Ravintoloitsijat itkevät, että liian tarkkaan sitä viranomaiset valvovat lain noudattamista. Toteama: viinan myyjät haluavat tilinsä juoppojen kustannuksella. Me veronmaksajat sitten maksamme juoppojen hoidon, sosiaaliturvan ja osan siitä viinastakin. Tätäkö halutaan? Urpo ja Virpi: pitäkää pintanne. Länsi-Savon päätoimittajakin haluaa, että yhteiskunnan viinakulut lisääntyvät. Taas on tehty juttu kuulematta toista osapuolta. Money talks.
Alkoholitarkastajatko tiukkoja?
Maito Tyttö
9200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Juu, anniskeluravintolathan ne ovatkin kaiken pahan alku ja juuri, ilman niitä Suomessa ei olisi juopon juoppoa? Haloo, virta päälle aloittaja! Usein näillä kunnon juopoilla ei ole varaa istua ravintolassa juomassa päätään sekaisin.
Kumpi on mielestäsi "vaarallisempaa", se että ihmiset dokailevat itse hankkimaansa alkoholia kotona tai kaduilla, jossa kukaan ei ole valvomassa koska henkilö on liian humalassa? Poliisi korkeintaan noukkimassa kadulle sammuneet juoppoputkaan.
Ilmeisesti sinun mielestäsi kuitenkin edellistä kamalampaa on se, että ihmiset juovat anniskelupaikassa jossa koulutettu henkilökunta tarkkailee asiakkaiden päihtymystilaa? Ravintola, jossa nämä sinunkin "juopposi" juovat, maksaa verot yhteiskunnalle, jolla maksetaan sinunkin julkista terveydenhuoltoa.
Mieti hiukan ennnenkuin kirjoittelet.
Kyse lienee siitä että humalassa olevalle ei lain mukaan saa anniskella lisää viinaa, ei alkoholitarkastajan vika ole jos lakia noudattaa, kyllä noita kännissä olevia lisää litkiviä ihan riittävästi tuolta baareista löytyy, mahdollisimman paljon myyntiä vaan sehän on tuloa yritykselle.
länsi-savon jutussa taidettiin ymmärtääkseni hakea sitä että täällä viranomaisvalvonta on epätarkoituksenmukaisempaa kuin muualla, siis puututaan täysin epäolennaisiin asioihin, sen sijaan että kohdistettaisiin valvonta oikeasti merkittäviin asioihin kuten nyt esimerkiksi vaikka veron kiertoon tai vastaavaan.
sen sijaan että tarkastaja kiinnittäisi huomioita yllämainitun kaltaisiin seikkoihin, hän aukoo päätään esimerkiksi siitä että henkilökunnan työtodistukset eivät ole oikeassa järjestyksessä kansiossa tai työvuorolistassa ei ole jonkun työntekijän sukunimeä! huh huh... tehkää työtä, jolla on tarkoitus!! :D ett go go vaan.
Viranomaistoiminta epätarkoituksenmukaisempaa? Mitähän se tarkoittaa? Lakia ei noudateta samalla tavalla? Tai noudatetaan ilman joustoja?
onks sulla luetun ymmärtämisen kanssa ongelmia? kaikkien muiden ongelmien lisäksi.. harmi, että verorahat menivät juopoille sen sijaan että niitä olisi ohjattu vaikka sun tukiopetukseen peruskouluaikanasi :D :D pässi.
Nytpä päästiin taas asiassa eteenpäin.
Hyvä se on, että joku edes valvoo tätä holtitonta ryyppäämistä. Mutta kun ravintoloitsija tekee tilin siitä, kuinka paljon viinaa saa illan aikana myydyksi. Joku tuolla totesi, että ne todelilset suurkuluttajat eivät ravintoloissa istu. eivät luultavasti enää, kun ovat ehtineet jo itsensä ja rahansa niistä jutuista ulkoistaa.
Olen baarissa töissä ja ajattelin myös kommentoida tätä asiaa. Ihan näin aluksi haluaisin todeta, että kyllä ravintoloissa käy myös ihan "tavallisia" työssä käyviä ja maksukykyisiä ihmisiä, ei siellä päivät pitkät istu pelkät "yhteiskunnan elättämät juopot". Itseasiassa näiden suurkuluttajien osuus on melko vähäinen. Jos rahaa on vähän ja viinaa pitää saada, se hankitaan jostain ihan muualta kuin baarista.
Anniskelun osuus koko alkoholinkulutuksesta on vain noin 10%, eli suurin osa alkoholinkulutuksesta tapahtuu jossain muualla kuin ravintoloissa. Virosta haetaan valtavia määriä kirkasta sekä muita juomia niin omaan käyttöön kuin myytäviksi ja alkoholinkulutus on siirtynyt enemmän koteihin, joka puolestaan aiheuttaa monenlaisia vakavia lieveilmiöitä.
"Mahdollisimman paljon myyntiä vaan, sehän on tuloa yritykselle"
- tuskinpa ravintolahenkilökunta haluaa tahallaan"juottaa" asiakkaita ylenpalttiseen humalaan tai nauttii asiakkaiden holtittomasta ryyppäämisestä. Sen seurauksena menee vain pilalle oma työpäivä sekä muiden asiakkaiden viihtyvyys.
Kaikki eivät vain valitettavasti tunne omia rajojaan ja kun ravintolassa tarjoilija lopettaa anniskelun niin sitten siirrytään jonkun kaverin luo kotiin jatkamaan ryyppäämistä, ehkäpä jopa muutamiksi päiviksi. Tätä kutsuisin holtittomaksi ryyppäämiseksi.
Alkoholitarkastajat tekevät työtänsä lakeja noudattaen, niin pitääkin. Joskin viranomaisvalvonnassa, lupakäytännössä yms. on vaihtelevuutta.
Kotijuominen on muiden kuin viranomaisten vastuulla. Alkoholitarkastajat rules. He pitävät meidän muiden viihtyvyydestä huolta. Toisaalta, pakkoko on räkälään mennä aikaansa viettämäänkään.