Tassujen nuoleminen/"jyrsiminen"

tassuongelma

Meidän 4 vuotias sekarotuinen poikakoiramme nuolee ja jyrsii tassujaan/varpaanvälijään. Varpaanvälit ja myös karva varpaiden välissä ovat ihan punaiset. Eniten se nuolee takatassut, eli ne ovat pahimmassa kunnossa. Muuten koira on ihan levoton, eikä viihdy sisällä. Se syö niin kuin ennen ja samaa ruokaa ollaan aina tarjottu. Koira on aina vähän nuollut tassujaan, mutta nyt tilanne on mennyt pahemmaksi. Koira ei tykkää tassujen koskettelemisesta. Mitä tämä voi olla? Allergiaa?

8

10544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+1

      Kosteus ? Onko koira kovinkin karvakasta rotua ? Jos tassuja ei kuivata ja putsata huolella ulkoilun jälkeen voi tassut ärtyä ja tulehtua . Itse käyttäisin eläinlääkärisä ja laittaisin nyt tossut jalkaan ulkoillessa ja pitäisin tassut kuivana .

    • Kokemusta on.

      Hei!
      On aivan pakko vastata, kun huomasin tämän viestin. Eli itselläni on kaksi koiraa ja olen heidän kanssaan saanut myös "kamppailla" tassujen kanssa (juuri siksi, kun tassukarvat olivat punaiset (HUOM! värjäytyminen johtuu nuolemisesta!) ja oli jatkuvaa nuolemista ja jyrsimistä) eli meillä syy johtui toisen koiran kanssa, kun uinnin käynnin jälkeen emme muistaneet kuivata tassuja vaan kosteus jäi sinne ja siitä sitten johtui.. hänelle käytimme eläinlääkärin mukaan apteekista ostettua MALASEB VET SHAMPOOTA tämä kyllä häneen auttoi hieman, mutta ei kuitenkaan niin hyvin (/nopeasti) kuin toivoin.

      Toisen koirani kanssa tassuongelmat johtuivat suorasanaisesti allergioista (välillä myös ilmennyt korvatulehduksia allergisista syistä ruokaan) . Koirani on allerginen naudalle ja vehnälle, ja tassuihin muodostui juuri "kutisevaa" hiivaa, jota hän sitten nuoleskeli. Hänelle malaseb-shampoo ei auttanut, joten käytimme RELAXANT ANIMAL -hoitoseerumia ja hoitavaa pesunestettä, joita saa joistakin apteekeista ja Musti & Mirri liikkeistä. Meillä ainetta kyllä kului paljon, mutta tämä auttoi nopeasti (jo viikossa huomasi parantumista). Joten suosittelen Relaxant animalia teillekkin.

      Teidän kannattaa myös miettiä, että saattaako koiranne olla allerginen yleisimmille koirien allergiaa aiheuttaville aineille (eli vehnä, nauta ja maito) ne olemme itse jättäneet pois kokonaan ja hiivaa ei ole enää syntynyt. Myös lähes kaikki koiranruuat sisältävät hieman hiivaa, joten syy voi myös olla siinä, joten kannattaa miettiä joitakin pro planin ruokia, koska niissä ei ole hiivaa (tarkemmin kannattaa kysyä eläinkauppiailta pro plan ruuasta!)

      Toivottavasti neuvoistani on apua ja koiranne tassut paranevat pian!

    • Joobax

      Allergiaa tai tekemisen puutetta. Jälkimmäiseen viittaisi myös se yleinen levottomuus. Paljonko teet koiran kanssa hommia?

    • Anonyymi

      se voi olla myös syylä. osterivinokas tabletit auttaa! niitä saa luontaistuotekaupoista!

      • Omani lussuttaa tassujaan aina pidemmän märän kauden päätteeksi. Vaikka kuinka kuivaan niin se tekee sitä. Kun tulee kuivempaa niin lussutus loppuu.

        Eli kosteus jota pitkät karvat omistavan koiran on kait mahdotonta saada kokonaan pois.
        Onneksi se ei pure ihoaan verille mutta kyllä jossain vaiheessa niin että ontui yhtä jalkaansa.
        Ostin tossut ja pidin niitä. Se on hyvä keino eikä maksa paljon.


    • Anonyymi

      Syökö ja onko AINA SYÖNYT samaa ruokaa, eli nappuloita? Tutustu malin ekblomin artikkeleihin.jätä nappulat heti pois ja aloita tuoreruokapötköillä,ovat kypsiä,valitse muu kuin nauta, kana, esim kalkkuna.
      Tutustu raakaruokintaan siirtymisestä huolellisesti !
      Kuivanappulat pitäis lailla kieltää.eläinlääkärit eivät paneudu yhtään siihen mitä kutiseva koira syö, vaan he neuvovat hoitamaan koiraa päältäpäin,rasvausta. Pesuja jne. Jos neuvoisivat, heiltä vähenisi asiakkaat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      84
      6014
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      318
      5096
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2648
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      46
      2588
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1822
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1659
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      108
      1471
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1392
    Aihe