Talokuidun päätelaitteet

Kuituilija

Omakotitaloa rakentamassa ja Saunalahden talokuituliittymä tilattu.

Onko kenelläkään tietoa mitä päätelaitteita liittymän mukana tulee? Tarvitseeko esim wlan palomuuri olla omasta takaa vai onko liittymän mukana tulevissa vekottimissa kyseiset ominaisuudet mukana?

Saunalahti/Elisan asiakaspalvelusta ei ole ollut apua.

2

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enoleihanvarma

      Kyllä siinä tarvitaan valoherkkä diodi joka lukee tulevia valonvälähdyksiä, ja sitten lähetykseen joku led tai laserfikkarin tyyppinen vehe joka vilkkuu sinne nettiin päin.

    • erkki

      Vuoden vanha viesti, mutta vastataan silti jotain täysjärkistäkin.

      Sauniksen talokuidun mukana tulee oletuksena (vai aina?) Inteno FG101 päätelaite jossa on erillinen jalusta. Jalustassa on ulostulo (F-liitin naaras) antennisignaalille. Yläosassa on 4-porttinen kytkin ja wlan antenni. Laite toimitetaan siltaavana ja sen asetuksia ei pääse itse muuttamaan.

      Ainakin itse disabloin INteno-purkin wlanin kokonaan, ja kytkin laitteen perään oman palomuuri/wlan-tukiasema laitteeni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      112
      4677
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4415
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      95
      1789
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1681
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1433
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1129
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      356
      1127
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      61
      1020
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      999
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      958
    Aihe