Moi! Olen syönyt pidemmän aikaa Kelasin-sinkkitabletteja 30mg päivässä. Nyt tuli parin päivän tauko, ja heti tuli useampi finni naamaan kuin tyhjästä. Myös muutamat haaavaumat rupesivat sattumaan tämän jälkeen, jotka ovat ennen olleet kivuttomia.
Toisin sanoin, oletteko kuulleet että sinkkikuurin äkillinen katkeaminen voisi tehdä muutoksia iholle??
Toisin sanoin, oletteko kuulleet että sinkkikuurin äkillinen katkeaminen voisi tehdä muutoksia iholle??
Vastaukset 1
Vanhimmat
Synteettiset vitamiinit todellisuudessa vain rasittavat kehoamme, koska elimistöllä ei ole keinoa käyttää niitä hyväkseen. Synteettisesti voidaan tuottaa vahvoja vitamiineja halvalla — suosion syytä lienee tarpeetonta kysellä. Mistä voi olla varma, että synteettisesti tuotettu vahva monivitamiini imeytyy kunnolla? Pikemminkin on tehty tutkimuksia, jotka puoltavat sitä, että jos syö synteettisiä vitamiineja, estyy orgaanistenkin vitamiinien imeytyminen. Siinä on melkoinen dilemma.
Seuraavan listan avulla erotat luonnollisen vitamiinivalmisteen synteettisestä:
http://halonloota.blogspot.com/2010/07/suojaa-solujasi-synteettista-vai.html
Jos synteettisistä lisäravinteista (vitamiinit ja hivenaineet) olisi oikeasti jotain hyötyä, niin niitä halpoja purkkeja lähetettäisiin riisin kaveriksi Afrikkaan nälkää näkeville.
Poikkeuksen muodostaa D3-vitamiini, jonka nykyiset viralliset saantisuositukset sopivat A: kaljurotille ja B: kuolleille.
Sinkkiä ruuasta:
http://www.fineli.fi/topfoods.php?compid=2282&fuclass=all&specdiet=none&items=200&from=top&portion=100g&lang=fi
Eli jos on sinkistä puute, niin taatusti on puute sadasta muustakin ravinteesta.