Aamulla kl 8.00 ja olin ulkona jo kl.10.30,en viihdy sairaaloissa.Kirurgi saa tiedon palasta ensi viikolla ja minä siitä viikon päästä.Miksi joudun odottaman vastausta niin pitkään? Tunteeko sen itse jos on jotain hullusti? Siis ajattelen syöpää?Onko ketään rintasyöpäpotilasta,jolla olisi samoja kokemuksia?
Rintani leikattiin maanataina
Odottamisen tuskaa
35206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Minun syöpähoidoistani on jo vuosia, mutta muistan, että odottaminen oli vaikeinta, kun ei ole tietoa, mitä tulee tapahtumaan.
Ultraava ja näytteen ottanut lääkäri tosin sanoi minulle heti, että leikkaus on tulossa. Tunsin, että putoan sen petin läpi jonnekin....se on ole minä, jolle noin sanottiin - se on elokuvaa!
Leikkauksen jälkeen odotin muistaakseni yli 2 viikkoa patologin lausuntoa.
Kun vastaanottoaika lähestyi, olin niin paniikissa, että suunnittelin matkustavani jonnekin kauas...etten menisi muka vastaanotolle.
Nämä kokemukset ovat hyvin yksilöllisiä. Itse tunsin kipua neulanäytteen jälkeen, ja se lisääntyi ajoittain. Mutta toisaalta, tiesin silloin jo, että se on syöpää. Mutta usein vieläkin kaikki vihlaisut, säryt sun muut - ennen ihan olankohautuksella sivuutetut oireet - muuttuvat syövän jälkeen pahaenteisen tuntuisiksi.
Kaikkea hyvää sinulle, toivon parasta mahdollista tulosta!
Tuntuu tyhmältä sanoa, että yritä olla ajattelematta asiaa, ainakin koko aikaa.
Tule kertomaan (jos haluat) tuloksista tänne.
Rauhallista viikonvaihdetta,
Liisa
Siis sinulta otettiin koepala, rintaasi tuskin leikattiin, siis rehty rinnanpoistoa tai osapoistoa.
Soita ja kysy kirurgilta miksi joudut odottamaan sen toisen viikon jos kerran patologilta tulee lausunto jo viikon sisällä.
Ei sitä itse tunne onko kyseessä pahan- vai hyvänlaatuinen kasvain.
Koepalahan otettin mammon ja ultran yhteydessä.Siitä viikon päästä tapasin kirurgin joka sanoi että leikataan.Ja siitä viikon päästä leikattiin.
Leikkauksen jälkeen juttelin kirurgin kanssa ja sain kuulla että saan odottaa vastausta 2 viikko,olin jo saanut ajan ennen leikkausta kirurgille,kuulemaan lopputulosta.Hän vain kertoi minulle leikkakusen jälkeen että saa itse vastuksen viikon kuluttua.
No joka paikassa on omat rutiinit,meillä päin näin.Rintasyöpää en edes suostu ajattelemaan.Nyt näin ja kun saan vastauksen,niin sitten niin.En rupea soittelemaan kirurgille,en halua.Pelkään sisimässäni välillä,vaikka en halua asiaa edes ajatella.
Kurjaa kun kirjoitit kuin itse en ymmärtäisi mitä on tapahtunut.
Ja kiitos Liisalle sanoistasi,omat ajatukseni kulkevat vähän samaan malliin kuin sinun.
"Kurjaa kun kirjoitit kuin itse en ymmärtäisi mitä on tapahtunut."
Minä ajattelin op.09 vastauksesta samoin kuin sinä, siis vastaus tuntui töykeältä ja kylmältä. Kirurgit sitä paitsi ovat useinkin niin kiireisiä, ettei heitä saa tällaisiissa asioissa edes puhelimeen. Ei auta muuta kuin odotella rauhassa.
Epätietoisuus on varmasti kurjaa, kuitenkin rintasyöpä on erittäin yleinen sairaus joika pystytään jo hyvin parantamaan. Toivottavasti sinulta sitä kuitenkaan ei löydy. Kirjoita vaan jatkossakin tänne tuntemuksistasi, odotellaan vastausta yhdessä.
Itse aloittaja kirjoitit epäselvästi, ei kai koko rintaa poistettu vaan tehtiin OSAPOISTO, rintaa ei leikattu. Sinulla on menossa torjuntavaihe, kannattaa varautua kaikkeen, olen toipunut syövästä, enkä ole koskaan torjunut vaikeita asioita, ne pitää myöntää itselleen ja käydä läpi "pohjamutia myöten".
Et sinä voi tietää toisten tuntemuksista paremmin kuin asianomainen itse. Sitä paitsi aloittaja ei kertonut aloituksessaan erttä hänen rintansa olisi poistettu vaan leikattu, siinä on vissi ero.Sinun tapasi käsitellä asioita sopii sinulle, mutta jollain toisella on toisenlainen tapa. Olemme yksilöitä kaikki. Aloittajaa ei varmaan lohduta se, että tiedät paremmin kaikesta hänen puolestaan, mitä on tehty, miten tulisi suhtautua.
Mutta Hyvää Pyhäinpäivää kuitenkin. Ymmärretään toisiamme.
Ap kirjoitti hyvin tulkinnan varaisesti, rintaa leikattiin, mitä leikattiin yksi kasvain ja useampia, tehtiinkö osapoisto??? Minä ja toinen nimimerkki käytämme oikeita termejä, siksi ei voi ymmärtää, mitä toinen haluaa sanoa. Parasta varautua kaikkeen, muutoin järkytys voi olla liian kova, jos kyseessä on syöpäkasvain.
"Minä mitään tiedä paremmin kaikesta hänen puolestaan, mitä on tehty , ja miten tulisi suhtautua."
Jos ihminen on järki-ihminen, hän on sitä olipa edessä mitä hyvänsä. En ole tunneihminen, enkä edes haluaisi olla, sillä suosittelen jokaiselle menemään vaikeuksia päin, eikä pistää päätä pensaaseen.
Aikamoista vertaistukea. Jos toimit vertaistukijana, tivottavasti et latele tuettavallesi noin. Aiheutat vain pahaa mieltä ja luulen että kovin montaa kertaa tukeasi ei kaivata, anteekis vain. Vertaistuessa kuitenkin tarvitaan sellaista tunneälykkyyttäkin, se ei kuitenkaan sulje pois sitä, ettetkä olisi samalla järki-ihminen.
Paraskin puhuja, ei muuta kuin tulta päin.
"Kirurgi saa tiedon palasta ensi viikolla ja minä siitä viikon päästä." Eli koko rintaa ei ole poistettu,eikä myöskaan puhuttu mistään kasvaimestakaan eikä levinnäisyydestä.
Nykyään leikataan aina jos rinnasta löydetään jotain mikä ei sinne kuulu.Elikkä tämä oli sitten osapoisto.Ei kannata ruveta suremaan tässä vaiheessa,jotta kyseessä olisi syöpä.Voi olla ihan mitä vain!
Kyllä luulen että jokaista jännittää tuossa vaiheessa koepalavastauksen tulos, vaikkei sitä sen kummemmin surisikaan. Vaikkei kasvaimesta tai levinnerisyydestä puhuta, jokainen tänä päivänä tietää, mikä patti rinnassa voi tarkoittaa kunnes toisin todistetaan.
Sinäkö nimimerkki Vertainen oletat antavasi vertaistukea? Mielestäni keskityt olemaan eri mieltä, paitsi niiden kanssa, jotka ovat samaa mieltä kanssasi.
Niinpä, kaikkien kanssa ei voi eikä tarvitse olla samaa mieltä.
jhlhjlhllh
onko toi ira joka kirjoittelee noita kirjaimia,kun ei oo muuta kirjoittamista?
en usko että ira olisi noiden gklsdnöå takana,vaan sopisi korrille,eli lusille eli ikiruonalle,sen tyyli on juuri tälläinen ollut jo vuosia,sekun kiukuttelee kun kukaan ei sille kirjoita yksityisellä puolella .
No voi veikkonen sentäs. Minä teen kyllä kirijootusvirhehiä tuon tuostain, mutta en kyllä noita muita hengentuotteita omikseni tunnusta.
Mistäs sie tiiät kirjoottaako mulle yksityisellä puolella kukkaan vaiko eikö?Tai no joo, eihän voi olla yksityistä kun ei ole rekattua nikkiäkkään, vai kuinka ;-).
Ja ainahan on veispuukki :-).
IkiMuori on aina sanavalmis ja nopea vastaamaan, jos viitataan häneen.
Juu näin tuppaa olehen ;-). Voisko siis jättää viittaamati?
no pikku korri,,veikkonen,ikihuori ynm nikit on huvittavan paljastavia,on sinulla tosiaan tuo ps---si harvinaisen pahaksi päässy,ja moniongelmaisuus tehostuu ilmiömaisesti,jolla paljastat typeryytesi.
surullista kun et älyä hakea rauhoittavia lääkkeitä,niitä on kyllä saatavana,jopa niitä tuhlataan,saatikka pitkäaikaistyöttömien määräaikaistyökokeiluhin joka sinä olet ollut koko ikäsi.;--
No juuri näin. Kaikki on oiken ja totta mitä virkat, mitäs tuosta kieltämään ;-). Oletkos nyt tyytyväinen, kerrankin?
"surullista kun et älyä hakea rauhoittavia lääkkeitä,niitä on kyllä saatavana,jopa niitä tuhlataan,saatikka pitkäaikaistyöttömien määräaikaistyökokeiluhin joka sinä olet ollut koko ikäsi.;-- "
Anteeksi maalaisuuteni mutta tuo kappale meni kyllä hieman ohi: siis mitä tuhlataan ja mihin? Rauhaoittavia lääkkeitäkö pitkä-aikaistyöttömien määräaikaistyökokeiluihin vai mihin? Olenko minä ollut koko ikäni määräaikaistyökokeilu vai mikä?? SELVENÄS nyt sentäs!
Hitto että tää ketju meni tälläiseksi.Ajattelin kertoa lopputuloksen leikkauksista ja miten kaikki päättyi,mutta antaa olla.Luulin että palsta oli syöpäpotilaille,mutta olin väärässä.
Miksei täs ketjus ole liekkiä vaik on yli kakskyt viestiä????????
Syöpäpotilas nyt, älä välitä näistä asiattomista. Ainahan on näin ollut, että eksytään aiheesta toiseen, palsta ns. rönsyilee. Sama koskee muita palstoja. On yritetty todella...
Toivottavasti saat syöpäsi kuriin hyvillä hoidoilla, tsemppiä!
Kuinka kehtaat kirjoittaa huonosti? IkiMuori osaa todella olla piilovittuilija. Näkeehän hänen ahkeroine kirjoituksine/kommentoine tässä palstassa. Hän todella leikittelee... ja pilaa todellisten syöpäpotilaiden palstaa omilla kirjoituksilla, jotka eivät vastaa aloittajan kirjoituksia.
IkiMuori, sinun takiasi, myös -ra- nimimerkin, moni palstalainen ei enää jaksa kertoa kuulumisia, -iloja ja suruja. Mielestäsi vain "Mailta" on hyvä tyyppi sinunlaiselle ahkeralle kirjoittajalle. Ko. nimimerkki on inhimillinen syöpäpotilas joka huomioi tasapuolisesti.
Pahoittelen jos olen suorasukainen, olen todella kiukkuinen IkiMuorille, joka todella pilaa tämän palstan!
Liekkiä???? Sun siinä ketjussa missä oot saanut satoja miinuksia, liekkekjä riittää,niitäkö täällä keräät? Sun miinukset,etkö tajuu mitä ne merkitsee? Johdat miinus tilastoa koko suomi 24:ssä.Hyvä olla "hyvä" jossain asiassa.
Korri liekitit tänkin ketjun paskaksi,kivat sulle.Onko nyt hyvä mieli?
Wauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu! Ihanko totta? Noh, itsehän en ole niitä miinuksia antanut :-). Olen ihan liekeissä.
Oikeasti minä en edes tiennyt mistäs liekki tulee ennen kuin aloin ottamaan selvää kun joku täällä sitä kysyi.
Nyt en ymmärrä. Millainen on paskaksi liekitetty ketju? Onkos sulla jäänyt joku oraalivaihe päälle kehityksessäsi kun aina leivot tuota suolen tuotetta tä'ällä viesteillessäsi?
Oletko sitä mieltä jotta minulle saa puhua tai minusta, mutta itse en saisi niihin kommnetoida VAI?
Wäärin. Minä vastaan kaikille jotka ystävällisesti ja asiallisesti kommentoi myös asiallisesti ja ystävällisesti. Mut kyllä vastausta löytyy myös teille toisenlaisille kirjoittajille milloin enempi ja milloin vähempi.
Vertainen
6.11.2011 12:58
8
Sulje
Niinpä, kaikkien kanssa ei voi eikä tarvitse olla samaa mieltä.
Tiesitkö että myös tämä nikki Vertainen joka sai 8 oli minun? Mitä opimme tästä tässä palstassa.
.ainii ja vielä piti tähän:
"Mielestäsi vain "Mailta" on hyvä tyyppi sinunlaiselle ahkeralle kirjoittajalle."
En ole missään sanonut noin. Olen sanonut että joidenkin kanssa vain juttu luista paremmin kuin toisten.
" Ko. nimimerkki on inhimillinen syöpäpotilas joka huomioi tasapuolisesti."
Juu, inhimillinen on ja vastaa inhimillisesti, joten myös vastaukset ovat inhimillisiä, kuulikko?
Eiku korjaan anaali tetenkin.
Hei,
Itsekin taman ruljanssin ja epatietoisuuden kaynyt lapi. Vaan kylla kaikki jarjestyy aikanaa, usko vain!
Kirjoita jos jaksat ja on aikaa, miten asiasi edentyy. Saat varmasti tukea meilta entisilta syopapotilailta, etta kaikki menee ajalleen ohitse, ja elama hymyilee viela sinulle joku kaunis paiva, piankin.
Tsemppia vain sinulle !