Varamummia pääkaupunkiseudulta?

Toukkanen87

Olen pian 8kk pojan äiti ja perheemme asuu Helsingissä.Oma sukuni asuu 150km päässä eikä oma äitini juurikaan ole tekemisissä kanssamme matkan sekä omien kiireidensä takia.
Anoppilassa ollaan useimmiten hieman "maistissa" ja sellaista elämää en halua lapselleni antaa.
En kaipaa lapselle vakituista hoitajaa tai itselleni mitään helpotusta,olen kotona lapsen kanssa mielelläni niin pitkään kuin voin ja toinen lapsi saattaa olla jo haikaran kyydissä matkalla luoksemme.
Kaipaan sellaista mummia joita kauppareissulla joskus tapaa,iloisia,rakastavia,helliä,avoimia ja lapsesta kiinnostuneita.Sellaisia kuin oma mummoni on ollut,joka on minulle kuin oma äiti ja aina ollut suuri ihailun ja arvostuksen kohde,joka aina jaksoi meitä kuunnella ja jonka luo voi aina mennä.Haluan lapseni oppivan arvostamaan vanhempia ihmisiä ja oppivan asioita ns.vanhemmilta.

Oletko Sinä meille sopiva mummi?Pappakin saisi olla kuvioissa mukana.Olethan nuorekas ja sen verran "nuori" että olisit vielä pitkään kanssamme tekemisissä.Ilmoittele itsestäsi :)
Palkkaa en tästä ole valmis maksamaan,sillä uskon että sellaisia ihmisiä löytyy jotka ovat "lapsenlapsia" vaille tai muuten vain valmiita tälläiseen pestiin.

4

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dippadappapappa

      voi hölömö

    • EXtuottaja tolopaine

      Tehdäänpä tästä uusi formaatti Subille!

    • Ootte te kekseliäitä

      Että ilmainen lapsenpiika pitäisi löytää, kun oma suku on kaukana ja anoppia ei voi juopottelun vuoksi käyttää hyväksi. No voi elämän kevät!

    • kjhmoi

      Olisipa ihanaa, jos tämä (nuori s 87?) äiti löytäisi samanhenkistä seuraa vanhemmasta sukupolvesta. Vapaaehtoisuuteenhan kaikki perustuu. Kotiäiti keittäisi varmasti teille kahvitkin, että älkäähän nyt tyrmätkö.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3445
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      121
      1797
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      255
      1497
    4. 74
      1366
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      66
      1245
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1117
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1109
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1001
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      937
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      883
    Aihe