Viedä 5kk pentu isoon näyttelyyn?
Isolla tarkoitan nyt hgin messukeskusta.
Eikö se voi pelästyä,on aika kova meteli,paljon koiria/ihmisiä ym.
Ja nyt en puhu mistään "suurkaupungin" sykkeessä kasvaneesta pennusta,vaan aivan tavallisesta pikkukaupungin pennusta,millä on juuri "mörkö-kausikin" menossa.
siis,en nyt halua syyllistää ketään,saahan jokainen omansa viedä jos haluaa.
tarkoitan vain,pystyykö siitä vielä sanomaan ,oikeen mitään?
PENTU MIKÄ PENTU
Eikö se ehdi niihin näyttelyihin myöhemminkin.
uskaltaako/kannattaako
12
217
Vastaukset 12
- en muista onko
Jos siellä on pentuluokka ton ikäisille, ni tietysti., onhan siel muitakin pentuja. Muistaakseni sielä ei ole pentuluokkia, tarkista kennelliiton sivuilta.
- tiedämme
On siel,nyt tulevana vkl;na,sehän on PENTU nly.
Ihan sama kai onko aikuisia/ pentuja,kyllähän siellä sitä metelii on silti,ihmisii-PALJON...
ja kuulutuksii,ym. kovia ääniä,ei paras paikka aloittaa nly;ä.. - PEKL
tiedämme kirjoitti:
On siel,nyt tulevana vkl;na,sehän on PENTU nly.
Ihan sama kai onko aikuisia/ pentuja,kyllähän siellä sitä metelii on silti,ihmisii-PALJON...
ja kuulutuksii,ym. kovia ääniä,ei paras paikka aloittaa nly;ä..HÖBÖHÖBÖ sulle
MISSÄ on tulevana viikonloppuna ISO näyttely ? PENTUNÄYTTELY?
Messukeskus Hgissä on 3 ja 4.12.2011,
EIKÄ SIELLÄ OLE LUOKKAA noin pienille.
Pentuluokka näyttää olevan 7-9 kk ikäisille pennuille.
Oletko muka ilmottanut, maksanut pennun sinne ?
Katsoppas uudestaan kennelliiton sivuilta tai ota yhteys kasvattajaan. Ja lopeta toi sekoilu ja herrmoilu.
MESSUKESKUKSEEN EI SAA VIEDÄ KOIRIA, JOTKA EIVÄT OSALLISTU KILPAILUUN ! - pekele ittelles
PEKL kirjoitti:
HÖBÖHÖBÖ sulle
MISSÄ on tulevana viikonloppuna ISO näyttely ? PENTUNÄYTTELY?
Messukeskus Hgissä on 3 ja 4.12.2011,
EIKÄ SIELLÄ OLE LUOKKAA noin pienille.
Pentuluokka näyttää olevan 7-9 kk ikäisille pennuille.
Oletko muka ilmottanut, maksanut pennun sinne ?
Katsoppas uudestaan kennelliiton sivuilta tai ota yhteys kasvattajaan. Ja lopeta toi sekoilu ja herrmoilu.
MESSUKESKUKSEEN EI SAA VIEDÄ KOIRIA, JOTKA EIVÄT OSALLISTU KILPAILUUN !NO KUULE;HÖPÖ HÖPÖ ittelles!KATSOPPA ITSE NIITÄ KENNELLIITON NLY;tä best in puppy show!!!!!!!!!
URVANA!!!!
- hohhoijaaaaaaaaaa
Siis, jos olet ilmottanut, maksanut ja rok.kunnosa, niin tottakait viet.
Turistikoiria ei yleensä sisänäyttelyihin päästetä.
Mitäs siinä viemisessä pelkäät, sekaan vaan, onhan siellä muitakin pentuja jos kerran pentunäyttely on...stupido. - kasvattaja opastaa
Kysy kasvattajalta.
- mitä pelkäät
Miksi et laittanut tätä linkkiä väärinkäsitysten välttämiseksi.
http://www.best-inpuppyshow.fi/etusivu/
Tottakait tuonne viet, mikäli olet ilmottanut ja maksanut sekä rokotukset kunnossa.
Onhan siellä muitakin samanikäisiä kun arvosteluluokkakin on 5kk-alle 7 kk.
Ei siellä yksin tarvitse olla, sekaan vaan.- EI RAHASTAPULAA
Olisitte ollu vastaamatta,kun ette näköjään tajunnu,asiani ydintä..
Ajattelin jatkossakin viedä koiraani näyttelyyn enkä haluaisi ,että heti tulee huonoja kokemuksia,en ajateelut asiaa tarkemmin kun ilmoitin.
ja OLETTE OIKEASSA; M I N Ä MAKSOIN,IHAN ITSE ÄLKÄÄ TE JOSTAIN ONNETTOMASTA MUUTAMAN KYMPIN MAKSUSTA HUOLEHTIKO....... - yksinkertaisuus pyhä
EI RAHASTAPULAA kirjoitti:
Olisitte ollu vastaamatta,kun ette näköjään tajunnu,asiani ydintä..
Ajattelin jatkossakin viedä koiraani näyttelyyn enkä haluaisi ,että heti tulee huonoja kokemuksia,en ajateelut asiaa tarkemmin kun ilmoitin.
ja OLETTE OIKEASSA; M I N Ä MAKSOIN,IHAN ITSE ÄLKÄÄ TE JOSTAIN ONNETTOMASTA MUUTAMAN KYMPIN MAKSUSTA HUOLEHTIKO.......No mitäs sit vikiset, ei se sun pentus oo sen ihmeempi ku ne muutkaan pennut jotka näyttelyyn menee. Ikärajahan on toi 5 kk.
- EIRAHASTAPULAA
yksinkertaisuus pyhä kirjoitti:
No mitäs sit vikiset, ei se sun pentus oo sen ihmeempi ku ne muutkaan pennut jotka näyttelyyn menee. Ikärajahan on toi 5 kk.
VOI PYHÄ YKSINKERTAISUUS TEIÄN KANS........
- EIRAHASTAPULAAKAAN
EIRAHASTAPULAA kirjoitti:
VOI PYHÄ YKSINKERTAISUUS TEIÄN KANS........
Ja juurihan sanoin; SAA;han jokainen viedä omansa,siihen en ota kantaa.
Mutta yleisesti ottaen tarkoitin; kun on kuitenkin paljon koiria,ihmisiä,kaikuu,kuulutuksia ym,mahdollista.
Kun koiralla on vielä ns. mörkö-vaihekin menossa, ja me emme ole hirveästi kuitenkaan vielä suuressa väen&koirapaljoudessa liikkuneet.
Monethan aloittavat näyttelyt matc-show;n kautta,eli harjoitusnäyttelyiden.
Näitä asioita olen miettinyt,kun en halua pelästyttää pentua heti ekassa näyttelyssä.
Ja pennut ovat ,toiset eivät pelästy mitään,ja ovat rohkeampia,meillä avoin pentu,mutta samalla kuitenkin hieman "varovainen ,etenkin tässä iässä.
Nyt päätän "puheenvuoroni",ja toivotan teille hyvää syksyn jatkoa,kuitenkin:=))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 611082
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan76869Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli72835- 62770
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.52730Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti332708- 67707
Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk8692Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik35642Mersumies201
Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....16540