Kotihoidontuki+työttömyyspäiväraha

Mitäs hittoja

Eli samanaikaisesti voi olla kotihoidontuella ja samanaikaisesti työtön työnhakija?

4

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Et voi, koska työttömänä työnhakijana sinun täytyy olla valmis menemään töihin jos ja kun niitä tarjotaan. Eli se on joko/tai.

    • voi olla yhtäaikaa

      Eikös kotihoidontuki makseta vain korvauksena siitä ettei laita lastaan päiväkotiin? Korvauksena kotihoidolle. Ei se ota kantaa työn tekemiseen tai tekemättä jättämiseen. Sitten jos saa työhönosoituksen niin voi tulla ongelmia jos ei ole päivähoitopaikkaa (jos siis ei ole hoitoapua saatavilla). Työt nimittäin pitää sitten ottaa vastaan oli lapsella hoitopaikkaa tai ei.

    • Mitäs hittoja

      Ok. Mietin vain kun sain sekavan käsityksen jostain verkkopalstan jutustelusta, sitähän minäkin. Itselläni ainakin työkkärin kanssa sovittuna niin et jos saan töitä ni sitten kaupungille ilmoitus hoitopaikan hakemisesta ja kaupungin on se järjestettävä viim .kahden viikon kuluessa.

    • se on karenssi sit

      Kyllä.Ja kahden viikon kuluessa voi myös aiheuttaa sen että saat lopulta karenssin sillä töihin voidaan edellyttää lähdettäväksi heti.Nyt työvoimatoimistolla on menossa buumi sijoittaa ihmisiä Baronan ja muiden huuhaa rekry-yritysten listoille.Sieltä työsoitto voi tulla kahta tuntia ennen työvuoron alkamista ja luonnollisestikin karenssiporkkana heiluu jos ei töitä ota vastaan.Ei auta sanoa että on kova krapula eilisestä tai että kaupunki hoitaa lapselle hoitopaikan KAHDEN VIIKON KULUESSA.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      92
      2452
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      141
      2228
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2048
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1560
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1267
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      888
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      886
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      51
      667
    Aihe