Rautateiden valojärjestelmä

valokaari...

Muistelen joskus kuulleeni, että rautateiden valo-ohjausjärjestelmä poikkesi jotenkin maantieliikenteen valoista ja jotain viestivalojakin(?) vaihdevalojen lisäksi. Miten se on?
Onko eri maissa erilaisia?

3

345

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hårrastaja

      Pääsääntöisesti perusvärit ovat punainen, keltainen, vihreä ja valkoinen, signaali voi olla kiinteä(sti palava) tai vilkkuva. Lisäksi on mm. numero-opastimia.

      Eri maiden opastinkuvia löytyy mm. osoitteesta

      www.railfaneurope.net/pix/nn/signalling/ (korvaa nn maan koodilla, esim. fi / at / de, koodit löytyvät www.railfaneurope.net-sivuilta, josta pääsee myös samoihin listoihin linkkien kautta, siis esim. www.railfaneurope.net/pix/de/signalling/ -> Saksan kuvia)

      ja suomalaisia mm.:

      Vaunut.org
      Suomen rautatiekuvia, hakuun: opastin

      TraFin (Liikenteen turvallisuusviraston) rautatieliikenteen säädöskokoelmasta (?) http://www.trafi.fi/filebank/383-TraFi_Saadoskokoelma_www.pdf

      -----

      Linkkejä eri maiden rautatieliikenteen hallinnointiorganisaatioihin:
      http://www.trafi.fi/rautatiet/linkit

      Kaikissa EU-maissa on EU-lainsäädäntöön perustuen Suomen tapaan Liikennevirasto ja Liikenteen Turvallisuusvirasto, joiden sivuilla jossakin on selvitys käytettävistä opastimista ja niihin liittyvistä säännöistä

      Lisäksi hakukonehakua rautateiden opastinjärjestelmä, signal järnväg tai railway signalling kannattaa kokeilla, kuten myös Wikipediaa.

      • valokaari...

        Kiitos, Hårrastaja. Olit nähnyt ison vaivan.

        Tuon ensimmäisen linkin
        http://www.railfaneurope.net/pix/fi/signalling/pix.html

        Alemman kuvan
        http://www.railfaneurope.net/pix/fi/signalling/fisignals.jpg
        kuvatekstiä jäin ihmettelemään

        “Two main signals with distant signals. There is a train coming on right track and route is clear to next signal, which is red.”

        Oikeanpuoleisen raideparin päällinen ohjain on vihreänä ja teksti kertoo junan tulevan sillä oikeanpuoleisella ( There is a train coming on right track. ). Näinkö se tosiaan menee?
        Toinen kummastukseni, että seuraava tuleva opastin olisi punainen olisi tässä edeltävässä mielestäni vihreän lisäksi keltainen ( route is clear to next signal, which is red. ).

        Yritin etsiä vastausta
        http://www.trafi.fi/filebank/383-TraFi_Saadoskokoelma_www.pdf
        4. KANSALLINEN LAINSÄÄDÄNTÖ: MÄÄRÄYKSET
        osa I Rautatiejärjestelmän opasteista, opastimista ja liikennöintiin liittyvistä merkeistä (RVI/1091/412/2009)

        En löytänyt ko. lauseita puoltavaa. Onkohan siinä tullut virhe vai onko oma ymmärrykseni vajavainen?


    • Märklin_ukko

      En nyt ihan ymmärrä kysymystäsi, mutta kuvassa vasemman raiteen pääopastin näyttää SEIS. Vasenta raidetta pitkin tulijan olisi siis pysähdyttävä.

      Oikean raiteen pääopastin näyttää AJA ja seuraavan pääopastimen esiopastin näyttää, että seuraava pääopastin on asennossa seis. Tämän kohdan saa siis oikean puolista raidetta pitkin ohittaa, mutta pitää varautua parin kilometrin päässä pysähtymään seuraavan pääopastimen eteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2100
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      290
      1899
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      341
      1732
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1584
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      98
      1495
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1281
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1113
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1069
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1038
    Aihe