onko olemassa sisätilalämmitintä, jota voi huoletta käyttää myös sillon, kun auto on työpaikan lämmitystolpassa roikan nokassa? Meillä työnantaja on kieltänyt sisätilalämmittimien käytön, koska kuormittavat ilmeisesti sulakkeita ja särkevät lämmitystolppia. Monet työkaverit kuulemma käyttävät silti lämmitintä, koska heidän lämmittimessään on säätö, jolla teho saadaa niin pieneksi ettei lämmittimestä ole haittaa lämmitystolpan toiminnalle...
Sisätilalämmittimen valinta
7
691
Vastaukset
- Garmin-12
Näinhän se on monissa as.oy:ssäkin, eli sisälämppäri on vielä kielletty takavuosien noin 2000 W tehoisia lämppäreitä muistellen.
Ilmeisesti työkaverisi käyttävät niitä moderneja pienitehoisia lämppäreitä tyyliin joku Defa Termini 800/1850W, jossa pienimmäksi tehoksi voi siis valita 800 W. Lisäksi lamiittimen vastuksen ottoteho pienenee nousevan lämpötilan mukaan.Tällöin sulakkeet saattavat kestääkin, kunhan ei kaikilla työntekijöillä tällaiset ole ja yhtäaikaa käytössä. Silloin voi nimittäin ryhmäsulakkeet kuitenkin palaa vaikka tolpan sulake kestäisikin.- syystä kielletty
> Näinhän se on monissa as.oy:ssäkin, eli sisälämppäri on vielä kielletty takavuosien noin 2000 W tehoisia lämppäreitä muistellen.
Höpö höpö. Alle 1000 W lämmittimiä oli parikymmentä vuotta sittenkin. Ihan samasta syystä kuin nykyäänkin.
Monessa as oy:ssä taitaa olla edelleen
- tolpat yhteisen kellon takana = kaikki kuormat samanaikaisesti päällä
- ryhmäsulakkeet mitoitettu vuonna yks ja kaks, pelkkien 500-600 W lohkolämmittimien pohjalta
Vaikka tolpassa olisi 1x10 A paukku = periaatteessa 5 A / n. 1250 W (sulakkeet kestävät pientä ylivirtaakin) per auto käytettävissä, siis
- perinteinen n. 550 W lohko- tai letkulämppäri max. 700 W sisätilanlämmitin
- 250 W säteilylämmitin (tai lohkon kylkeen pultattava "silitysrauta" max. 1000 W sisätilanlämmitin
...niin voi alkaa kaapelit ylikuormittumaan & ryhmäsulakkeet paukkumaan, kun tarpeeksi moni ottaa sisätilanlämppärit käyttöön. 2000 W lämmittimiähän näissä ei oikein pystykään käyttämään - poksahtaa jo tolpan oma sulake, jos naapurikin laittaa piuhan kiinni.
Jonkinlainen hätäratkaisu voisi olla se vekotin, mikä syöttää virtaa vuoronperään lohko- ja sisätilanlämmittimelle. Ei vaan ole paljoa jaettavaa reilusta kilowatista ja näillä säteilylämmittimillä lämmitysteho on muutenkin surkea (vaadittava lämmitysaika kovilla pakkasilla 3-4 h lohkolämppärin 2 h sijaan)...
Paras ratkaisu olisi uudet tolpat, joissa joka paikalla on oma kellokytkimensä. Kun kaikki kuormat ei lävähdä samanaikaisesti päälle klo 4:30, ryhmäsulakkeet kestävät sisätilanlämmittimetkin. Toki työpaikalla, josta kaikki lähtevät kotiin tasan klo 16 voi ongelma olla ja pysyä.
BTW, nuo tehon säätymiset lämpötilan mukaan ovat pelkkä vitsi / markkinointihuuhaata. Itselläni on tällainen lämppäri, mutta käyttöohjeen mukaan tehon pienentyminen on aikalailla merkityksetön, tyyliin 1250 W paukkupakkasilla ja 1200 W huoneenlämmössä. On vaan keksitty myydä vastusmateriaalien ihan normaalia ominaisuutta, resistanssin lievää lämpötilariippuvuutta, jonain high tech varusteena.
- takkari
Halvalla 19,90€ ja pienitehoinen säädettävä 550/1000W sisätilanlämmitin
http://www.motonet.fi/motonet/tuotteet/455000/0 - I = P / U
Työpaikan tolpissa on automaattisulakkeet mitkä rajoittaa käytetyn tehon noin 750W. Ei siinä ole juurikaan varaa sisätilanlämmittimen käyttöön. Jos sisätilanlämmittimen kytkee, niin auto on varmasti kylmä työpäivän loputtua.
Kotitolpassa on 10A sulake ja sekään ei oikein riitä kahden auton lämmitystä, jos sisätilanlämmittimet on käytössä.
VIRTA on TEHO / JÄNNITE
Sulakkeen tulee olla suurimman virran mukainen [ I ] = A .
Teho [ P ] = W.
Jännite [ U ] = V- Wirman piikkiin
Sehän taas riippuu mitä kenenkin työpaikalla ja asunnon tolpassa on, joillakin isommat ja toisilla pienemmät, toisilla yhteissulake kumpaankin töpseliin jne.
Weberi tai Eberi, niin ei ole niistä sulakkeista murhetta ja virman säännöistä.
Muuten sitten sen mukaan mitä sulakkeet kestää ja virman säännöt sallii. - Yksi tilanne
Wirman piikkiin kirjoitti:
Sehän taas riippuu mitä kenenkin työpaikalla ja asunnon tolpassa on, joillakin isommat ja toisilla pienemmät, toisilla yhteissulake kumpaankin töpseliin jne.
Weberi tai Eberi, niin ei ole niistä sulakkeista murhetta ja virman säännöistä.
Muuten sitten sen mukaan mitä sulakkeet kestää ja virman säännöt sallii.Etkö muka ymmärtänyt, että tuossa oli esitetty vain yhden tilanteen esimerkki. Tottakai on erilaisia mahdollisuuksia olemassa.
- moitaasjahei
Kyllä löytyy, bensalla tai dieselillä toimivia, ja kello käynnistää ennen lähtöä, n. 10-15min riittää ja auto ja moottori ovat lämmenneet. Jos ajomatka on lyhyttä, alle 2x7km, voi akkua joutua lataamaan erillislaturilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2153647Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen143519Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä912608Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman122199Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling592160Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.111919Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue481745- 901601
- 791207
- 721163