2kk vauva vierastaa?!

5trghyuijk

Meillä 2kk vauva ei tunnu viihtyvän muiden ku äidin sylissä. Jopa isän sylissä alkaa parku. Voiko olla jo vierastamista ja saisko sitä jotenkin lievitettyä, edes isän kohdalla? Tilanne on hankala lähinnä siksi, että en voi poistua kotoa ollenkaan ilman, että raahaan vauvaa mukana. Esim. Kampaamossa käynti on tämän takia täysin mahdotonta. Neuvoja, vertaistukea..Kiitos :)

5

3181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JjjKkkHjuyt

      Meillä on 3kk ikäinen tyttö ja ilme menee vakavaksi kun vastaan tulee vieraan näköinen ihminen tai jos joutuu esim isovanhempien syliin. En usko sen olevan vielä vierastamista vaan vauvalle tulee varmaan epävarma olo. Jos tyttö alkaa itkemään tai jos ilme muuttuu vakavaksi, menen tytön eteen ja "kannustan", että kaikki on hyvin ja äiti on silti tässä lähellä vaikka vauva olisikin toisen sylissä. Nopeasti tyttö yleensä rauhoittuu ja kohta onkin ihan tyytyväinen. Ehkä kannattaa harjoitella näin kotona.

    • Isälle vauva syliin ja isä rauhoittelee vauvaa.
      Aluksi äidin seurassa ja sitten se äiti voikin poistua hetkeksi paikalta vaikka toiseen huoneeseen. Muutaman kerran tällaista ja sitten vaan painut sinne kampaajalle vaikka vauva huutaa kuin rajansiirtäjä. Se itku ei vauvaa tapa ja isä voisi ilmeisesti viettää aikaa vauvan kanssa. Kuka sitä nyt tuntemattoman kanssa haluaa heti olla ennenkuin tutustuu.

      Edellinen kirjoitus oli myös hyvä mutta itse alalle opiskelleena väittäisin olevan vierastamista. Ja tuleehan siinäkin vauvalle "epävarma olo" ;)

      • kufiu

        Jos on mahdollista, voisi yrittää hoitaa tuon vierastamispulman hellävaraisemmin ja sitten vasta hilpaista kampaajalle, koska jos isän ja vauvan kahdenkeskiset hetket on lähinnä pakollisia ja täynnä huutamista, niin se ei välttämättä tee hyvää sille suhteelle. Jos isälle jää olo että "se vaan huutaa mun sylissä" niin se ei välttämättä kannusta olemaan enemmän vauvan kanssa, vaikka se on juuri se mitä kaivattaisiin. Tai vauvalle jää olo että tuon seurassa piti huutaa kaks tuntia.

        Eli peukku tuolle harjoitteluidealle, vain kokeilemalla selviää toimiiko paremmin jos äiti on vieressä vai vaikka toisessa huoneessa.

        Mut toisaalta jos isä luottaa pärjäävänsä niin isään tulee luottaa!


    • voi olla

      Meillä alkoi 3kk iässä vierastaminen. Ei tosin isän sylissä huutanut kun oli isän käsittelyyn päivittäin tottunut, mutta siis tunnisti vieraat ja alkoi itkemään. Varmasti voi jo tunnistaa tutut vieraista vaikka ei varsinaisesti vielä vierastakaan.

    • mama09....

      Meillä oli n.1,5kk-4kk ihan järkyttävää vierastamista. Jos vieras ihminen tuli alle metrin päähän niin alkoi parkuminen. Kävimme vauvan kanssa tiiviisti vauvaryhmässä jossa oli kuusi kuukauden sisällä syntynytt vauva ja ainoastaan minä pidin omaani kokoajan sylissä sillä jos laskin maahan niin alkoi taas se huuto. 4kk kieppeillä vierastus loppui kuin seinään ja muilla ryhmän vauvoilla oli vasta alkanut. Vauvoja on monenlaisia.

      Meillä ei isän kanssa ollut mitään vierastamista. Isä kun oli vauvan kanssa kaikki aikansa minkä ei ollut töissä. Suosittelisin että vauva vain isälle hoitoon ja itse lähdet asioille. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      139
      6639
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      5719
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      123
      4891
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      4480
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      52
      3882
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      62
      3061
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      52
      2956
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      24
      2392
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      35
      2248
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      15
      2187
    Aihe