Hei.
Olen ajatellut hakea keväällä kauppakorkeaan, mutta toinen vaihtoheto joka kovasti kiinnostaisi on Bachelor of Business Adminstration -tutkinto. Onko mitään tietoa mitkä koulut ovat suomen parhaita tällä osalla? PK-seudulla on ainakin Metropolia Business School ja Haaga-Helia, joista Metropoliasta olen kuullut hyvää. Turun AMK:n BBA-linjasta en ole kovinkaan kummoista tarinaa kuullut..
Onko muilla omakohtaisia kokemuksia kyseisestä koulutuksesta ja kouluista?
Paras BBA-koulu Suomessa..? Kokemuksia..?
5
598
Vastaukset
- Samporambe
Etelä-Suomessa paras on ilman muuta Metropolia. Pohjoisessa paras on Oulun amk. Jos haluaa pysytellä etelässä, niin laittaisin hakutoiveet tässä järjestyksessä:
1. Metropolia
2. Turun amk
3. Lahden amk
4. Haaga-Helia
5. HAMK
6. Laurea
Jos ei oo väliä joutuuko muuttamaan, niin Oulu on hyvä. Maakunnista myös Kymenlaakso, Tampere, Savonia, Jyväskylä ja Vaasa on okei. Noista varmaan Oulu, Tampere ja Jyväskylä voisi olla melko okei myös opiskelupaikkakuntina. Mä ainakin menisin mieluummin Ouluun tai Tampereelle kuin Laureaan.- soon to be bba
hei,
ite opiskelen metropoliassa bba tutkintoa ja täytyy sanoa että opetus on laadukasta ja opettajat ovat hyviä. miinuksia täytyy antaa luokkakeskeisestä opetuksesta, joka on kyllä sama kaikissa amk:eissa mikäli olen oikein ymmärtänyt. ja myyrmäki "kampuksena" ei kyllä kamalasti innovaatiota ruoki.
Mihin perustuu hyvät kokemukset oulusta? onko siellä paljon ulkomaalaisia opsikelijoita vai onko se näitä kansainvälisiä kouluja missä puhutaan suomea? - Tampereelainen
soon to be bba kirjoitti:
hei,
ite opiskelen metropoliassa bba tutkintoa ja täytyy sanoa että opetus on laadukasta ja opettajat ovat hyviä. miinuksia täytyy antaa luokkakeskeisestä opetuksesta, joka on kyllä sama kaikissa amk:eissa mikäli olen oikein ymmärtänyt. ja myyrmäki "kampuksena" ei kyllä kamalasti innovaatiota ruoki.
Mihin perustuu hyvät kokemukset oulusta? onko siellä paljon ulkomaalaisia opsikelijoita vai onko se näitä kansainvälisiä kouluja missä puhutaan suomea?Oulun amk on tasokas ja Oulu on kiva kaupunki, mutta se on Etelä-Suomen näkökulmasta katsottuna kaukana. Mutta jos on kotoisin pohjoisempaa, niin se voi olla tosi hyvä valinta.
Mitä mulla on kokemuksia eri paikkakunnista, niin Jyväskylää en voi suositella sellaiselle, joka tulee jostain isommasta kaupungista. Itse tulen Tampereelta ja ihan tosi mun mielestä Jyväskylä tuntuu ihan kamalan ahdistavalta. En voisi kuvitella että muuttaisin Jyväskylää yhtään pitemmäksi aikaa kuin on pakko. On ihana päästä käymään kotona välillä, mutta matka on pitkä ja maksaa paljon, joten joka viikonlopu ei ole varaa käydä kotona.
Tiedä sitten tuntuisko Tampere samalta hesalaisesta, mutta sitä pelkoa ei ole että joku joutuisi Tampereen amkiin jos ei pääsisi muualle, koska Tampereelle on yleensä tosi vaikea päästä. Tampereelle pääsee myös aika monelta suunnalta nopeasti junalla.
- Sissipoika1
Siinähän se jo tuli. Metropoliasta olet kullut hyvää. Niin on moni muukin joten hae Metropoliaan ja varalta myös muualle, sillä kaikki ei mahdu Metropoliaan. Mä laittaisin sijat näin:
1. Metropolia
2. Lahden amk
3. Oulun amk
4. Haaga-Helia, Pasila
5. Hämeen amk, Hämeenlinna
6. Laurea, Lohja
Mun valintoihin vaikuttaa työllistyminen, koulun taso ja viihtyvyys ja opiskelupaikkakunnan viihtyisyys. - Kouluhaussa
Onko kokemuksia Helsinki business schoolista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821279Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021068Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä611020Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais12979Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ156944Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103943Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68856Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍119771- 77705
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121704