Mikähän on vialla?

kummissaan!

Hei,

Kävin klinikalla reilut kaksi viikkoa sitten perjantaina kp 11 ja lääkäri totesi, että munasolu on "ryppyinen" ja juuri irtoamassa. Olin syönyt clomifeneja kierron 3-7 päivinä, 2 tbl per päivä. Limakalvokin oli hyvä. minulla on oma kierto pitkä ja munasarjat rakkulaiset.
Nyt testi näyttää negatiivista mutta vuotokaan ei ala. Mistähän voisi johtua?
Paljon kiitos, jos voit vastata.

3

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos kysymyksestäsi.

      Ilmeisesti käydessäsi ultraäänessä, munarakkula oli puhkeamaisillaan ja tutkimusajankohta oli osunut siten ovulaatioajankohtaan. Munasolut ovat munarakkulan sisällä niin pieninä, etteivät ne näy ultraäänitutkimuksessa.
      Et kertonut, teitkö ovulaatiotestejä tutkimuksen jälkeen ja tuliko testi positiiviseksi? Mikäli raskaus ei ala, kuukautisvuoto alkaa yleensä noin kahden viikon kuluessa ovulaatiosta.
      Mikäli et tehnyt ovulaatiotestejä, voi olla, että munarakkula ei sittenkään irronnut vielä sinä päivänä ja voit vielä rauhassa odotella vuodon alkua tai vielä paremmassa tapauksessa toistaa raskaustestin viikon kuluttua.

      Ystävällisin terveisin

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

      • kummastuttaa!

        En tehnyt ovulaatiotestejä. Lääkäri oli sitä mieltä, että testi olisi varmaan näyttänyt tuona ko.perjantaina plussaa mutta ei kehoittanut enää tekemään testejä vaan olemaan yhdynnässä samaisena päivänä.
        Mietinkin sitä, että onko munasolu kuitenkin voinut irrota myöhemmin vaikka lääkärin mielestä olikin juuri irtoamassa? Viisi päivää lääkärikäynnstä eli keskiviikkona huomasin runsaasti kirkasta limaa pyyhkiessä. Olisiko ovulaatio voinut olla niin myöhään vaikka ultra antoikin olettaa sen aiemmin?


    • Hei vielä,

      Ultraäänitutkimuksen perusteella on vaikea sanoa täsmällistä hetkeä munarakkulan puhkeamisesta. Käytännössä ainakin itse pidän toimivaa ovulaatiotestiä parempana.
      Toivottavasti satuitte olemaan yhdynnässä silloin kun limaneritys oli runsaampaa. Eli kannattaa rauhassa vielä odotella ja mikäli kuukautisia ei kuule esimerkiksi viikon sisällä, voit tehdä uuden raskaustestin.

      Terveisin,
      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      255
      6543
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      208
      6110
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      29
      5602
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      137
      4897
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      176
      3655
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      131
      3415
    7. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      15
      3265
    8. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      33
      3123
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      304
      2683
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      22
      2573
    Aihe