leijona taskukello arvo?

taskunauris

ostin tänään kirpputorilta leijona taskukellon ja ajattelin jos joku osaisi sanoa onko kyseessä minkä hintanen semmonen?

kellotaulussa lukee ilmeisesti ruotsiksi "lejon"
takakannen takana teksti "leijona ancre 15 rubis"
ja ilmeisesti sarjanumero "137433"

http://aijaa.com/v.php?i=007039001467.jpg
http://aijaa.com/v.php?i=006519001468.jpg
ja tuosta vielä pari kuvaa jos helpottas vastauksen saamista

kiitos jo näin etukäteen :)

11

17503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keräiliä

      Anteeksi vain mutta se ei ole Leijona, ja sen arvo on 20-35 euroa.

      • taskunauris

        ookkei mut oisko mitää tarkempaa tietoa ton kellon alkuperästä?


    • TheMika470

      Kyseinen kello on Hopeinen Leijona kello mutta kuoret ynnä muut päällis osat on valmistettu Ruotsissa ja koneisto Sveitsissä. Keräilijät maksaa noin 50-60 euroa tuosta kellosta suosittelis laittamaan myyntiin 40 eurolla

      • Mirzzu

        Mulla naisten vanha Lejon rannekello,tosi kaunis kellotaulu helmiäistä ehkä kullattu.

        Tosi vanha isoäidillä ollut 30,40-luvulla luulisin.
        Naisten vanhoja kelloja ei niin paljon arvosteta,mutta vien sen kuitenkin sepälle huoltoon.
        Voi brassailla muovikello pissiksille.


    • tulos37

      Leijona kellot on "arvottomia" verrattuna vaikkapa Omega tai Zenit kelloihin.

    • Ukin isän kello

      No onkos minkä arvoinen tämä? Toimiva taskukello. Merkinnät sisäkannessa: Leijona ANCRE 15 Rubis 515448 hopealeima 0,800 , vielä lisäksi pieni kuusisakarainen tähti. Kuoret on merkistä päättäen hopeaa. Kuorissa näyttää olleen kultaus, mutta se on kulunut ajan saatossa lähes kokonaan pois. Pakettiin kuuluu vielä kotelo jonka sisällä kelloa on pidetty. Kotelo on peltinen, siinä on kellastunut lasi (on muovia),jonka läpi on voinut katsoa ajan koteloa aukaisematta ja sisällä huopaiset pehmusteet. Kotelo on saranoitu ja siinä on toimiva salpa. Kotelossa merkintä 23 1/2 siis 23 ja puoli. Tietysti on vielä vitjat, joissa kotelo roikkuu. Epäilen, että ovat hopeaa, mutta voivat olla myös messinkiset. Niissä on jokin leima, mutta siitä en ole saanut selvää.

    • Jos joku ystävälliseti tietäis kiitos.
      Eli mulla on tämmöinen naistenkello eli leijona takakannesa lukee jotku nimikirjaimet ja 1938.
      Kuoren kun irroitta niin siellä on joku pieni leima jota ei näe paljaalla silmällä eli kuori kullan värinen?
      Oiskohan tuolla jotain arvoa?

    • sitisenkaniin

      jos ei nyt kultaa ole ni kaikkein arvokkain toimivana ranteessa.
      risana menee kirpparilla 2euroon,harrastelijat niitä ilmeisesti ostaa.
      toimivasta voi saada huudossa about 25e.

    • Infoo888888888888888

      Tosiaan tuo ei ole niinkään "aito" suomalainen leijona kello.

      Itselläni on perintönä tullut aito ja vanha suomalainen leijona taskukello ja arvo on 400€ euroa tosin siitä puuttuu kansi joka pudottaa arvon 300€.

      Mekaaniset Leijona taskukellot ovat about 200 euroa kelloliikkeissä uutena, joten jos haluaa ihan arvokkaan kellon pitää käydä ostamassa sellainen itse ja odottaa muutama vuosikymmen ennen kuin sillä kauppahintaa suurempaa arvoa on.

      Tietysti voit yrittää saada siihen jonkun julkkiksen allekirjoituksen jonka allekirjoitus itse tuo sitä arvoa lisää, mutta moni julkkis jonka nimimerkillä on arvoa harvoin suostuu antamaan allekirjoitusta (ja siksi se allekirjoitus onkin arvokas)

      • Anonyymi

        Leijona ei todellakaan ole Suomalainen kello, vaan ainoastaan ollut joskus Suomen eniten myyty kellomerkki.


    • kelta

      taskunauris, nimeltään siduna,, paljonko arvo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      87
      4362
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      198
      3594
    3. 202
      2971
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      70
      2803
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      55
      2704
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      78
      1270
    7. 60
      1236
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1052
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      60
      968
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      963
    Aihe