Eikö teistäkin ole outoa, että kummitusten sanavarasto on jollain tapaa taantunut lapsen tasolle. Kummitukset ääntelevät yleensä tyyliin "huuu" tai "huhuuu". Ainakin monissa piirroksissa tämä tulee ilmi. Mitksi eivät käytä monipuolisempaa sanavarastoa? Mitä mieltä olette?
Miksi kummitukset huhuilevat?
Huhuu_
5147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No mistä niitten pitäisi puhua? Päivän säästä vai?
Harva oikea kummitus kyllä puhuu noin ne joko ei sano mitään tai voivat puhua ihan lauseilla..
Niiden leuat ovat ektoplasmaa, ja se on liian löysää suhuäänteiden ja konsonanttien muodostamiseen.
Itse asiassa kyllä ne pystyvät puhumaan, mutta ne puhuvat niin pienellä äänitaajuudella (100 Hz yleensä, joskus enemmän tai vähemmän).
Ihmiskorva kuulee 20 Hz - 20,000 Hz jos nyt oikein kuuntelin biologian tunnilla peruskoulussa.
Lisäksi, se vaatii jonkinlaista energiaa tehdä mitään.
Niin, niillä on liian vähän energiaa jäljellä, ja suurin osa energiasta menee näyttäytymiseen ja kolisteluun. Tuskin niillä on kummempaa asiaakaan kuin vain saada huomiota itselleen. Ja mitä useammin ne näyttäytyy sitä rumempia niistä tulee. Aivan kuten elävistäkin ihmisistä kun he vanhenevat..