Mitä tapahtuu 4- vuotis neuvolatarkastuksessa?

4v- neuvola?

Minua jännittää 4- vuotisneuvola. Yh- ystäväni lapsi ei osannut piirtää jotain ruksia oikein ja suorittaa kaikkia annettuja tehtäviä ja neuvola oli heti työntämässä heitä perhetyöhön (lastensuojeluun?).

Mitä 4- vuotisneuvolassa tehdään ja kauanko testit kestävät? Testataanko myös äitejä? Olen varuilta laittanut lapseni harjoittelemaan eri muotojen piirtämistä, että pääsisi läpi puhtailla papereilla.

8

17993

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poilo

      joo valehtele lisää. en usko et kukaan voi olla noin tyhmä...

      • öllöääää

        äitien pimpat tarkistetaan, ja jos huomataan et on harrastanut seksiä synnytyksen jälkeen pääsee lastensuojelun asiakkaaksi. Äitien täytyy myös suorittaa luokion oppimäärää tunnissa, joten alahan pöllö valmistautua!


    • ........

      Meillä poika alkoi todella suuresti ujostelemaan, niin kuin tekee, kun tulee uusia tilanteita tai ihmisiä eteen. Ei puhunut sanaakaan, paitsi heti kun lähdettiin ulos huoneesta... Tehtävistä suurin osa ei onnistunut ollenkaan, kun poika kieltäytyi yhteistyöstä lähes täysin.

      Piti pujottaa lankaan helmiä, leikata suoraa viivaa pitkin paperia, palikoista tehdä mallin mukainen asetelma, kuvista piti kertoa vaikka mitä (mikä näistä on maha, kun oli maha, raha ja saha), kuinka monta pikku-myytä on kuvassa yms. Lisäksi kuulotesti kuulokkeilla, ja näkötesti. Tasajalkaa pomppimista, pallon heittoa yms.

      lääkäri meillä on ensi viikolla erikseen, jossa lääkäri saa päättää, joudummeko tulemaan uudestaan samoihin testeihin, vai riittääkö äidin sana, kun kerroin mitä kaikkea poikamme osaa.

      Neuvolaan oli varattu vajaa tunti ja lääkärissä menee kuulemma kolmisen varttia.

      • Maalaisjärjellä

        Eiköhän kokenut neuvolantäti ymmärrä, että lapsi voi vain kieltäytyä yhteistyöstä ilman että on heti perustavaa vikaa. Meidän poika ihmetteli, miksi täti kyselee, mikä missäkin kuvassa on, kun niiden alla lukee se. Täti vain nauroi, ettei hoksannut peittää sanoja. On kyllä ollut sitten toisenlaisiakin tätejä, kannattaa pitää mielessä, että itse tietää oman lapsensa parhaiten eikä ottaa liian vakavasti neuvolaa. Vapaaehtoistahan sekin on.


      • en ole käyttänyt
        Maalaisjärjellä kirjoitti:

        Eiköhän kokenut neuvolantäti ymmärrä, että lapsi voi vain kieltäytyä yhteistyöstä ilman että on heti perustavaa vikaa. Meidän poika ihmetteli, miksi täti kyselee, mikä missäkin kuvassa on, kun niiden alla lukee se. Täti vain nauroi, ettei hoksannut peittää sanoja. On kyllä ollut sitten toisenlaisiakin tätejä, kannattaa pitää mielessä, että itse tietää oman lapsensa parhaiten eikä ottaa liian vakavasti neuvolaa. Vapaaehtoistahan sekin on.

        Nuu ne pitää lasta ja äitiä ihan tyhminä ihmisinä. Itseään kehuu kuinka osaavat kaiken, ja sitten lapsi on liian lihava, liian laiha, ruma tai kamaala.

        Minä en olekoskaan lapsiani vienyt sinne haukutttavaksi. Ja hyvin ovat kasvaneet ilman haukkumisia. Paremmin.
        Jos kipeeksi ovat tuleet olen vienyt yksityiselle lääkärille, joka kunnioittaa lapsia ja heidän vanhempiaan, ei koskaan hauku.

        Kun niillä hoitsuilla ei ole lapsia, niin ne kuvittelee kaiken, turhia paikkoja.


    • ketä ne neuvoo??

      Mikä ihmeen 4 vuotis neuvola? Mä en ole ikinä käyttänyt missään 4 vuotiasneuvolssa tai 8 vuotis 13 vuotis... en missään? Mikä se on?

      Neuvooko ne miten kävellään tai ostetaan ruokaa vai mitä ne neuvoo???
      Missä semmosia neuvontajuttuja on??? Mulla on yläasteiset lapset, eikä sielläkään oo neuvottu.

    • Opastuslaitos varmaa

      Mä en ole koskaan käyttänyt ikinä yhtään lastani neuvolassa, missä neuvotaan pitsin virkkausta vai mitä siellä neuvotaan? Sananakin neuvola, on joku opastuslaitos, kun äidit ei tiedä lapsistaan mitään, onneksi nämä neuvontapalvelun ihmiset tietää toisten lapsista kaiken.....

      Juu ei olla käyty ikinä, ja kaikki ovat isoja isoja aikuisuia, kasvaneet ilman neuvomistakin.

      • KysynVaan-76

        Sinä varmaan et mene terveyskeskukseenkaan kun se on nimen mukaan vain terveille? Etkä ravintolaan kun et halua vain ravintoa vaan ihan kunnon ruokaa?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      192
      1331
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1148
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      864
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      860
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      790
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      745
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      53
      712
    8. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      692
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      689
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      667
    Aihe