Heippa! Haluaisin tietää, että missä eläintenhoito alan perustutkinnon voisi opiskella? Itse asun tampereella ja täällä sitä alaa ei voi ainakaan opiskella kun olen ottanut selvää. Toiselle paikka kunnalle pitäis sitten lähteä. Opiskelen viimeistä vuotta pintakäsittely-alaa ja valmistun 2012 keväällä. En tykästynyt tähän maalari alalle ja olen aina pitänyt eläimistä ja haluaisin opiskella ammatin mitä tehdä työkseni. Eli missä olisi mahdollista opiskella tätä alaa ja minkälaisia soveltasuus kokeita sinne on tai pääsykokeita? Voisko joku vähän alustavasti myös kertoa tästä alasta. Olisko mahdollista että koulu järjestäisi myös jonkinlaisen majoituksen ja haluaisin tietää kuinka isoissa ryhmissä siellä liikutaan. Voisiko joku kertoa jos on vastaaavanlaisia kokemuksia.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jaa-a tampere... enmpä minä oikein tiedä, mutta täällä pohjoisessa on yksi hyvä paikka, mutta on niitä varmasti lähempänäkin. Siihen kuuluu oma asuntola, ja on pääsykoe, mutta ne valitsevat aika helposti sinne.
Jaa olinkin Tampereella yksi paikka. Muistin väärin. :P
Koulutuskeskus Salpaus, Asikkala, kouluttaa eläintenhoitajia. Peruskoulupohjainen sekä yo-linja, molempiin otetaan reilu 20 oppilasta. Pk-pohjainen kestää 3 vuotta, yo-pohjainen 2 vuotta. Siellä on ilmainen asuntola ja ruokailut. Pääsykokeissa haastattelu ja joku eläintenkäsittely testi, vaihtelee vuosittain. Tässä linkki: http://www.salpaus.fi/opiskele/etsi/?kurssiid=1032&bu=/luonnonvara_ala/koulutusmahdollisuudet/