Tämä ei taida olla oikea foorumi, mutta tietääkö kukaan minkälaista palkkaa metsäkoneen kuljettaja saa? Onko sama homma kuin maansiirto koneilla että asutaan asuntovaunussa työmaalla 500km päässä kotoa ja kotona käydään kerran kahdessa viikossa?
metsäkone kuskin työ
zappadaa
113686
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Enoni on just kyseisissä hommissa itä-suomessa. Kone pyörii joko 2 tai 3 vuorossa. Joka ilta menee kotii mut työmatkat voi tietenki venyä. Palkkaa saa sellaset 25 000e/ vuosi. Pitää viihtyy yksin pimeässä metsässä ja hermot pitää kestää ku kone hajoaa keskellä yötä.
Älä sekoo näihin hommiin paska tyä ja palkka
max 10e /t eikä mitään lisiä eikä ylityö korvauksia ja ilmasta työtä saa tehä joka paivä.
Ja vittuilut kaupan päälle,metsän omistajalta,puun ostajalta,koneen omistajalta,
metsä yhtijöiltä,luonnonsuojelijoilta ja tiellä poliisilta.
je lehdessä juuri miettivät miksi alalle ei saada nuoria töihin. kyllä minä metsässä voisin kykkiä ja käydä töissä vaikka kamsatkan niemimaalla asti jos palkka on sen mukaista, mutta 10€ noissa oloissa, ei helvetissä....
että metsänomistaja taas maksaa koneesta satoja euroja tunnilta ja kuski ei saa mitään, hassua.
Unohdit koneisännän välistä pois.Mitä luulet sen saavan.Taitaa valua pankkiin riskinottajan osuus.Eikä suinkaan omalle tilille .
kyllä saa enemmän kuin 10€ tunnilta helpostikkin.. tunnen kuskeja jotka saa sen 15 koska ne ovat hyviä ja tuottavat.. itse olet varmaan niin hidas että et saa kuin sen 10€.. eikä ketään vittuile.. ei ainakaan metsänomistajat eikä ostomiehet.. on ihan turha tulla tänne pätee asioista jos ei tiedä mistä puhuu.
Saan nyt päälle 13€h, ekana vuonna sain 10,5€ kun harjottelin. Työpäivät 8h mittasia. Haukkuja ei tule kun OSAA HOMMANSA eikä mokaile toisten metsissä.
Ihanmitenvaan..
miten saksassa, paljoko siellä tienaa tunnilta, eli paljo jää käteen?
Itse oon ollu 13 vuotta metässä. veronalanen palkka himpun alle 30 000/v päivärahat ja ateriakorvaukset. Kotoa käsin ja alle 60km säteellä,jos tykkää itsenäisestä työstä niin hyvä jopi.Palkat on neuvottelukysymys ei piä myyvä ihteesä halvalla.
Vai on lippispojista 13ekee hyvä palkka ,nojoo pysykää siellä metsässä!;))))
ite saan 89.8 ja vituttaa ajaa jontikalla