Minä käytän kommenteissani joskus melko terävää kieltä.
Totuus on kuitenkin se, että syvällä VALHEOPPIEN maailmassa seikkailevia vanhoillislestadiolaisia ei mikään "hempeä henki" herätä ajattelemaan totuuksia.
Heille on kerrottava asiat suoraan kuten ne ovat.
Jotkut muut kirjoittajat tällä palstalla toteuttavat samaa periaatetta hieman pehmeämmillä ilmaisuilla.
Kukin tavallaan.
Meidän kaikkien tavoite on sama: Herättää syvää hengellistä VALHEUNTA nukkuvat vl:t heräämään ja näkemään ne totuudet, jotka on Raamattuun kirjoitettu.
Hyvää viikonloppua kaikille palstalaisille - sekä muuttumattomaan Jumalan sanaan uskoville että vanhoillislestadiolaisille!
Totuus on kuitenkin se, että syvällä VALHEOPPIEN maailmassa seikkailevia vanhoillislestadiolaisia ei mikään "hempeä henki" herätä ajattelemaan totuuksia.
Heille on kerrottava asiat suoraan kuten ne ovat.
Jotkut muut kirjoittajat tällä palstalla toteuttavat samaa periaatetta hieman pehmeämmillä ilmaisuilla.
Kukin tavallaan.
Meidän kaikkien tavoite on sama: Herättää syvää hengellistä VALHEUNTA nukkuvat vl:t heräämään ja näkemään ne totuudet, jotka on Raamattuun kirjoitettu.
Hyvää viikonloppua kaikille palstalaisille - sekä muuttumattomaan Jumalan sanaan uskoville että vanhoillislestadiolaisille!
Vastaukset 51
Vanhimmat
Käyttihän Jeesuskin terävää kieltä puhutellessaan aikansa fariseuksia.
Matt.23.
23 Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te annatte kymmenykset mintuista ja tilleistä ja kuminoista, mutta jätätte sikseen sen, mikä laissa on tärkeintä: oikeuden ja laupeuden ja uskollisuuden! Näitä tulisi noudattaa, eikä noitakaan sikseen jättää.
24 Te sokeat taluttajat, jotka siivilöitte hyttysen, mutta nielette kamelin!
25 Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te puhdistatte maljan ja vadin ulkopuolen, mutta sisältä ne ovat täynnä ryöstöä ja hillittömyyttä!
26 Sinä sokea fariseus, puhdista ensin maljan sisus, että sen ulkopuolikin tulisi puhtaaksi!
27 Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te olette valkeiksi kalkittujen hautojen kaltaisia: ulkoa ne kyllä näyttävät kauniilta, mutta ovat sisältä täynnä kuolleitten luita ja kaikkea saastaa!
28 Samoin tekin ulkoa kyllä näytätte ihmisten silmissä hurskailta, mutta sisältä te olette täynnä ulkokultaisuutta ja laittomuutta.
29 Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te rakennatte profeettain hautoja ja kaunistatte vanhurskasten hautakammioita,
Tilanne on se, että uskonnolliset ihmiset ovat sokeita uskonnolleen ja sen tavoille ja säännöille, joten pieni ravistelu on silloin paikallaan.
Voi teitä! Menkää itseenne.
Totta puhut.
Vl-saarnamiesten pitäisi todellakin mennä itseensä ja hylätä saatanalliset Raamatun vastaiset opit sekä siirtyä Raamatun mukaisten oppien opettamiseen.
Eiku teidän pilkkaajien.
Oletko "vain me" -vl-apina?
ooks melperiapina
Eiks Paavalikin kulkenut ja ojentanut alkuseurakuntia, jos olivat ottaneet ja ottamassa harha-askeleita?
Esim. Galatalaiskirje
uskottavuus kärsii, valitettavasti, koska pohjimmainen viestisi on oikeasti varteenotettavaa kritiikkiä. Aikuisiä täällä on suurin osa, joten terävästi voidaan puhua huutamattakin, ja varmasti asia menee paremmin perille. Kerro vaikka oma kohtaisista kokemuksista ja näkemyksistä, kuten Vuokko I. tekee. Näin asialla on kongretiaa. Terävästi ja sarkastisesti myös Topi L ja Johannes A. vetelevät naruista.
En huuda vaan korostan keskeisiä asioita ISOILLA kirjaimilla.
"Kerro vaikka oma kohtaisista kokemuksista ja näkemyksistä, kuten Vuokko I. tekee."
Joitakin olen matkan varrella kertonutkin. Mutta ketään en ala matkia.
Kyllä TÄTÄ pidetään huutamisena eli kirjoitetaan versaaleilla koko sana tai lause. Jos tekstiä luettaisiin ääneen, gemenat luetaan normaalilla äänellä ja versaalit huudettaisiin. Muutamia esimerkkejä:
http://www.eioototta.fi/2009/02/ala-huuda-mulle.html
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/kielenopas/6.2.html#huutaminen
http://www.ttlry.fi/sanapakina/tikkukirjaimista
"Kaiken kirjoittamista versaalilla pidetään usein myös epämiellyttävänä HUUTAMISENA."
"Suuraakkoset näissä yhteyksissä tulkitaan siten, että kirjoittaja HUUTAA."
ootko ihan erehtymätön, Melperi ?
Paavali Galatalaiskirjeessä harha-askeleita ottaneelle seurakunnalle:
Kuinka voitte olla noin mielettömiä! Te aloititte Hengen varassa. Pyrittekö nyt päämäärään omin avuin? Turhaanko tämä kaikki on tullut teidän osaksenne?....Lahjoittiko Jumala teille Hengen ja antaako hän voimatekojen tapahtua teidän keskuudesanne sen tähden, että te noudatatte lain käskyjä, vai sen tähden, että te uskotte kuulemanne evankeliumin?.......Kristus on lunastanut meidät VAPAIKSI lain kirouksesta...Te KAIKKI olette Jumalan lapsia, kun uskotte Kirstukseen Jeesukseen.....Yhdentekevää, oletko juutalainen vai kreikkalainen, orja vai vapaa, mies vai nainen, sillä Kristuksessa Jeesuksessa te kaikki olette yksi....VAPAUTEEN KRISTUS MEIDÄT VAPAUTTI...Te, jotka pyritte vanhurskauteen lakia noudattamalla, olette joutuneet eroon Kristuksesta, armon ulkopuolelle....AINOA TÄRKEÄ ON RAKKAUTENA VAIKUTTAVA USKO...Lain KAIKKI KÄSKYT ON PIDETTY, kun tätä YHTÄ noudatetaan: Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi....Antakaa Hengen ohjata elämäänne...Jos Henki johtaa teitä, ette ole lain alaisia.......Lihan aikaansaannokset ovat selvästi nähtävissä: Niitä ovat ...vihamielisyys, riidat, kiihkoilu, kiukku, juonittelu, eripuraisuus, LAHKOLAISUUS, kateus.......Ne, jotka syyllistyvät tällaiseen, eivät saa omakseen Jumalan valtakuntaa....KUKIN TUTKIKOON VAIN OMIA TEKOJAAN. SILLOIN HÄN VOI YLPEILLÄ VAIN SIITÄ, MITÄ HÄN ITSE ON, VERTAAMATTA ITSEÄÄN TOISEEN.
Paavali on näköjään jo ennalta tuntenut vanhoillislestadiolaiset ja vl-lahkon.
Kyllä. Harha-askeleita ottaneita seurakuntia on ollut ennenkin, on nyt ja tulee vastedeskin valitettavasti olemaan.
Itsensä ylentäviä lakihenkisiä kristillisiä lahkoja oli siis jo tuolloinkin.
Olette niin väärässä. Älkää tuomitko ettei teitä tuomittaisi. Vanhoillislestadiolaiset eivät tyrkytä omia näkemyksiään, miksi te välitätte heistä? Miksi ette vain anna asioiden olla ja keskity omaan elämään? Jokainen saa uskoa omalla tavallaan, mitä ihmettä vanhoillislestadiolaisuus teille kuuluu?? Kaikenlainen keskustelu on ihan turhaa, koska olette siinä harhaopissa, että luulette lestadiolaisuudeta kaikenlaista hullua. Se on valheoppia ja harhaoppia ja tulee suoraan saata.nalta. Siksi olette kimpussamme. Ei meistä yksikään välitä siitä miten te uskotte, annamme teille v vapauden, Miksi tulette tänne haukkumaan ja tuomitsemaan meitä? Älkää kuunnelko saarnojamme niin mielenne rauhoittuu. Tuo propaganda on niin mielettömän lapsellista, ja epäloogista, siitä tihkuu viha. Ette pysty keskustelemaan asioista objektiivisesti. Mitä ikinä joku vanhoillislestadiolainen sanoo, esim oikaisee valheellisia ja vääriä käsityksiä joita täällä viljellään, te ette usko. Kannattaisi ottaa joskus toistenkin mielipiteet huomioon, tai kaikkein parasta olisi että me jokainen keskittyisimme omaan elämäänne, Voisitteko esim Kesitas ja Melperi vihdoin kertoa, miksi näette tämän kaiken vaivan, kun emme mekään tee mitään teidän hyväksenne tai teidän vahingoksenne. Tuo on pakkomielle lestadiolaisuuteen. Ja pakkomielle on hulluutta.
Kuulehan yksteppo! Jos lähimmäinen on väärässä ja pudota uskon kalliolta alas, niin eikö ole sinunkin mielestä hyvä että tällaista ihmistä varoitetaan. Nyt sinä kysyt: "Olemmeko muka väärässä?" Jos olet lukenut palstaa, niin olet varmasti huomannut ne tietyt vl:ien opinkohdat, joista on ollut kirjoituksia ja puhetta ja monet niistä ovat lahkon itsensä omaan korvasyyhyyn Raamatusta tulkittuja kohtia, jotka eivät ole raamatullisia, vaan vanhoillislestadiolaisia. Vanhoillislestadiolaisuus ei pelasta. Vain yksin usko Kristukseen pelastaa. Jo se, että joku uskoo Kristukseen Herranaan ja Pelastajanaan on autuas, vaikka ei olisi koskaan kuullutkaan vl:istä.
"""Se on valheoppia ja harhaoppia ja tulee suoraan saata.nalta."""
Nimimerkki "yksteppo" on ihan oikeassa. Juuri tuota on vanhoillislestadiolaisuus.
Vanhoillislestadiolaiset opettavat/pakottavat/tyrkyttävät omia näkemyksiään sekä omalakihenkisiä tapojaan ja pakkosääntöjään (millä ei ole mitään tekemistä uskon kanssa, kuten Paavali kirjoittaa) viattomille lapsilleen. Jos oppia ja omalakihenkisiä tapoja ja pakkosäääntöjä ei mukisematta niele, on vaara joutua oman joukon hylkäämäksi.
Vl-lapset eivät totisesti saa uskoa omalla tavallaan. Painostus olla ruhmässä samanlainen on suuri. Jos ajattelee toisin ja kyseenalaistaa, käy niin kuin kirjoituksessasi, kun otat itse saatanan avuksesi. Saatanalla uhkailu tuntuu olevan vanhoillislestadiolaisuudessa yleistä.
Rakkauden nimissä on pakko välittää.
Ristiretkien aika on ohi. Olette tarttuneet miekkaan käännyttääksenne meidät "pakanat" Meillä on oikeus olla mitä haluamme, ja meillä on oma äly myös arviomaan, kannattaako uskoa vai ei. Mitään aivopestyjä emme ole, monet meistä on korkeasti koulutettuja, menestyneitä ja fiksuja. Jättäkää meidät rauhaan, koska mekään emme välitä teistä.
Käytin vain teidän omia argumenttejanne, josko se vaikka menisi perille sinne paksuihin kalloihin. Ei näköjään mene.
Höpö höpö. Näissä nettikeskusteluissa ei ole jälkeäkään rakkaudesta. Teette kaikki virheet moninkertaisesti, mistä meitä syytätte. Onko se jotenkin kauheaa, jos lapselle opetetaan Raamatun mukainen elämä? Millaisen elämänkuvan te annatte lapsillenne? Elättekö Raamatun mukaista, siveää elämää? Ovatko lapsenne nähneet televisiosta kauheuksia, joita heidän mielensä ei pysty käsittelemään? Ovatko lapsenne joutuneet kokemaan turvattomuutta kun heidän oma vanhempansa on humalassa ja näin ollen lapsen tasolla? Ovatko omat lapsenne joutuneet kokemaan sen, että hänen vanhempansa eivät enää rakasta toisiaan? Miettikää, ennen kuin tuomitsette...mikä tässä elämässä todella on tärkeää? Jos lapsi pelkää kadotusta, niin se on paljon kaukaisempi pelko kuin vaikkapa konkreettinen oman vanhemman menettämisen pelko. Tämä pelko tulee todeksi joka toisen lapsen elämässä Suomen maassa. Ei oo mitään suhteellisuutta noissa lestadiolaisuutta pilkkaavissa väitteissä. Oppikaa maailmasta jotain, edes sen että yksikään lapsi ei kasva tyhjiössä ja tärkeintä on turvallinen lapsuus, rakastavat vanhemmat ja maailman parhaat sisarukset. Näistä tekijöistä kasvaa tasapainoisia aikuisia, jotka eivät hillu täällä haukkumassa jotain "uskonlahkoa". Terveet aikuiset keskittyvät omaan elämäänsä ja nauttivat siitä..ilman vihaa ja katkeruutta.
Pelkääkö vanhoillislestadiolaislapset kadotusta?? Uskostaan huolimatta? Miksi he pelkäävät, sillä sehän on aivan turhaa. Hehän voisivat iloita ja elää täydellisessä luottamuksessa ja Jumalan rakkaudesssa täyttä omaa elämää, mihin omalakihenkiset tavat ja kieltosäännöt eivät millään lailla liity vaan päinvastoin, kuten Paavali kirjoittaa.
En tiedä muiden kirjoittajien motiiveja. Minä olen huolissani, järkyttynyt ja surullinen. Monet ovat.
Onko rakkautta sitten se, että ei sano mitään, kun näkee epäkohtia. Että antaa vain olla. Laistenraiskausrikoksetkin ovat tulleet ilmi sen kautta, että on puututtu. On se minusta välittämistä ainakin, jos ei sitten rakkautta.
Niin he iloitsevatkin, ja elävät täydellisessä luottamuksessa. He ovat varmoja, etteivät he kuole koskaan ja etteivät he joudu kadotukseen. Siksi he ovat koulussakin yleensä tasapainoisia ja rauhallisia. Heidän ei kertakaikkiaan tarvitse pelätä mitään. Puuttuminen rikoksiisn on eri asia, kuin puuttuminen arvoihin.
^^Mitään aivopestyjä emme ole^^
Älä tapa nauruun sinä aivopesty pelle!
vln-78 ja yksteppo taitavat olla vl-aviopari. Molemmilla hengelliset opit ihan päin honkia!
Miksi Paavali puuttui, eikä antanut vain asioiden olla ja keskittynyt omaan elämäänsä? Miksi hän ei antanut harha-askeleita ottaneen omalakihenkisen kristillisen lahkon vain elää omaa elämäänsä ja kääntänyt asialle selkänsä?
Rakkautta on myös ojentaminen ja rajojen asettaminen, välinpitämättömyys ei ainaakaan ole rakkautta. Uskon, että Paavalin motiivina oli sittenkin välittäminen ja rakkaus, vaikka hän Galatalaiskirjeessään paikka paikoin käyttää varsin suoraa ja kohteen kannalta loukkaavaakin kieltä.
Tosiasia on, että kaikki eivät iloitse vaan on peloteltu kadotuksella. T
osiasioilta ei pidä kääntää selkänsä. Se on piittaamattomuutta. Piittaamattomuus ei ole ainakaan rakkautta.
Paavali huolehti omistaa. Niin mekin huolehdimme siinä määrin, mitä nyky-yhteiskunta sallii. Enemmänkin olisi tarvetta huolehtia. Sinun ja muiden vainoajien huolenpidolla ei ole mitään yhteistä ja verrattavuutta Paavalin huolenpitoon. Hän huolehti omista sisaristaan ja veljistään. Joten edelleen: Jättäkää meidät rauhaan. Olemme tavallisia ihmisiä joilla on sama usko kuin Paavalilla. Emme me teillekään tule huutamaan, että olette väärässä.
Niin kauan kuin te "huolehditte" lapsistanne, me emme lopeta.
Kuten tuolla aiemmin jo kirjoitin, Vanhoillislestadiolaisista lapsista huolehditaan oikein hyvin ja heillä on turvallinen lapsuus. Paljon enemmän kannattaisi käyttää tuota energiaa niihin lapsiin, joilla oikeasti on hätä. Ja sellaisia lapsia tässäkin maassa on hirveän paljon. Kannattaa ihan käydä tutustumassa uskovaisiin perheisiin ja heidän lapsiinsa, vasta sen jälkeen voi muodostaa käsityksen ovatko he kaltoinkohdeltuja. Olen varma, että nuo väärät käsitykset ovat täysin tuulesta temmattuja, eikä niillä ole mitään yhteyttä todellisuuteen. Valheet jatkuvat niin kuan, kuin otatte oikeasti asioista selvää. Ihmeellistä että aikuiset ihmiset muodostavat noin vahvoja käsityksiä noin tärkeistä asioista pelkkien huhupuheiden ja vihan sävyttämien kirjoitusten kautta. Lapsellista ja aivotonta toimintaa. Teidän oma käytöksenne todistaa kaikki väitteenne vääriksi, ja onneksi jokainen älykäs ihminen ymmärtää sen, olipa uskoa vastaan tai sen puolesta.
Monessa ylisuuressa vl-kaniperheessä kaikki perheenjäsenet voivat pahoin. Erityisesti lapset.
Toivoisinpa että seuraavaksi tehtäisiin tutkimus siitä, kuinka moni vl-lapsi tarvitsee erityisopetusta ja muita tukitoimia päiväkodissa tai koulussa. Lisäksi voitaisiin selvittää, kuinka yleisiä henkiset tai adhd-tyyppiset ongelmat ovat vl-lapsilla muuhun väestöön verrattuna. Esim adhd:n yhdeksi aiheuttajaksi epäillään ongelmia suhteessa vanhempiin, tai epävakaat lapsuusolot (muitakin syitä, kuten perinnöllisyys on). Eikö tämän pitäisi näkyä, jos vl-lapsilla on niin hirveät kotiolot? Lasten ongelmat näkyvät päiväkodeissa ja kouluissa, ja niihin onneksi puututaan nykyään helposti. En väitä, etteikö vl-lapsillakin olisi ongelmia monissa asioissa, mutta vähemmän kuin muilla. Tämän väitteen saa kumota kuka tahansa, joka on tehnyt siitä tieteellistä tutkimusta. Itsellä vielä empiriavaiheessa.
Etkö osaa lukea ja ymmärtää Paavalin Galatalaiskirjeen viestiä, missä hän on huolissaan ja ojentaa harha-askeleita ottanutta omalakihenkistä seurakuntaa/lahkoa.
Se on Jumalan sanaa.
Edelleenkään teidän ojentamisellanne ei ole mitään tekemistä sen kanssa, että Paavali ojensi seurakuntiaan.
Paavalin kirje Galatalaisille on Jumalan sanaa. Se on Paavalin kirjoittamaa, selvää ja suorapuheista teksitä, ei "meidän" kirjoittamaa.
Esim. televisionkatselemiskielto tai vaikkapa huonekasvikielto on ihmisten kirjoittamaa ja niillä ei ole mitään tekemistä elävän uskon kanssa, kuten ymmärtää, kun kuuntelee Paavalia.
Vanhoillislestadiolaisilla ei ole mitään kieltoja.
Senpä takia kävin Anttilasta ostamassa ison taulu-TV:n.
Tämän lauseesi toki voit kieroilla paikkaansapitäväksi niin kuin omalakihenkisissä lahkoissa kuten vanhoillislestadiolaisuudessa on yleisesti tapana. Siis tyyliin: "Ehkäisy ei ole meillä kiellettyä, mutta "me oikein" uskovat emme ehkäise".
Tai kun Paavali kritisoi Galatalaiskirjeessään omalakihenkistä kristillistä lahkoa heidän tavastaan ympärileikata poikalapsensa, vastasivat Paavalille varmastikin tyyliin:, "Ympärileikkaus ei ole meillä pakollista, mutta me oikein uskovat ympärileikkaamme poikalapsemme."
Tai sitten he ottivat Paavalin ojennuksesta vaarin.
"Vanhoillislestadiolaisilla ei ole mitään kieltoja."
yksteppo on oikeassa.
Asiahan on niin, että vanhoillislestadiolaiset eivät halua:
- pitää korvakoruja
- meikata
- ostaa televisiota
- käydä Kärppäpeleissä
- laulaa kirkkokuorossa
- ehkäistä
- mennä naimisiin ei-veeällän kanssa
- ja paljon muuta
Mitään kieltoja ei ole.
Tuo kuulostaa aivan skitsofreeniseltä ajattelutavalta? Herkemmän kristityn pää voi mennä tuollaisesta aivan sekaisin.
Paavalin opastus "Vapauteen Kristus meidät vapautti" Galatalaiskirjeessä kaikuu täysin kuuroille korville tällaisissa omalakihenkisissä kristillisissä lahkossa.
Sehän on nyt monesti julkisesti kerrottu -ei ole mitään kieltoja.
Jokainen voi ihan itekseen pähkäillä,miten elää.
Jotkut voi lakata tervehtimästä "jumalan terveellä",jotkut voi katsoa paheksuvasti,jotkut voi alkaa supista....mutta nehän ovat heidän omia ongelmia.
Jos on vahva uskossansa,voi mennä seuroihin meikit naamalla,korvikset korvissa yhden lapsen kanssa ei-vl-puolison kanssa,jonka kanssa on ollut 10 vuotta naimisissa.Ei tarvitse selittää ja puolustella elämäntapaansa....Mutta....yksin jäät perheesi kanssa...
tuskin kukaan pitää uskovaisena,mutta sekin on tavallaan ihan katsojan silmissä.
Jumalan silmissä on uskovainen,koska käy vanholiislestdiolaisten seuroissa ja voi sitä pyytää syntejä anteeksi ja jatkaa kuten ennenkin.
"Jumalan silmissä on uskovainen,koska käy vanholiislestdiolaisten seuroissa"
Voi sinua pientä vl-HÖLMÖÄ!
melperi1 opettaa oikein.
Silti opettajien "ärhäkkyys" ei aina ole hyvästä.
Vai osoittaako alla oleva teksti sinun mielestäsi tietynlaista "lempeyttä"
Filippiläiskirje 1
15 Muutamat tosin julistavat Kristusta kateudestakin ja riidan halusta, mutta toiset hyvässä tarkoituksessa:
16 nämä tekevät sitä rakkaudesta, koska tietävät, että minut on pantu evankeliumia puolustamaan,
17 nuo toiset taas julistavat Kristusta itsekkyydestä, epäpuhtaalla mielellä, luullen tuottavansa minulle murhetta kahleissani.
18 Vaan mitäpä tuosta, kunhan Kristusta vain tavalla tai toisella julistetaan, joko näön vuoksi tai totuudessa! Ja siitä minä iloitsen, ja olen vastakin iloitseva.
Tämä Paavalin ja Timoteuksen kirje ei tietenkään tarkoita sitä että väärin opettajia ei pitäisi neuvoa!
Aivan oikein! 18 Vaan mitäpä tuosta, kunhan Kristusta vain tavalla tai toisella julistetaan, joko näön vuoksi tai totuudessa! Ja siitä minä iloitsen, ja olen vastakin iloitseva."
Samoin on, jos joku saa synnit anteeksi uskoessaan Kristukseen kannon päällä tai joku toinen saa synnit anteeksi uskoessaan Kristukseen toisen ihmisen edessä.
Tai vaikkapa niin, että saa synnit anteeksi Isä Meidän-rukouksessa yksinäisessä kammiossaan. Pääasia, että meillä on yhteys Isään Kristuksen, Sovittajan kanssa ja kiitämme Häntä siitä.
Kyllä Jeesus on hyvä! Mää rakastan Jeesusta!
Tosi on. Ja siksi ei Jumalan lapsia tarvitse kadotuksella pelotella.
>>
Kiitos Melperi1, on hyvä että huomaat itsekin syyllistyneesi joskus ylilyönteihin.
Hyvä, kun tunto on tallella....
Haukuit minut eräässä ketjussa aika sivistymättömästi, mutta tällä avauksella annan sen Sinulle anteeksi...
Ollaan eri mieltä tai samaa mieltä, mutta ollaan sivistyneesti!
"Kiitos Melperi1, on hyvä että huomaat itsekin syyllistyneesi joskus ylilyönteihin."
Minä kirjoitin näin:
"""Minä käytän kommenteissani joskus melko terävää kieltä."""
Ylilyönnit oli sinun oma keksintö.
Koetahan pärjäillä.
Raamatun kirjoitusten tulkinnoista voidaan erottaa esoteerinen ja eksoteerinen puoli.
Minä en ole kuunaan koskaan tavannut niin epämiellyttäviä, asenteeltaan ennakkoluuloisia ja ylimielisiä ihmisiä kuin eräässä tilaisuudessa mukana ollut vanhoillislestadiolainen kööri. Tilaisuus ei ollut mikään edes uskontoon liittyvä vaan vapaamuotoinen, kevyt vapaa-ajan tapaaminen. On aivan varma että oli viimeinen kerta että Oulun seudulta ketään kutsutaan tai noin pahasti ajatusmaailmaltaan vinoutuneiden ihmisten kanssa seurustellaan. Suomi on vapaa maa! Aita tavallisten ihmisten ja näiden liki muslimejakin pahempien asennevammaisten väliin.