leijona taskukello arvo?

taskunauris

ostin tänään kirpputorilta leijona taskukellon ja ajattelin jos joku osaisi sanoa onko kyseessä minkä hintanen semmonen?

kellotaulussa lukee ilmeisesti ruotsiksi "lejon"
takakannen takana teksti "leijona ancre 15 rubis"
ja ilmeisesti sarjanumero "137433"

http://aijaa.com/v.php?i=007039001467.jpg
http://aijaa.com/v.php?i=006519001468.jpg
ja tuosta vielä pari kuvaa jos helpottas vastauksen saamista

kiitos jo näin etukäteen :)

11

18256

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keräiliä

      Anteeksi vain mutta se ei ole Leijona, ja sen arvo on 20-35 euroa.

      • taskunauris

        ookkei mut oisko mitää tarkempaa tietoa ton kellon alkuperästä?


    • TheMika470

      Kyseinen kello on Hopeinen Leijona kello mutta kuoret ynnä muut päällis osat on valmistettu Ruotsissa ja koneisto Sveitsissä. Keräilijät maksaa noin 50-60 euroa tuosta kellosta suosittelis laittamaan myyntiin 40 eurolla

      • Mirzzu

        Mulla naisten vanha Lejon rannekello,tosi kaunis kellotaulu helmiäistä ehkä kullattu.

        Tosi vanha isoäidillä ollut 30,40-luvulla luulisin.
        Naisten vanhoja kelloja ei niin paljon arvosteta,mutta vien sen kuitenkin sepälle huoltoon.
        Voi brassailla muovikello pissiksille.


    • tulos37

      Leijona kellot on "arvottomia" verrattuna vaikkapa Omega tai Zenit kelloihin.

    • Ukin isän kello

      No onkos minkä arvoinen tämä? Toimiva taskukello. Merkinnät sisäkannessa: Leijona ANCRE 15 Rubis 515448 hopealeima 0,800 , vielä lisäksi pieni kuusisakarainen tähti. Kuoret on merkistä päättäen hopeaa. Kuorissa näyttää olleen kultaus, mutta se on kulunut ajan saatossa lähes kokonaan pois. Pakettiin kuuluu vielä kotelo jonka sisällä kelloa on pidetty. Kotelo on peltinen, siinä on kellastunut lasi (on muovia),jonka läpi on voinut katsoa ajan koteloa aukaisematta ja sisällä huopaiset pehmusteet. Kotelo on saranoitu ja siinä on toimiva salpa. Kotelossa merkintä 23 1/2 siis 23 ja puoli. Tietysti on vielä vitjat, joissa kotelo roikkuu. Epäilen, että ovat hopeaa, mutta voivat olla myös messinkiset. Niissä on jokin leima, mutta siitä en ole saanut selvää.

    • Jos joku ystävälliseti tietäis kiitos.
      Eli mulla on tämmöinen naistenkello eli leijona takakannesa lukee jotku nimikirjaimet ja 1938.
      Kuoren kun irroitta niin siellä on joku pieni leima jota ei näe paljaalla silmällä eli kuori kullan värinen?
      Oiskohan tuolla jotain arvoa?

    • sitisenkaniin

      jos ei nyt kultaa ole ni kaikkein arvokkain toimivana ranteessa.
      risana menee kirpparilla 2euroon,harrastelijat niitä ilmeisesti ostaa.
      toimivasta voi saada huudossa about 25e.

    • Infoo888888888888888

      Tosiaan tuo ei ole niinkään "aito" suomalainen leijona kello.

      Itselläni on perintönä tullut aito ja vanha suomalainen leijona taskukello ja arvo on 400€ euroa tosin siitä puuttuu kansi joka pudottaa arvon 300€.

      Mekaaniset Leijona taskukellot ovat about 200 euroa kelloliikkeissä uutena, joten jos haluaa ihan arvokkaan kellon pitää käydä ostamassa sellainen itse ja odottaa muutama vuosikymmen ennen kuin sillä kauppahintaa suurempaa arvoa on.

      Tietysti voit yrittää saada siihen jonkun julkkiksen allekirjoituksen jonka allekirjoitus itse tuo sitä arvoa lisää, mutta moni julkkis jonka nimimerkillä on arvoa harvoin suostuu antamaan allekirjoitusta (ja siksi se allekirjoitus onkin arvokas)

      • Anonyymi

        Leijona ei todellakaan ole Suomalainen kello, vaan ainoastaan ollut joskus Suomen eniten myyty kellomerkki.


    • kelta

      taskunauris, nimeltään siduna,, paljonko arvo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      356
      1087
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      481
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe