Asun omakotitalossa ja lämmitys sekä lämminvesi maksoi 12 kk aikana (viime talvi erityisen kylmä) noin 1.100 eur. Talossa on kerrosalaa noin 205 m2, asuinpinta-alaa vähemmän.
Onko tämä kustannus paljon vai vähän jos vertaa muihin lämmittäjiin?
Onko tämä kustannus paljon vai vähän jos vertaa muihin lämmittäjiin?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Lisää mukaan vielä sähkölasku kokonaisuudessaan sillä sähköstä melkein kaikki muuttuu asunnossa lämmöksi (poislukien ulkovalaistus ja autonlämmitys).
Lisäksi paikkakunta koska Suomessakin keskilämpötilaeroa on noin 6 astetta.
http://ilmatieteenlaitos.fi/vuositilastot
Kysymyksesi on kaikessa yksinkertaisuudessaan erittäin hyvä. Mielestäni tuo summa on vähän. Jollekulle toiselle se on varmaan käsittämättömän paljon. Osa palstalaisista kun tuntuu syöttävän sähköä valtakunnan verkkoon. Me asumme pk-seudulla, suorasähkölämmitettyä asuinpinta-alaa n. 180 m2 ja viimeisen 12 kk:n aikana kokonaissähköön on kulunut n. 2400 €. Lämmityksen osuus lienee 1500...1600 €. Pidän tuota summaa huvittavan vähäisenä esim. verrattuna siihen, että perheen autoja tankataan 200 eurolla per vko.
Pidän huvittavana jos ihminen asuu PK-seudulla, eikä ole varaa asua sen verran keskustassa ettei tarvitse istua autossa viikkotolkulla per vuosi.
Mitenkäs työajot?
Keskustassa on hieman vähemmän sähkölämmitteisiä omakotitaloja, jos omakotitaloista tykkää.
Eiköhän tuo aika vähän ole.
Yleensähän näissä lämmityskuluissa on jokin ihmeellinen kittuttamisen, tai oman talon/ lämmitysjärjestelmän palvominen kyseessä.
Kituuttaminen on sairaus useimmissa tapauksissa.
Talon palvominen ehkä on jonkinlaista oman investoinnin pönkittämistä. Ostettu talo kalliilla, tai ja pakko perustella kuinka hyvä tämä on. Ainakin parempi kuin muilla.
Sama pätee kalliiseeen lämmitysjärjestelmään. Todistellaan kuinka paljon säästetään ja lopputulemana on useimmiten se, että myydään sähköä takaisin verkkoon, kuten tuossa joku jo yllä mainitsi.
Kyllä jatkuvasti juokseviin menoihin kannattaa suhtautua vakavasti ja hakea säästökohteita. Autoilun suhteen on useimmilla pallo ihan hukassa. Autoilun suurin kustannus on pääomakustannukset, jos nyt ajaa kunnon autolla, eikä jollakin tonnen Corollalla. Tavallinen 20000-25000€:n perheauto aiheuttaa 150-250€:n kustannukset kuukaudessa alrvonalentumisina ja sitoutuneen pääoman korkona jaksotettuna 10 vuodelle.
Kiitos asiallisista vastauksista. Tosiaan tuon sähkölaskunkin olisi voinut mainita. Se on about yhtä paljon, eli 1.100 EUR vuodessa 4 henkiselle perheelle.
Energiakustannukset kokonaisuudessaan (lämmitys ja sähkö) siis 2.200 EUR per vuosi. Tosin justiin tuli hyvityslasku 80 EUR, mutta joka tapauksessa noilla kieppeillä mennään.
Autoja sitten tankataan myös meillä väh. 2 X 50 EUR per viikko, kuten eräs ylläolevista osasikin mainita. 400 EUR per kk polttoaineisiin, tekee vuodessa aika paljon.
Vertailukohtana itsellä menee sähköön noin 450€ vuoteen (maksaa kaikkineen 17,9€/kWh) ja polttopuuta menee noin 8 tonnia
Mutta asunto pienempi (140 m3) ja asukkeja 2 vähemmän joten keskenään ei millään lailla vertailukelpoiset lukemat.
Tosin voishan tuosta laskea että kokonaissummalla 2200€ yhdelle puutonnille tulis hintaa noin 187€ (yksi tonni on noin 3 p-m3 polttopuuta).
Ruoka ja autoilu saa aikaan kuitenkin leijonanosan vuosimenoista.
Onko 187 € per puutonni (=3 pinomottia) paljon vai vähän?
187€/tonni on tässä tapauksessa laskettu hinta omalle työlle verrattuna ostoenergiaan. Tosin hinta on vailla päätä häntää koska kokonaisenergiantarve on erilainen verrattuna aloittajan kokonaisenergian tarpeeseen. Se on kuin mittaisi aikaa kuinka nopeasti kävelen täältä tuonne ja takaisin. Minulla siihen meni tunti ja 42 minuuttia viimeeksi.
10 neliön aitta ei ole polttopuuvarastona täällä vaan valuverkkohäkit.
Meillä menee 130E/kk kaikkeen sähköön. Lattialämmitys kosteissa tiloissa päällä ja loput puilla. Puut maksavat työn ja muutaman litran bensaa. Halbaa hubaa..
Montako pinomottia poltellaan puuta 205m2 -kartanossa? Ei taida perinteinen 9,9m2 mökki riittää puuvarastoksi.
Halvalla pääsette,
itsellä menee öljyyn noin 3300€ sähköön tonnin verran lisää eli 4300€ on hintalappu kokonaisenergialle vuodessa tällä löpön hinnalla.
120 neliöä rintsikka vm 1955 asukit 2 1 Etelä-Karjala.
Tuota puujuttua laskin myös - 3000 litraa öjyä = 7500 kg puuta? Silloin puutonnille tulis hintalapuksi 440€?
Vuokrassa ei ole eritelty lämmityskuluja, sähköä kolmekymppii kuussa päälle, vuokraa 520€.