Eli tilanne on nyt tämä. Olen 18-vuotias tyttö ja ihastunut erääseen lukiossani olevaan vuotta nuorempaan tyttöön. Alunperin en koko tyttöön edes kiinnittänyt huomiota, mutta kun hän itse alkoi mielestäni osoittamaan lieviä kiinnostuksen merkkejä aloin minäkin miettimään että onpa muuten söpö tyttö. Nyt olen miettinyt että mahtaakohan hän tosiaan olla kiinnostunut. Hän ensinnäkin tuijottaa minua jatkuvasti, jos istun koulun käytävällä ja hän kävelee ohi niin katsoo minua suoraan silmiin ja vilkuilee kauempaakin. Muutama päivä sitten tunnilla kun käytimme kannettavia tietokoneita, menin kaverini kanssa istumaan ja hän tuli juuri meidän taaksemme vaikka paikkoja oli reilusti vapaana. Ja kun tunti sinä päivänä loppui, nousin ylös ja vilkaisin häntä niin katsoi suoraan silmiin ja jopa hymyili hieman. Seuraavana päivänä kun tunnin päätyttyä menin palauttamaan yhtä tehtävää ja takanani oli muutama muukin oppilas tulossa sitä palauttamaan, käännyttyäni huomasin hänen yhtäkkiä olevan aivan takanani eli hän oli kai etuillut, koska vielä hetki sitten oli ihan luokan takaosassa. Yritti myös taas hakea katsekontaktia. Ja eilen kun olin menossa kysymään yhdeltä opettajalta neuvoa yhteen tehtävään tunnin päätyttyä, niin hänellä oli siellä juuri silloin tunti ja hän jäi siihen viereeni norkoilemaan ja odottamaan vuoroaan päästä juttelemaan opettajalle ja kun olin asiani toimittanut ja lähdin niin hän käänsi päätään ja katsoi taas suoraan kasvoihin. Voisiko hän olla siis kiinnostunut minusta?
Voiko olla ihastunut?
in löööv
3299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voisi olla. Saat sen oikeasti selville, jos uskallat joskus kysyä. :)
Heh, yritän jotenkin nyt tutustua siihen eka. :) Tänään taas vilkuili ja hymyili, menee jalat alta :) on se niin sulonen!
Selkee tapaus :) siitä isket itelles kumppanin ... voin kertoo että sillon aikoinaan parikin tapausta tuli missattua kun ei uskaltanut. Kuten täältä on saanut lukea, niin nyt uskaltaa ja aina ei onnistu. Sitkeesti vaan matoa koukkuun jos ei ekalla tärpää. Kyllä se siitä.