Loppukevät meni seesteisissä merkeissä Henrin ja Topin osalta. Topi tuntui taas kurovan kiinni sitä näkymätöntä etäisyyttä, joka vallitsi heidän välillään saunaepisodin jälkeen - tai niin Henri ajatteli.
Suurin pommi tuli muutama päivä ennen kevätjuhlaa. ''Mä vien Lauran sen mummin luo kahdestoista päivä - se asuu yhdessä tuppukylässä Lahden lähellä - ja jatkan siitä meidän - tai siis mun perheen - mökille Kajaaniin. Harjottelen vähän yksinelämistä, nääs. Haluutsä tulla mukaan?'' Topin sanat jysähtivät Henrin tajuntaan kuin räjähdys. ''Kahdestaan Topin kanssa keskelle ei-mitään'', pyöri Henrin päässä. Hän ei ollut kuitenkaan aivan varma. ''Kuinka kauan sä oot siellä?'' ''Kuinka kauan sä haluut?'' Pallo oli taas Henrillä. Henri ei halunnut vastata, koska hän halusi olla siellä niin pitkään kuin tarve vaati. Se tarve, joka oli Henrin elämässä ykkösenä tällä hetkellä: olla Topin kanssa - yhdessä.
''Kuinka kauan sä oot siellä pisimmillään?'' ''Vaikka koko kesän, jos sulle käy.'' ''Et oo tosissas!'' ''Hei, mähän oon 18! Ei mua enää kaivata täällä! Ja Laura muutenkin lähtee sieltä mummolasta joskus kuun lopussa etelään, ja on siellä monta viikkoa.'' Henri tiesi, että hänellä olisi elämänsä tilaisuus - nyt tai ei koskaan. ''Kyllä mä kai voin lähteä. Mä varmistan vielä mun mutsilta, että mä varmasti voin... Mut tarviiks sinne mitään erikoishärpäkkeitä?'' ''Siellä on kaikki valmiina, mehän ollaan oltu siellä jo vaikka kuinka monta vuotta lomalla kesäisin. Nyt on vaan erotuksena se, että mutsi ja faija jää tänne. Mähän oon muutenkin muuttamassa omilleni ens vuonna, joten hyvähän tässä on harjoitella.''
Ennen matkaa Henri varmisti vanhemmiltaan, että hänellä oli lupa lähteä. Muuten hänen aikansa kuluikin pakkaamisessa - johon ei kylläkään mennyt kauaa - ja ennen kaikkea Topin kanssa oloa miettiessä. ''Aivan sama, kuinka paljon Topi suuttuu... Mä en vaan pysty elämään tällä tavalla. Mä rakastan Topia, piste. Ei sille voi mitään'', Henri pohti.
Henrin onneksi matka Lahteen ei ollut kauhean suuri; alle sata kilometriä. Alkumatka menikin lähinnä Topin ja Lauran puhuessa keskenään etupenkeillä. Lahden lähestyessä heidän keskustelunsa meni yhä enemmän siihen suuntaan, että he toistelivat rakastavansa toisiaan niin paljon, ja heille tulisi kovin ikävä toisiaan. Henriä yökötti. Samalla hän mietti, kuinka nytkin hän heittäisi huolettomia välikommentteja takapenkiltä, jos hän olisi hetero. ''Mutta heterous on suotu vain harvoille valituille'', Henri harmitteli mielessään.
Henri katsahti Lauraa sivupeilin kautta. Kyllähän hän oli tyrmäävän näköinen - hyvässä mielessä - mutta Henri ei tuntenut minkään sortin vetoa häntä kohtaan. Henrin silmäkulmaan herahti kyynel, jota hän ei edes jaksanut pyyhkiä pois. Vilkaistuaan taustapeiliin hän näki Topin katsovan häntä. Henri käänsi katseensa ulos ja yritti ohimennen sipaista poskeaan. ''Painaako sua joku, Henkka?'' ''Ei paina. Tulin vaan miettineeks yhtä asiaa.'' ''Mitä?'' ''Perheasioita. Henkilökohtaista.'' ''Okei...'' Topin reaktio kuulosti epäuskoiselta. Henri olisi halunnut vajota maan alle. ''Ekaks siellä saunassa ja nyt tää - ei hyvin mee...''
Päättymätön suoritus (osa 3)
Sudden Depth
3
634
Vastaukset
- Sudden Depth
Tää tulikin samalla istumalla valmiiksi. Mä toivon, etten mä joutuis vielä aloittamaan tota seuraavaa tarinaa (tän tarinan tökkimisen takia, siis). Asiat on hyvä pitää järjestyksessä.
Ideapula? Tuttu tunne =)
- Sudden Depth
No juu. Tosin tän tarinan loppu menee aika sujuvasti, kun mä oon sen suunnitellut jo silloin, kun mä aloitin mun ekaa novellia. Hyvät näkymät, siis. 8)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1264650Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv732683Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801695Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91176- 46896
- 66892
- 21873
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122853Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N68838Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50799