Tulipahan matskut taas. Minkä ihmeen takia meillä on ehdollepanovaliokunta, jos se ei tee hommiaan? Ei kuulemma tule ehdotusta. Tarkoittanee sitä, että henkilöt eivät ole viitsineet soitella ihmisille ja kysellä mukaan, koska sehän heidän tehtävänsä viimekädessä on. No ensi vuonna varmaan osataan valita paremmat ehdotuksen tekijät.
Liittokokous
isjtöso
12275
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Onhan tässä toinenkin vaihtoehto. Siis se että kukaan ei ole halunnut mukaan judoliiton "kukkoskerhoon" joka muuttaa niemen kanssa kaiken.
Kyllä sinne joku ehdokas olisi löytynyt. Epäilen, että ei ole viitsitty vaan hoitaa hommia. Niemihän on muuten erovuorossa eli josko sitä vähitellen palattaisiin järkilinjalle liitossakin. Mielenkiintoista on nyt se, että hallitus valitaan käytännössä huutoäänestyksellä itse kokouksessa, koska mitään virallista ehdotusta tai edes ehdokkaita ei ilmeisesti ole.
"Niemihän on muuten erovuorossa eli josko sitä vähitellen palattaisiin järkilinjalle liitossakin"
Kerrotko mikä se järkilinja on, jonka toteutumisen este Niemi on ?
Sen verran kannattaa tarkentaa, että ei hallitusta valita huutoäänestyksellä. Vain erovuoroisten tilalle valitaan uudet hallituksen jäsenenet säännöissä vaadittavalla tavalla. Huutoäänestystä säännöt eivät tunne.
Toivon, että seurat kiinnittävät jatkossa entistä enemmän valinnoissaan huomiota siihen, mitä heidän esittämä hallitusehdokas tosiasiallisesti on valmis tekemään judon eteen. En kaipaa enää yhtään uutta päättäjää vaan valituksi tulleiden ihmisten pitäisi myös tahdä tontillaan töitä. Näin ei mielestäni ole istuvassa hallituksessa ollut. Nyt hallituksessa on liikaa porukkaa, jotka vain haluavat kerätä toimintapisteitä tekemättä oikeasti mitään.
Esa Niemeä haukutaan aina silloin tällöin eri ketjuissa. Syystäkin sillä nykyisestä hallituksesta hän lienee lähes ainoa joka todella on tehnyt/yrittänyt tehdä jotain.
Aloitetaan nyt vaikka sillä, että ehdotusten taso ei lähde siitä, että jäsenmaksu tuplataan. Onneksi se saatiin torpattua ennen kuin ehti viralliseksi ehdotukseksi. Toinen hyvä kohta olisi keskittyä siihen, että saataisiin sporttirekisteri kuntoon, nyt siitä ei ole hyötyä seuroilla ja mitä nyt tuota kokousmatskun äänimäärähommaa katsoo, niin ei se ihan virheetön taida olla liitonkaan suuntaan.
Olihan sielä vielä se jäsenmaksun vaivainen 15 % korotus, mikä on kyllä aika kohtuuton.
Heh.. ei taida sinullakaan valopäällä riittää rohkeutta mennä sanomaan näitä asioita henkilökohtaisesti.. vaan arkana huutelet puskista..
Ei siinä mitään... Laita itse nimi alle kommentiin, jossa kannatat liiton maksun nostamista ja mielellään vielä sitä 95 € aivopierua, jonka seurat ilmeisesti aika yksimielisesti lyttäsivät.
No kovin suuri synti ei ole se, että tekee ehdotuksen, joka ei saa kannatusta. Ei vielä riitä paskanheiton syyksi. Onko vielä jotain muuta, vai oletko näitä kakit housussa pusksita huutelijoita ?
Tuskin sinäkään se aito Ankka olet.
No hei,
Kun täällä oikein nimellä kehutaan ja ’kehutaan’, niin laitan muutaman kommentin.
Kuten syyskokouskutsussa sanotaan, esitellään seurakyselyn tuloksia ennen varsinaista kokousta. Siellä kerrotaan myös kyselyn taustat, jotka ovat paljon moniselitteisemmät kuin näissä viesteissä nyt on. Sinne kannattaa tulla paikalle, olen myös itse vastaamassa kysymyksiin. Ja jos ei jollain tullut mieleen, niin aika usein tällaista kyselyä, siihen vastaamista ja sen pohjalta hallituksen tekemää esitystä kutsutaan myös demokratiaksi…
Lisäksi toivon, että sinulla joka menet henkilökohtaisuuksiin, riittäisi rohkeutta sanoa asiat minulle (ja muillekin) suoraan. Tai jos rohkeus ei riitä, niin laita vaikka nimettömänä minulle sähköpostia, vastaan siihenkin mielelläni.
Lopuksi kuten olen muissakin yhteyksissä sanonut, en pyri hampaat irvessä hallitus- tai muihin luottamustehtäviin. Nytkin olen kysyttäessä ilmoittanut olevani käytettävissä, mutta toki jos löytyy hyviä ehdokkaita, jotka ovat valmiita paiskimaan hommia, luovutan mielellään paikkani. Liiton hallitukseen kaivataan nyt nimenomaan henkilöitä, jotka ovat valmiita uhraamaan muusta ajastaan sen, että asioita saadaan eteenpäin. Tänä päivänä millään organisaatiolla, liitolla tai seuralla ei ole varaa jäädä paikoilleen odottamaan. Muussa tapauksessa kyllä muut lajit ja harrastukset kiittävät, kumartavat ja korjaavat potin…
Terveisin,
E.Niemi
Kuuluisaa mäkihyppääjää mukaille: Ehkä olen, ehkä en !
Sen kuitenkin teidän, että minä en puskista nimeltä mainittujen henkilöiden arvostelua aloittanut tässä ketjussa.
No löytyykö niitä E. Niemen suurempia syntejä tuon vähäiselle kannatukselle jääneen ehdotuksen tekemisen lisäksi ? Vai julistetaanko tämä(kin) juttu, suurisusten vätysten pulinan kaltaiseksi puheeksi ?
Näitä puheissaan suuria ja teoissaan mikroskooppisia takarivin Taunoja (sorry kaikki Taunot) meillä kyllä judopiireissä riittää.
Eikä rajoitu pelkästään judopiireihin. Samanlaisia huutelijoita ja valittajia llöytyy ihan joka lajista. Yhteistä useimmille näistä on se että häviävät kuin pieru saharaan siinä vaiheessa kun pitäisi alkaa tekemään jotain. Osaavat kyllä huudella, mutta eivät itse tee mitään asian hyväksi.
Ei luulisi kellään olevan varaa arvostella mitään tai ketään jos ei uskalla tehdä sitä omalla nimellään. Ai niin mutta silloinhan paljastuisi ettei ole itse tehnyt yhtään mitään.