Skoda Takuu 2vuotta

Naurettavan lyhyt takuu on skodissa.Kuka ostaa esim DSG:llä olevan skodan vain 2 vuoden takuulla.
Jos joku ostaa ei voi kuin sääliä.
Skoda tulee nyt jo pahasti jälkijunassa takuissa ja se kääntää merkin katseet muihin paremman takuun autoihin vääjäämättä.
315097
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Laadukkaat ja toimivat autot myyvät ilman pitkiä takuitakin. Nuo Aasialaiset eivät muuten menisi kaupaksi ja saman ovat tehneet epäluotettaviksi todetut Pösö ja Rellu.
Skodat myyvät myös erittäin hyvin käytettyinä ja arvokin säilyy hyvin.
Eiköhän se kerro jo kaikki??

Äänestä
  • Jokainen haluaa eroon yli 2-vuotiaasata. Tehdas konkkaan, jos pitempi takuu..

    Äänestä

  • missä arvo? kirjoitti:

    Jokainen haluaa eroon yli 2-vuotiaasata. Tehdas konkkaan, jos pitempi takuu..

    lue ja seuraa käytettyjen hintoja, niin sullekkin selviää markkinoiden toimivuus.

    Äänestä

Viittat nyt ilmeisesti esim Hyundain 5v "takuuseen". Jos nyt tarkasti luet ne kaikki pienelläkin kirjoitetut "takuu"ehdot, niin huomannet, että sen "takuu "loppuu 2v tai 150000 km jälkeen. Kumpi ensin saavutetaan. Kytkimen takuu on 2v tai 20000km, kumpi ensin saavutetaan.Sen jälkeen takuu ei vastaa mistään kuluvista osista????? Siis mitä ihmettä.
Tähän verrattuna 2v rajoittamaton takuu on parempi.

Äänestä
  • Mikä takuu korvaa kuluvia osia?
    Tulkinta vain siitä onko se "kulumaa" vai muuten hajonnut vaan vaihtelee...

    Sama kuin menee lääkärille, niin sekin antaa iän mukaan selityksiä vaivoille... ja vakuutusyhtiöiden lääkärien mielestä kaikki on kulumaa tai heikosta rakenteesta johtuen ei kestänyt pientä täräystä... onko analogia selvä.

    Äänestä

  • Siis mitä ihmettä, Jos takuu on 5 vuotta niin kait se nyt jotain takaa.. Hyvin tunnut olevan perillä Hynyn takúusta, onko tallissa sellainen??

    Äänestä

  • Että mitä se kirjoitti:

    Mikä takuu korvaa kuluvia osia?
    Tulkinta vain siitä onko se "kulumaa" vai muuten hajonnut vaan vaihtelee...

    Sama kuin menee lääkärille, niin sekin antaa iän mukaan selityksiä vaivoille... ja vakuutusyhtiöiden lääkärien mielestä kaikki on kulumaa tai heikosta rakenteesta johtuen ei kestänyt pientä täräystä... onko analogia selvä.

    Kyllä Skodan takuu hoitaa kytkimen yli 20tkm kilometreillä.

    Äänestä

  • Mun Huyndaissa on kyllä takuu kattanu kaiken viiden vuoden ajan !!! Hyvin on kyllä pelannut , eikä takuu remontteja paljoo ole ollut. Naftan siirtopumppu alko vuotaa kun auto oli 4 vuotta ja 7kk vanha ja niin vaan korvas senkin. Kytkimen takuulla ei kyllä ole mitään merkitystä . Jos osaat yleensä ajaa autolla niin kytkin kestää yli 200 000km. ja sitä harva ehtii edes ajaa viidessä vuodessa . Tosin mulla on jo mittarissa nyt 226 000 km ja auto nyt 5vuotta ja 6 kk vanha.

    Äänestä

  • pellehermanni??????? kirjoitti:

    Kyllä Skodan takuu hoitaa kytkimen yli 20tkm kilometreillä.

    takuu on 6kk tai 10000 km, että sillai.

    Äänestä

"Kytkimen takuu on 2v tai 20000km, kumpi ensin saavutetaan.Sen jälkeen takuu ei vastaa mistään kuluvista osista"

20 tuhatta tai 2 vuotta kumpi ekana täyteen.. EN USKO

Äänestä

Lyhyet takuuajat menee käsi kädessä edukkaiden huoltohintojen kanssa.

Pitkän takuuajan autoilla, esim. Kia on sitten taas ihan sairaat huoltohinnat.

Näin se vaan menee, oli niin tai näin niin autoilija maksaa joka tapauksessa.....

Äänestä
  • Omistan kaksi Kia Ceedia, toinen (vm 2010) omassa, toinen (vm 2008) vaimon käytössä. Molemmat dieseleitä.

    Kian huoltohinnat ovat aivan kohtuulliset ja linjassa muiden kanssa. Vanhemmassa oli tosin ekana vuotena vielä kallista, mutta sitten rukkasivat sekä huolto-ohjelmaa (sisältö nyt vastaava kuin muilla - esim. pa-suodatin, jarrunesteet yms) että hinnoittelua.

    Ja takuu on toiminut: tuossa vanhemmassa on vaihdettu koiranluita, radio ja hehkut, uudemmassa yksi pyöränpultti (olivat vetäneet ennen luovutusta kaikki täysin
    järjettömään momenttiin). Jopa vaihdetut lamput ovat menneet takuisiin.

    Äänestä

Ei voi rajoittaa, jos autossa on 5v. takuu ja sitä käytetään mm. mainonnassa, niin kaikki rajoitukset ovat yhtä tyhjän kanssa. Otat yhden mainoksen ja lähetät sen ja laskun kuluttajasuojavirastoon niin taatusti tulee rahat. Mikään maahantuoja ei lähde noin selvästä asiasta tappelemaan.

Äänestä
  • Juu ja sen jälkeen maahantuoja lähettää Kuluttajaviraston pyynnöstä vastineensa. Ja vastineessa on kopio allkirjoittamastasi paperista, jossa mm ilmotat tutustuneesi takuuehtoihin ja hyväksyväsi ne. Todellisuudessa et niitä ole lukenut, vaan kuvittelet sen mainoksen viiden vuoden takuun olevan rajoittamaton.
    Jonka jälkeen kuluttajavirasto kehottaa sinua maksamaan aiheelisen korjauslaskun.

    Äänestä

  • hihii, kaupan yhteydessä allekirjoitat kauppapaperit ja takuuehdot.

    Äänestä

Täällä Skoda DSG:llä ja 2 vuoden takuu. Oi, tätä ihanuutta ja jännityksen tunnetta.. 1,5v ja vajaa 70 tkm täynnä ilman vikunoita ja vonkumisia.

Äänestä
  • No ei noilla kilsoilla pidä mitään korjattavaa ollakkaan ! Millään merkillä !

    Äänestä

  • juizihui kirjoitti:

    No ei noilla kilsoilla pidä mitään korjattavaa ollakkaan ! Millään merkillä !

    Ei pitäis olla, ei. Mutta korjattavaa voi löytyä jo paljonkin. Ja merkeissä laidasta laitaan. Ystäväpiirissä on mm. Fiat ja Toyota levinneet aika pahasti alle 40tkm ajettuna. Takuuseen on korjattu, mutta harmillista toki. Varsinkin kun näistä erityisesti toinen on ollut pajalla monasti. Ja pitkään.

    Äänestä

Skoodan ja Volkkarin suuret ongelmat jatkuu

www.vagarena.fi/index.php?action=printpage;topic=1692.0

Äänestä

Laatuauton takuu on kaksi vuotta, esim. Skoda, Mersu, BMW, Audi, Porsche. Jos auto joutuu kilpailemaan hinnalla, niin takuuaika on pidempi mutta myyntiorganisaatio saa kyllä omansa takaisin vaatimalla vuotuiset huollot merkkikorjaamossa.
DSG:n ostaa se, jolla on fyffeä. Trollilla näköjään aikaa miettiä syntyjä syviä leipäjonossa - onneksi joulukuu on lämmin vaikkakin vähän märkä.

Äänestä
  • EU asetus sallii huollot muihinkin korjaamoihin.
    Takuuviat sitten merkkipajalle.

    Äänestä

Esim. minä. Minä ajan tuon takuuajan puitteissa DSG-vaihteistollani 180 tkm ja käytän autoani vain 30 tkm välein öljynvaihdossa. Näin on menty vuosia autoilla, joissa ei rajoiteta takuita kilometrimäärillä. Halvat itäautot antaa pitkiä takuita, no, tojo ei anna kuin 3 vuotta ja rajoittaa senkin 100 tkm, siinä minun takuuni loppuisi reilussa vuodessa.

Saksalaiset autot (myös Skoda tekniikaltaan) on tehty ajajille, joille tulee paljon kilometrejä, niin paljon, että nämä "huihait" olisi jo kauan sitten jättäneet matkan varrelle. Ja mikä tärkeintä, näillä jaksaa myös ajaa niitä pitkiä matkoja, toisin kuin "huihailla".

Äänestä

"Saksalaiset+autot+(myös+Skoda+tekniikaltaan)+on+tehty+ajajille,+joille+tulee+paljon+kilometrejä,"Voi+olla+että+pätee+oikeisiin+saksalaisiin+autoihin,+mutta+ei+halppis+pirkkavolkkari+skeidaan,+joka+on+itäauto,+saksalaisuusaste+koko+kippanassa+alle+10%.++Venäjällähän+noi+suomeen+tulevat+skeidaset+tehdään.+++Siitä+voi+jokainen+ymmärtää,+miksi+on+laatutilastojen+jumbo.++Eikä+ole+kehumista+itse+VW:ssäkään+vaikka+saksalainen+onkin++-+laatu+sakkaa,+ja+pahasti!++On+tehnyt+sitä+jo+pitkän+aikaa.+++Huijauskippoja+kaikki+tyynni.Hyviä+saksalaisia+autoja+mm.+BMW,+Mercedes

Äänestä
  • En tuotakaan usko, kun kerrot...

    Äänestä

Kuinka idiootti , sinisilmäinen , hyväuskoinen ja höynäytettävissä pitää olla että kuvittelisi laadun olevan parempi kun takuu on vain vaivaisen lyhyt 2vuotta ja sekin EU:n pakottamana? Sehän tarkoittaa käytännössä vain keskimäärin 30.000 km. Toyotallakin se on 100.000 km tai kolme vuotta ja monella muulla vielä pidempi. Jos joku pirssisuhari joita on korkeintaan vain häviävän pieni osa autokannasta, pystyy jotain kahden vuoden takuuta hyödyntämään niin, so what? Muille ei sillä ole mitään positiivistä merkitystä.

Äänestä
  • En kyllä tuotakaan usko, kun kerrot...

    Äänestä

  • En minäkään sinua usko, kunhan trollaat sieltä venäjältä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Takuulla on väliä kirjoitti:

Naurettavan lyhyt takuu on skodissa.Kuka ostaa esim DSG:llä olevan skodan vain 2 vuoden takuulla.
Jos joku ostaa ei voi kuin sääliä.
Skoda tulee nyt jo pahasti jälkijunassa takuissa ja se kääntää merkin katseet muihin paremman takuun autoihin vääjäämättä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu