Millaisia kokemuksia on Lancer GTI 1,8:sta vm. 1992-1996? Onko kestänyt mitä olette tykänneet ko. autosta? Ko. auto on harkinnassa.
Kiitoksin jo etukäteen
Kiitoksin jo etukäteen
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ainutlaatuinen auto, ei tule joka kulmassa vastaan, kuten esim. bmw325 coupeja nykyisin sun muita vts citikoita.
Kone on lujaa tekoa, tehoja sopivasti, ripeä ja vähäkulutuksinen,riippuen tietty kaasujalasta.
miinusmerkkisiä juttuja on sitten takajarrut joitten kanssa saa pelata ihan tarpeeksi,satulat jumittuu liian helposti ja niitä saa rasvailla ja vetristellä.
öljynvaihtoväli 7500km, jakopäähihna 60tkm.
huiput 210kmh, 220 on ollut lasissa ja viel ois mittarin tappi liikkunut, mut eteen tuli yllättäen ruuhkaa. ja tämä tapahtui tietenkin sitten radalla.
Takasatuloiden huoltoväli 15tkm joka pitää sisällään lähinnä satuloiden puhdistuksen herkistyksen ja voitelun.
Minulla oli Lancer GTI itsellä -96, minusta auto oli kaikin puolin loistava laite. Auto oli näyttävä (ok mun mielipide). Nopea 7.6 0-100kmh ja huiput jotain reilut 200. Vakuutukset ja varaosat olivat halpoja.
Tietysti huonoja puolija oli mitä edellinen kirjoittaja mainitsi.
Mutta yksi heikkous oli venttiilin nostajat. Nostajat alkoi helposti nakuttamaan jos öljyn vaihtoväli jäi pitkäksi. Nakutukseen auttoi joka kerta Forte huuhtelu.
Pääsin kokeilemaan myös uutta Mitsu Evo 8. Maksaa niin saatanasti eikä ajelu tunnu sen kummallisemmalta kun tavallisella lancer GTI:llä.
Ihan ok autohan se oli mutta olisin odottanut 60 000e pyyntiin nähden hieman enemmän suorituskykyä.