Miksi kreikkalaiset eivät osta asuntoja? Nyt siellä on ihan oikeasti ALE -70% meneillään. Kauppa vaan ei käy vaikka pilkkahinnalla saisivat. Viiden vuoden päästä voi olla hinnat 30% tämän päivän tasoon.
Miksi kreikkalaiset eivät osta asuntoja?
erkkinimimerkki.
9163
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
No kun niillä ei ole rahaa ostaa,ei niillä ole varaa kiinteistö veroihin,sähköön,saatikka kiinteistön ostoon.
Sieltähän on hirvittävä maasta muutto asunnot jää myymättä,ei kenenkään kannata maksaa enään tuolla veikkaan etta asunnon saa yksityiseltä -95-99% edullisemmin kun vaan eroon pääsis.
Ei sinne kukaan halua maksumieheksi,sama käy suomalaisille muuli junteille.
Nämä jää maksymiehiksi p ruvella raatavat vuodesta toiseen kataisen ostoksista.
Suomessa nähdään vähintään -50%-90% asuntojen hintojen romahdus.
Lue nyt hyvä mies edes oma tekstisi niin huomaat kuinka väärässä olet, kaikessa.
Ensin kirjoitat että kreikkalaiset rynnii Suomeen, Nyt sen syyksi Kreikassa tippuu hinnat -90%
Samassa kirjoituksessa Suomessakin -50 - -90% vaikka ne kreikkalaisetkin tulee tänne.
Mistä asunnot vuokrakreikkalaisille?
Mites sinä itse? Sullahan sitä rahaa on niin mikset tee bisnestä ja osta kreikasta -70% ja vuokraa Suomalaisille eläkeläisille että pääsevät vähän lämpimämpiin maihin?
Minä ostaisin kreikasta ja espanjasta, mulla on vain se ongelma ettei ole kässiä, vielä!
Hyvä kommentti. Asuntojen hinnat ovat -70% koska työttömyys huitelee 20%:n tienoolla. Telkkarissa haastateltiin erästä kreikkalaista, jonka palkkaa oli leikattu siten, että aiemman 1200 euron sijaan käteen jäi enää 500 euroa / kk. Tähän kun lisätään nuo mainitsemasi verojen ja ties minkä maksujen nostot niin jo vain on ale -70% totta asuntojen hinnoissa.
En kuitenkaa uskoisi, että Suomessa nähdään 50 - 90 %:n hinnan alennusta asuntojen hinnoissa. Kreikassa valtionvelka on yli 200% bkt:sta, meillä Suomessa n. 60%. Muutoinkin Suomen talous on täysin eri jamassa, kuin pelkällä velalla eläneiden kreikkalaisten. Ale -50% Suomessa edellyttäisi monta vuotta putkeen täysin päin helvettiä hoidettuja asioita.
Ylipäätänsä asuntomarkkinat pysyvät balanssissa. Jos on ostovoimaa - hinnat nousevat. Romahtavien hintojen edellytyksenä on talouskatastrofi ja yleinen ihmisten köyhyys. Silloin kun kenelläkään ei ole enää töitä, kaikki elinkustannukset ovat räjähtäneet pilviin niin jo vain saa ostaa asuntoja halvalla. Se kenellä enää rahaa on siinä vaiheessa...
No kun siellä odotellaan. Vartutaan sitä 90% romahdusta tai sitten sen perään 95% ja sitten 101% rommausta. Kyllä siellä rahaa ja vaurasta porukkaa on ja he vaurustavat ostelemalla jossakin vaiheessa lisää. Itse ok-talossa asuvana ostan 70% lukirommelin iskiessä muutaman sijoituskämpän vuokrakeisareille vuokrattavaksi. Tällä hetkellä vain yksi, jota olen säästellyt pojalle, mutta kohta pläjähtää. Tulemme olemaan aikanaan varsin vaurasta porukkaa. Ei ole jälkikasvulla huolta huomisesta. Käytän ostoon vuokraloisten mainostamia tonnin seteleitä (vanha viestiketju).
Et kai sinä kerää lapsille,oh hoh mitä idiotismia.
Miten vauras pitää olla kun eräs ministeri omistaa 12 kpl asuntoa ja valitti että ei ole yhtään rahaa maksaa kiinteistö veroa,joten asunnot lähtee että heilahtaa.
eli ministerit on jo puilla paljailla.
Ja laupiaalle tiedoksi, asiaa on käsitelty sijoitusneuvojan kanssa.
Ai niin suomi on menossa lamaan,se on nyt fakta.
Tottahan toki Sijoitusneuvoja kertoo mitä hän itse edustaa..
Noin ne tyhmiltä rokotetaan massit vähän kerrallaan :D
Jos kysyt pankinjohtajalta, hän suosittelee korkoa säästötilillä, 0,15%
Jos kysyt kiinteistö(huijareilta)sijoittajalta, niin teollisuuskiinteistöt rulaa.
Kysyt täältä, niin olen jo pitkään vastannut rehellisesti: Ihmisen pitää asua Suomessa --> Buokra-asunto
Ihmisen pitää syödä --> viljafutuurit/genetiikka (geenimanipuloitu ruoka tulevaisuuden Nokia!)
No kertohan se kun on sukulainen,että velkaisia on paljon joka pasahtaa ,
Siis todella,päivitteli että pakko myyntejä on nyt edessä ja paljon,kusessa on kuulema muulit on kuulema velat tapissa.
Op pankista kerrottiin. ja tämä on tosi ei provo.
katsos kun Kreikassa valtio ei tue sillä tavalla asuntospekulantteja kuten Suomessa.
Suomalaisille asuntovarallisuus on kohta Nokiaakin tärkeämpi
suomi elää asunnoista