Velan pantti?

KUIN KÄY?

Kävin hakemassa yrityksestä, joka on velkaa mulle, työkaluja suurinpiirtein samanarvosta. Nyt tää pyytelee niitä takas ja uhkailee poliiseilla?
Summa on tonnin luokkaa ja jo alkuvuodesta asti?
Vedänkö kunnolla luonoon?

5

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10

      Ilmeisesti joudut syytteeseen varkaudesta ja omankädenoikeudesta. Eli, kuten rikoslaki kertoo, ryhdyit omin valloin toimeen, jonka toteuttamiseksi et olisi saanut ryhtyä ilman viranomaisen myötävaikutusta.

    • määmy

      Mikäli velkakirja, saat mahdollisesti ulosoton kautta. Mikäli ei, et saa.

      Ajatellen, et olet työkalua hakiessasi sanonut omistajalle, et kyse on pantista, kunnes hän maksaa lainan.
      Siitä huolimatta hän uhkaa rikosilmoituksella. Et milloinkaan tule saamaan rahojasi takaisin. Todennäköisesti pääset maksamaan mahdolliset oikeuskulut ja sakot tavaran arvon, mikäli olet tuhonnut tavaran.

      Lisäksi poliisi saattaa laittaa tietokoneesi ja puhelimesi seurantaa, sekä läpikäydä tietokoneesi tavarasisällön.

    • epätoivonen

      Osaakos kukaan sanoa että miten tällainen tilanne.Kun alivuokralainen jätti vuokran ja sähkölaskun maksamatta otti suurimman osan tavaroista ja häipyi.Mutta jätti ison piirongin,tuolin ja sängyn jälkeensä ja totesi vain että hakee myöhemmin pois.Voinko pitää tavarat itselläni niin kauan että saan rahani pois vai pitääkö luovuttaa jos hakee esim.huomenna mutta ei tuo rahoja???
      Olisi kiva jos joku osaisi hiukan neuvoa kuinka menetellä!

      • 3

        Joo
        Aikoinaan oli laissa vuokranantajan pidätysoikeus vuokralaisen maksamattomasta vuokrasta.
        Se tarkoitti sitä, että vuokranantaja sai ottaa vuokralaisen omaisuutta haltuunsa, kunnes maksamaton vuokra tuli maksetuksi, tai hän sai pitää tavarat.
        Eduskunta muutti lakia v. 1995 ja poisti pidätysoikeuden. Nykyisin kaikki pitää kierrättää käräjien kautta, jos sopua ei synny.
        Sinun on joko haastettava alivuokralainen käräjille, tai annettava hänelle tavarat ja kärsittävä tappio nahoissa. Eli, alivuokralainen saa aina tavaransa.
        Alivuokralaisen tavarat voit siirtää esim. talon varastoon. Ulosottomiehet kyllä siirtävät ulosmitatut tavarat jopa pihalle, mutta en suosittele.


    • epätoivonen

      No voi helvattu! Ja sehän kestää jos perintään laittaa.Ja maksaa mulle vai maksaako se keneltä peritään kaikki kulut?Anteeksi tyhmät kysymykset mutta kun ei enää omat aivonystyrät toimi,koska tämä juttu sotki koko oman elämäni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1798
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      125
      1225
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1080
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      956
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      876
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      82
      826
    7. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    9. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      798
    Aihe