norton ja backdoor.rustock

gobra

Eilen aloin avaamaan tätä uutukaista konettani kolmatta kertaa. Tuli normaalisti että "windows avataan" vai miten nyt menikin. Sitten kone jäätyi siihen, sammutin virran>käynnistyksen korjaus>tervetuloa. Sitten kun olin sisällä norton sanoo että virustorjunnat eivät ole päällä blaabllaaa, avasin nortonin ja painoin korjauksen, ja norton alkoi hakemaan päivityksiä. 2 ensimmäistä kohtaa päivityksistä toimi ja tuli niihin että päättynyt mutta kolmanteen tuli että epäonnistui. Kokeilin uudelleen ja tälläkertaa toimi. Nyt kaikki onkin toiminnassa mutta illalla kun pistin järjetelmätarkastusen ja se löysi vain 34 tracking cookieta yms seuraajia jotka korjasin mutta kesken tarkastuksen oli tarkastuskentässä n.1,5min ajan backdoor.rustock.b jota norton ei huomioinut. googletin sen ja sieltähän paljastui että haittaohjelma kyseessä. onko tämä paha, pitäisikö pistää uusi tarkastus or what. kertokaa te se minulle.

1

968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Make&Viljami

      No vähän myöhästä tähän vastata mutta siis jos joillakin muilla on tämä sama "ongelma" niin norton todennäköisesti vain etsii kyseisiä viruksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      47
      3508
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      18
      2901
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2584
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      70
      2329
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2191
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      50
      2108
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1901
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1696
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1573
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1475
    Aihe