Kuukautiset monta viikkoa, e-pillerien lopetus

Hei, tarvitsisin neuvoja ja mielipiteitä.

Lopetin e-pillerien syömisen 03/11, koska olin lukenut hormoonien huonoista vaikutuksista jne, ja halusin vartaloni luonnollisempaan olotilaan, en siis sinäänsä halua tulla raskaaksi mutta ei olisi katastroofi jos olisin. Sen jälkeen menkat tulivat aika epäsäännölisesti, eli ensin meni aina 2 viikkoa - kuukauden ja silloin tuli aina yhden päivän menkat ja luomumenkat tulivat 10 viikkoa lopettamisen jälkeen. Sitten kun tulivat niin sen jälkeen menkat ovat muuttuneet yhä enemmän epäsäännölliseksi.

Normaalisti lasken että minulla olisi noin 30 päivää menkkojen välistä (näin oli aina ennen pillereitä, toki silloinkin hieman epäsäännölliset mutta ei koskaan yli 35 pv) mutta nyt siinä on ollut 35~45 päivää. Kaksi viimeistä kertaa minulla on ollut niin että ensin on tullut muutama päivä ihan vähän vuotoa ja sitten vasta alkanut "kunnolla", ennen pillereitä minulla oli toisin päin eli ensimmäiset päivät paljon ja lopussa vähän.

Tällä hetkellä minulla on taas tällainen outo vuoto mutta paljon pahempi. Tämä kerta niin menkat olivat myöhässä (38pv minivuodot/ 42pv mediumvuodot), eli ensin tuli 5 päivää ihan vain muutama tippa, siis ihan vähän. Ja sitten sen 5 päivän jälkeen alkoi tulla vähän enemmän vuotoa (medium) mutta sitä on nyt jatkunut yli viikon, eli vuotoja yhteensä yli kaksi viikkoa! Eikä loppua näy... Ennen siis minulla on vuodot (ennen pillereitä) 6-7 päivää ja 2 ensimmäistä päviää tuli aina aika paljon vertaa ja sitten lopussa vähemmän. Nyt taas veren määrä on niin kuin jakautunut moneen päivään eli joka päivä vähän vain eikä sitä tule koko päivä aikana vaan esim. kerran vähän aamulla ja kerran vähän illalla, tai esim aamulla, päivällä mutta ei illalla. Yöllä ei yleensä tule mitään, niin kuin ennen myös.

Eli nyt olen jo vähän huolestunut että kuinka kauan tätä vuotoa tulee. Onko kenelläkään samoja kokemuksia e-pillerien lopetuksen jälkeen? Onko normaalia ja että vartalo vain yrittää hakea säännöllisen ja luonnollisen rytminsä takaisin? Olen kyllä huomannut että hormoonit ovat sekaisin koska olen ollut välillä kiukkuinen ja myös finnejä on kukkinut naamassa todella runsaasti (enemmän kuin teini-iässä, ihan pahaa aknea siis). En haluaisi heti mennä lääkärille... Mutta jos muilla on kokemuksia että tämä voisi viitata johonkin vaaralliseen niin tottakai menen lääkäriin.
Mutta kertokaa ihmeessä että onko samanlaisia kokemuksia ja kertokaa miten olette selvinneet asiasta?!

Ai niin olen 165cm/49-50kg eli ihan vähän alipainoinen, mutta olen koko aikuisikäni ollut joten katson tämän omaksi normaalipainokseni.
0115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


Vuotava- kirjoitti:

Hei, tarvitsisin neuvoja ja mielipiteitä.

Lopetin e-pillerien syömisen 03/11, koska olin lukenut hormoonien huonoista vaikutuksista jne, ja halusin vartaloni luonnollisempaan olotilaan, en siis sinäänsä halua tulla raskaaksi mutta ei olisi katastroofi jos olisin. Sen jälkeen menkat tulivat aika epäsäännölisesti, eli ensin meni aina 2 viikkoa - kuukauden ja silloin tuli aina yhden päivän menkat ja luomumenkat tulivat 10 viikkoa lopettamisen jälkeen. Sitten kun tulivat niin sen jälkeen menkat ovat muuttuneet yhä enemmän epäsäännölliseksi.

Normaalisti lasken että minulla olisi noin 30 päivää menkkojen välistä (näin oli aina ennen pillereitä, toki silloinkin hieman epäsäännölliset mutta ei koskaan yli 35 pv) mutta nyt siinä on ollut 35~45 päivää. Kaksi viimeistä kertaa minulla on ollut niin että ensin on tullut muutama päivä ihan vähän vuotoa ja sitten vasta alkanut "kunnolla", ennen pillereitä minulla oli toisin päin eli ensimmäiset päivät paljon ja lopussa vähän.

Tällä hetkellä minulla on taas tällainen outo vuoto mutta paljon pahempi. Tämä kerta niin menkat olivat myöhässä (38pv minivuodot/ 42pv mediumvuodot), eli ensin tuli 5 päivää ihan vain muutama tippa, siis ihan vähän. Ja sitten sen 5 päivän jälkeen alkoi tulla vähän enemmän vuotoa (medium) mutta sitä on nyt jatkunut yli viikon, eli vuotoja yhteensä yli kaksi viikkoa! Eikä loppua näy... Ennen siis minulla on vuodot (ennen pillereitä) 6-7 päivää ja 2 ensimmäistä päviää tuli aina aika paljon vertaa ja sitten lopussa vähemmän. Nyt taas veren määrä on niin kuin jakautunut moneen päivään eli joka päivä vähän vain eikä sitä tule koko päivä aikana vaan esim. kerran vähän aamulla ja kerran vähän illalla, tai esim aamulla, päivällä mutta ei illalla. Yöllä ei yleensä tule mitään, niin kuin ennen myös.

Eli nyt olen jo vähän huolestunut että kuinka kauan tätä vuotoa tulee. Onko kenelläkään samoja kokemuksia e-pillerien lopetuksen jälkeen? Onko normaalia ja että vartalo vain yrittää hakea säännöllisen ja luonnollisen rytminsä takaisin? Olen kyllä huomannut että hormoonit ovat sekaisin koska olen ollut välillä kiukkuinen ja myös finnejä on kukkinut naamassa todella runsaasti (enemmän kuin teini-iässä, ihan pahaa aknea siis). En haluaisi heti mennä lääkärille... Mutta jos muilla on kokemuksia että tämä voisi viitata johonkin vaaralliseen niin tottakai menen lääkäriin.
Mutta kertokaa ihmeessä että onko samanlaisia kokemuksia ja kertokaa miten olette selvinneet asiasta?!

Ai niin olen 165cm/49-50kg eli ihan vähän alipainoinen, mutta olen koko aikuisikäni ollut joten katson tämän omaksi normaalipainokseni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu