Virittelin pikku kameran pihalle pieneen koteloon, mutta pakkasella kotelo pitäs lämmittää jotenkin. Kotelo suojaa hyvin sateelta, kun on muovia ja melkosen tiivis vain läpivienti piuhoille. Millainen lämmitys systeemi olisi helppo tehdä?? Ihan jonkinlainen vastus ehkä ja siihen sitten virtaa. Lemmikeille on olemassa joitakin matoja, jotka laitellaan suoraan verkkovirtaan.
Lämmitetty ulko kotelo kameralle
plussan puolella
3199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pienitehoinen uunilamppu diodilla puolitettuna?
http://www.google.fi/search?q=uunilamppu 15w&hl=fi&biw=1278&bih=920&prmd...
Voisi toimiakkin, mutta koteloon ei taida mahtua kantaa lampun kanssa.
Tuli mieleen nämä USB mukin lämmittimet ja niissähän on jokin vastus kytketty 5 v napoihin. PCn USB on muistaakseni 500 mA virran kesto ja siitä siis saa 2.5 W. Pini vastus tai useampi on helppo sioitella koteloon. Kameran oma poweri ei tietty riitä, mutta laittaa vastuksille oman powerin. Pitää vielä miettiä.
Metritavarana on saatavana itsesäätyvää kaksinapaista kaapelia, jonka voi suoraan tökätä 230V sähköverkkoon. Pienikin pätkä riittänee tuohon tarkoitukseen.
Kaapeli on itsesäätyvää muovia, eli sen vastus riippuu lämpötilasta. Käytetään sulanapitotarkoituksiin.
Minulla oli aikoinaan tuollaista koirankopin lämmityksessä.