Olen taaperon isä ja harrastanut satunnaista tissuttelua oluella 1-4x kuukaudessa ja nyt koetan lopettaa sen tavan. En halua ja varsinkaan vaimo ei halua että lapsi koskaan näkee minua humalassa tai ryyppäävän ylipäätään. Tähän asti olen mennyt sillä verukkeella että lapsi on ollut niin pieni ettei se mitään ole mukamas tajunnut, mutta nyt on tullut aika kun alkaa tajuamaan kohta jo vähän liikaakin. :) Ei kohta voi vaimollekaan puhua niinkuin ennen huolettomasti kaikkea pascaa, siinä toinen ongelmani! On tässä juomisen lopettamisessa omakin lehmä ojassa, alkoholi aiheuttaa aina sellaisen morkkiksen ja masiksen jälkeenpäin että on alkanut tympimään jo koko homma. En vanno ettenkö koskaan enää joisi mutta tavoite on jokatapauksessa harventaa tuntuvasti. Ainakin loppuvuoden pidän jokatapauksessa tipatonta.
Että tällästä meillä. Lienenkö ainoa isukki joka on lopettanut pämppäämisen tai ainakin pyrkii siihen. Vertaistuki ei olisi pahitteeksi.
Että tällästä meillä. Lienenkö ainoa isukki joka on lopettanut pämppäämisen tai ainakin pyrkii siihen. Vertaistuki ei olisi pahitteeksi.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Toivoisin että olisit minun mieheni, joka tuon kirjoitti.. :D Mutta tuskinpa...
Tuskinpa olen miehesi :)
Ensimmäiset päivät päätökseni jälkeen ovat olleet mahtavia, vaikka en ole ikinä mikään juoppo ollut niin päätöksen jälkeen on ikään kuin kevyempi olo. En kaipaa viinan aiheuttamaa henkistä alamäkeä, joskus myös fyysistä. Kun ei ole kaljaa jääkaapissa niin kiusaus ottaa on ratkaisevasti pienempi. Ottaa ennemmin limua joka on huomattavasti paremman makuistakin. Toistaiseksi vertaistukirintamalla hiljasta...
Kun vertaistukea kaipailin niin rohkenen vastata...
vaikka olenkin äiti:)
Jätin satunnaisen (viikolla) tissuttelun tossa vuosi sitten.Hyvä päätös olikin!
Otin kaljaa joskus aina raskaan työn vastapainoksi,se oli keino rentoutua.
Mutta päätin lopettaa ettei käy köpelösti kun suvussa alkoholismia esiintyy.
Osta sellainen vissykone,sillä saa raikasta saunajuomaa!
Ja mehutiivistettä joukkoon laittamalla saa vaikkapa appelsiinilimua.
Ja tottakai viikonloppuna juodaan se saunaolut (jos tekee mieli)!
ONNEA MATKAAN, tsemppaan kovasti!
Siis piti kirjoittaa että "kun vertaistukea KAIPAILIT"...
Kiitos kannustuksesta :)
Olen sen luonteinen että minun on parempi jättää se saunaolutkin pois kokonaan. Olen vähän sellainen on/off äärimmäisyyksien kaveri vaikka viinaa en ole ottanut kovinkaan monesti siihen asti että kunnon krapulan olisin saanut. Humalahakuista silti on tupannut juomiseni olemaan.
Nyt on ihan eri lailla energiaa suunnitella viikonlopun ohjelmaa kun tietää ettei tarvitse ottaa viinaa ja kärvistellä sen jälkeen morkkiksessa surkeana. Juoksulenkkeilyä ainakin on suunnitelmissa kuten yleensäkin (tässäkin asiassa olen mennyt äärimmäisyyksiin aikanani).
Hyvää viikonloppua siis kaikille ja hyvää nenäpäivää! Pidetään ne nenät kumminkin silleen ei liian punaisina! :o)
Tuo on ihan normaalia mutta jos otat sitä olutta joka päivä niin se ei ole soveliasta ja tuo että lapsi ei saa vanhempiaan nähdä humalassa on itsensa pettämistä jos sitä on harvoin ja niin edelleen. Se on eri juttu jos ei sen uhden oluen jälkeen pysty huolehtimaan lapsistaan ja niin edelleen. Tuo asia tarvitsee maalaisjärkea ja omaa ajattelua miten toimitaan ja niin edelleen.
No niin. Kuukausi takana, yhteenveto siitä. Tipaton ei aivan onnistunut, juomisen vähentäminen onnistui, tuli juotua kerran 3 olutta. Sorruin kerran kuun puolivälin jälkeen mutta onnistuin tyytymään vain muutamaan. Jälkikäteen ei yllättävää kyllä tullut edes morkkista, mikä nyt johtuu varmasti että pysyin kohtuudessa.
Jatkossakaan en ota stressiä siitä jos satun joskus vielä ottamaan, kun se tapahtuu entistä harvemmin ja pienemmällä määrällä alkoholia, suunta on silti oikea. Alkoholin himo on vähentynyt kuukauden aikana.
Hyvää ja rauhaisaa Joulua sinulle ja perheellesi!
Kiitos kannustuksesta teille!
Joulunpyhät ohi ja ne meni ilman alkoholipitoisia "juhlajuomia", välipäivien jälkeen vaihtuu vuosi edelleenkin vesiselvänä. Yhteenvetona lähes menneestä joulukuusta, kuun alkupuolella jatkoin edelleen vähennetyllä käytöllä nauttien 2 kertaan olutta, sen jälkeen ei ole mennyt pisaraakaan huomattuani etten tarvitse niitäkään. Olo yksinkertaisesti on parempi kun ei ota ollenkaan, henkisesti ja fyysisesti. Jatkoon olen siis kiristänyt tavoitettani kohtuukäytöstä siihen että en ota ollenkaan.
Palataan asiaan taas kuukauden kuluttua!
Tsemppiä! :)
Hei taas, palasin vain kertoakseni että tipaton tammikuu vetelee viimeisiään, mutta tipaton jatkuu silti - helppoa on ollut. Entiseen ei ole paluuta, nyt on hyvä. Kyllä se niin on että juomisen lopettaminen saattaa olla joskus yksinkertaista. Pitää vaan tehdä päätös lopettaa kertakaikkiaan. Se pitää tehdä itse.
Hyvää jatkoa itse kullekin!
Aivan loistavaa, toivoisin oman miehenikin jättävän oluet pois meidän perhe-elämästä... Mies on aivan eri kun ei ota ollenkaan, läsnä ja tässä hetkessä pää selvänä ja järki tallella. Onnea ja tsemppiä edelleen!!!!!
Kiitos paljon kannustuksesta!