Mitä tapahtuu 4- vuotis neuvolatarkastuksessa?

4v- neuvola?

Minua jännittää 4- vuotisneuvola. Yh- ystäväni lapsi ei osannut piirtää jotain ruksia oikein ja suorittaa kaikkia annettuja tehtäviä ja neuvola oli heti työntämässä heitä perhetyöhön (lastensuojeluun?).

Mitä 4- vuotisneuvolassa tehdään ja kauanko testit kestävät? Testataanko myös äitejä? Olen varuilta laittanut lapseni harjoittelemaan eri muotojen piirtämistä, että pääsisi läpi puhtailla papereilla.

8

18378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poilo

      joo valehtele lisää. en usko et kukaan voi olla noin tyhmä...

      • öllöääää

        äitien pimpat tarkistetaan, ja jos huomataan et on harrastanut seksiä synnytyksen jälkeen pääsee lastensuojelun asiakkaaksi. Äitien täytyy myös suorittaa luokion oppimäärää tunnissa, joten alahan pöllö valmistautua!


    • ........

      Meillä poika alkoi todella suuresti ujostelemaan, niin kuin tekee, kun tulee uusia tilanteita tai ihmisiä eteen. Ei puhunut sanaakaan, paitsi heti kun lähdettiin ulos huoneesta... Tehtävistä suurin osa ei onnistunut ollenkaan, kun poika kieltäytyi yhteistyöstä lähes täysin.

      Piti pujottaa lankaan helmiä, leikata suoraa viivaa pitkin paperia, palikoista tehdä mallin mukainen asetelma, kuvista piti kertoa vaikka mitä (mikä näistä on maha, kun oli maha, raha ja saha), kuinka monta pikku-myytä on kuvassa yms. Lisäksi kuulotesti kuulokkeilla, ja näkötesti. Tasajalkaa pomppimista, pallon heittoa yms.

      lääkäri meillä on ensi viikolla erikseen, jossa lääkäri saa päättää, joudummeko tulemaan uudestaan samoihin testeihin, vai riittääkö äidin sana, kun kerroin mitä kaikkea poikamme osaa.

      Neuvolaan oli varattu vajaa tunti ja lääkärissä menee kuulemma kolmisen varttia.

      • Maalaisjärjellä

        Eiköhän kokenut neuvolantäti ymmärrä, että lapsi voi vain kieltäytyä yhteistyöstä ilman että on heti perustavaa vikaa. Meidän poika ihmetteli, miksi täti kyselee, mikä missäkin kuvassa on, kun niiden alla lukee se. Täti vain nauroi, ettei hoksannut peittää sanoja. On kyllä ollut sitten toisenlaisiakin tätejä, kannattaa pitää mielessä, että itse tietää oman lapsensa parhaiten eikä ottaa liian vakavasti neuvolaa. Vapaaehtoistahan sekin on.


      • en ole käyttänyt
        Maalaisjärjellä kirjoitti:

        Eiköhän kokenut neuvolantäti ymmärrä, että lapsi voi vain kieltäytyä yhteistyöstä ilman että on heti perustavaa vikaa. Meidän poika ihmetteli, miksi täti kyselee, mikä missäkin kuvassa on, kun niiden alla lukee se. Täti vain nauroi, ettei hoksannut peittää sanoja. On kyllä ollut sitten toisenlaisiakin tätejä, kannattaa pitää mielessä, että itse tietää oman lapsensa parhaiten eikä ottaa liian vakavasti neuvolaa. Vapaaehtoistahan sekin on.

        Nuu ne pitää lasta ja äitiä ihan tyhminä ihmisinä. Itseään kehuu kuinka osaavat kaiken, ja sitten lapsi on liian lihava, liian laiha, ruma tai kamaala.

        Minä en olekoskaan lapsiani vienyt sinne haukutttavaksi. Ja hyvin ovat kasvaneet ilman haukkumisia. Paremmin.
        Jos kipeeksi ovat tuleet olen vienyt yksityiselle lääkärille, joka kunnioittaa lapsia ja heidän vanhempiaan, ei koskaan hauku.

        Kun niillä hoitsuilla ei ole lapsia, niin ne kuvittelee kaiken, turhia paikkoja.


    • ketä ne neuvoo??

      Mikä ihmeen 4 vuotis neuvola? Mä en ole ikinä käyttänyt missään 4 vuotiasneuvolssa tai 8 vuotis 13 vuotis... en missään? Mikä se on?

      Neuvooko ne miten kävellään tai ostetaan ruokaa vai mitä ne neuvoo???
      Missä semmosia neuvontajuttuja on??? Mulla on yläasteiset lapset, eikä sielläkään oo neuvottu.

    • Opastuslaitos varmaa

      Mä en ole koskaan käyttänyt ikinä yhtään lastani neuvolassa, missä neuvotaan pitsin virkkausta vai mitä siellä neuvotaan? Sananakin neuvola, on joku opastuslaitos, kun äidit ei tiedä lapsistaan mitään, onneksi nämä neuvontapalvelun ihmiset tietää toisten lapsista kaiken.....

      Juu ei olla käyty ikinä, ja kaikki ovat isoja isoja aikuisuia, kasvaneet ilman neuvomistakin.

      • KysynVaan-76

        Sinä varmaan et mene terveyskeskukseenkaan kun se on nimen mukaan vain terveille? Etkä ravintolaan kun et halua vain ravintoa vaan ihan kunnon ruokaa?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3412
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2887
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2589
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1331
    Aihe