --------------------
Et ole ennen tiennyt, että siellä on kohdunkaula?
- jepsreps
Heheh... mikä loma nyt on menossa, kun näitä provoja on näin paljon. Vauvan pää.... vähän sitten liikuttelin sitä ja se pompotteli. Joo...
- jjhgfhiilmvhhu
Provo? Lähinnä tarkoitin sitä, jos vauva vaikka niin alhalla tai jotain ja se pää sieltä tuntuisi. Näin olen ymmärtänyt, että sormella kätilö voi tuntea pään, kun vauva kiinnittynyt? En tietenkään tarkottanut että pää sielä roikkuisi, idiootti..
Se pallo tuntui sormella, tuolta ylhäältä. En ihan tainnut ajatella asiaa loppuun asti, kiitos eka vastaaja sinulle! :)- ei hätää!
Eipä kestä. :) Kyllähän sitä itse kullakin on aukkoja tiedoissa, jotka ihmisen anatomiaan liittyy. Tosiaan juuri ennen synnytystä, kun vauva on laskeutunut, voi kätilö sen pään tunteakin, mutta ei sitä varsinaisesti pääse kunnolla kokeilemaan, ennen kuin kohdunsuu on avautunut. Noilla viikoilla paikat on vielä kiinni ja vauva paljon ylempänä, jos kaikki vain on normaalisti. Jos tuntisit vauvan pään, niin sitten olisi kyllä hätä. Voit tunnustella sitä napukkaa sitten jossain vaiheessa kun kuukautiskiertosi taas käynnistyy, niin huomaat ehkä, miten se juuri sinulla kierron aikana käyttäytyy. Mukavaa loppuraskautta! :)
- jepsreps
"En tietenkään tarkottanut että pää sielä roikkuisi, idiootti.. "
No älä? Jos ei osaa itse etsiä tietoa siitä mikä kumma pallo emättimessä on, niin luulen, että se idiootti löytyy jostain muualta kuin täältä päästä. Koita nyt edes tutustua omaan kehoosi. WIkipediasta löytyy kuvien kanssa ohjeet siitä mistä minkäkin ruuminosan voi löytää. Anteeksi vaan, mutta jotenkin odotan, että tietotaso voisi olla aikuisilla vähän korkeampi... - netiketti vaan
jepsreps kirjoitti:
"En tietenkään tarkottanut että pää sielä roikkuisi, idiootti.. "
No älä? Jos ei osaa itse etsiä tietoa siitä mikä kumma pallo emättimessä on, niin luulen, että se idiootti löytyy jostain muualta kuin täältä päästä. Koita nyt edes tutustua omaan kehoosi. WIkipediasta löytyy kuvien kanssa ohjeet siitä mistä minkäkin ruuminosan voi löytää. Anteeksi vaan, mutta jotenkin odotan, että tietotaso voisi olla aikuisilla vähän korkeampi...Anteeksi nyt vaan, mutta odotan, että aikuiset osaavat vastata toisten kysymyksiin (vaikka pitäisivätkin niitä itse tyhminä) asiallisesti, eikä kuin pahaiset teinit. Netissä saa kysyä typeriäkin kysymyksiä. Ihmisten ei täällä tarvitse kirjoitella sen mukaan, mitä sinä odotat heidän tietotasonsa olevan. Jos ei osaa asiallisesti sillä tavalla, että siitä jotain hyötyä alkuperäiselle kysyjälle olisi, niin ei tarvitse vastata ollenkaan. Ja juu, saathan sinä vastata miten vaan, mutta voisi olla sinunkin hyvä katsoa peiliin ja miettiä, miten vastailet.
- repsreps
Juu netissä toki saa kysyä tyhmiäkin kysymyksiä. Provo tämä kyllä oli. Kukaan ei oikeasti voi olla noin tietämätön ettei osaa keksiä kohdunkaulaansa tai kuvittele sen olevan vauvan pää. Hyvä ettei sentään neuvolasta kysynyt.
- hahahhah
vauvan pää!!! xDDDD voi luoja
- vittumikäidiootti
Se on iso muna mikä sun vitussa tuntu,vitun ääliö!!!
- Anonyymi
Jaha. 09t löytäny tännekki
- TiinaTonttunen
no kuvitelkaapa, että minä 30v naisihminen sain hepulin kun tunsin kovan "reunan" heti hävyn yläpuolella. se siis tuntui vatsan läpi, suihkussa huomasin. esikoinen oli silloin 1v ja olin paniikissa, että "syöpä!!!" kaverini sitten puhelimessa kysyi, että miten olisi kohtu..
- Vagina ekspertti
Se on iso!
- hrfsdgha
Tällä palstallahan on pääasia, että saa patsastella oman "tietämyksensä" kanssa ja lytätä ihmisiä. Mielellään se vielä tehdään hiukan aggressiiviseen sävyyn muutaman tehostesanan kanssa. Ja nämä provokommentoijat minua jaksaa ihmetyttää aina. Kanssalukijathan eivät kykene käyttämään omia aivojaan tämän asian arvioinnissa ja mitä sitten vaikka olisikin... Asioistahan voi keskustella sitten vaikka provopohjaltakin, ei kaikkea tartte ottaa nii tosissaan!
- Anonyymi
…joo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889