Melges 17

FF 27

Haluaisin jossain vaiheessa vanhempieni mökille nopean jollan kahdelle. Sellaisen, millä pääsisi pojan kanssa kahdestaan kokemaan vauhtia ja vaarallisia tilanteita. Mökki on sisäsaaristossa, joten tuollainen scow-tyylinen voisi hyvin käydä. Ilmeisesti ainakin yksi tuollainen Melges 17 on tuotu Suomeen. Onko kellään palstalaisella mahdollisesti tietoja, miten se on palvellut omistajaansa? Onko mahdollisesti ehdotuksia toisesta veneestä?

5

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 456rwthrf46wwtr452
      • FF 27

        Kiitos linkistä. Löysinkin tuon jo aikaisemmin. Päivämäärien perusteella tuolla ei kovin aktiivisesti keskustella. Voin toki yrittää.


    • FF 27

      Kyselin Ameriikasta polar diagrammeja veneelle. Niitä ei ollut toimittaa, mutta Andy Melgesiltä kirjoitti, että 15 - 18 kn menee reippaassa myötätuulessa (good breeze). Mitä tuo sitten tarkoittaakin. Aika vauhdista menoa lupaavat.

    • plaanaa

      " Sellaisen, millä pääsisi pojan kanssa kahdestaan kokemaan vauhtia "
      " Onko mahdollisesti ehdotuksia toisesta veneestä? "
      F-18 catti. Jos hieman vähempi vauhti riittää, niin hobie 16, siinä vaan ei sitten ole niitä vaarallisia tilanteitakaan, kun on sen verran helppo purjehdittava ilman genaakkeria. Ja vakavuus riittää paremmin vajaapainoisella miehistöllä tuommoiseen kesympään.
      Noin yleensäkin vauhtia saa paremmin rantacateilla ilman ihannepainoista miehistöä. Pysyy pystyssä jopa ilman trapetseja, toisin kuin ne oikeasti sporttiset yksirunkojollat esim 49er.

    • weekend purkkari

      osta melges 24

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      125
      1458
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      45
      1343
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      64
      1059
    4. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      86
      862
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      51
      825
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      79
      753
    8. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      57
      723
    9. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      665
    10. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      34
      656
    Aihe