kanin tuoreruoka

ruokaa??..

Mitä kaikkea tuoretta yms. annatte kaneillenne? Tietysti porkkanaa, omenaa, salaattia, kurkkua ja leskenlehtiä annetaan ja oksia. Mitä ite annatte kaneillenne olisi kiva voida antaa jotain muutakin ettei aina samoja : )

5

1761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4-kanin-omistaja

      omenaa, porkkanaa, Porkkanan ja perunan kuoria (perunan kuoria ei saa antaa liikaa...), kuivattua banaania, ruohoa, voikukkia! (kanit rakastavat =), Lehtipuiden oksia ja lehtiä, kuusen oksia, nokkosta (kanit rakastaa =), salaattia, basilikaa (meidän kanit on ihan hulluina!), rosmariinia, timjamia, korianteria ym. muita yrttejä, kaupasta löytyy mukavasti, muistaa vaan pestä =), lanttua, parsakaalia, kukkakaalia, kaalia (pitää antaa pikkuhiljaa, kaali ei sovi kaikille kaneille, jotkut tulevat siitä tosi kipeiksi) Marjoja, meidän kanit rakastaa pihjalanmarjoja, varpuja.... Kaikkea, mikä ei ole myrkyllistä =) tosissaan, kannattaa aina totutella pikkuhiljaa. Joistakin voi tulla tosi pahoja ruoansulatusvaivoja !

    • cuni

      kaneillehan voi antaa lähes mitä vain vihanneksia ja hedelmiä kunha ei oo myrkyllisiä (avokado on myrkyllinen kaneille). muistaa vaan aina kuoria ulkomaalaiset hedelmät sillä niihin kuoriin kerääntyy kaikkea myrkkyjä mitä on käytetty ja säilytysaineita, pelkkä peseminen ei auta. sitrushedelmiä ei kaneille saa antaa.
      ja kaalia vain vähän kerrallaan sillä kaalista kertyy kaasua kanin vatsaan ja suolistoon eikä kanit pysty röyhtäisemään tai pieremään, vaan kaasu jää elimistöön, poistuu itsestään hitaasti. liika kaasuuntuminen voi tappaa kanin.
      itse annan mm. porkkanaa, omenaa, erilaisia salaatteja, päärynää, kesäkurpitsaa, lanttua, olen myös antanut sellaisia valmis paketteja keittojuureksia (ei pakastettuja tietenkin) ym ym ja kesäsin pihalta tuoretta.

    • kanikamu

      Se, että kaneille ei saa antaa kaalia, on vanhaa tietoa. Kanille tuoreruoaksi ei sovellu mm. yksikiviset hedelmät, sitrushedelmät, eikä myöskään valmispakastevihannekset!! Porkkanaa, omenaa, banaania tms. maltilla, siinä on paljon sokeria, pieni pala viikkoon riittää. Erilaiset yrtit ovat hyviä, sekä esim. kesäkurpitsa ja varaiselleri. Kurkku on nesteenpoistaja, siksi sitäkään ei liikaa. Ja jep, vanha ketju, mutta jos joku tätä vielä lukee, niin siinä!

      • Zedä

        Kurkun nesteitä poistava vaikutus on myös urbaanilegenda. Kurkussa on niin paljon vettä että siitä saa enemmän nestettä kuin mikä vaikutus diureettisuudella on. Sitä paitsi sillä ei ole mitään merkitystä niin kauan kuin kanilla on pääsy juomaveteen jatkuvasti. Eri asia sitten matkustaessa jos juomakuppi pitää korvata tuoreruualla.


    • Anonyymi

      Kanini sai vahingossa syötyä ihan pienen avokadon palan,luin sen jälkeen Googlesta että se saattaa johtaa myrkytyksen ja huolestuin mutta en löytänyt sen enenpää tietoa että haittaako se.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      209
      5838
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5724
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      208
      4762
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      52
      4093
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4027
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3618
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      1
      2023
    8. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      38
      1643
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1460
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      29
      1179
    Aihe