Eli koeistuttu, kun ei myyjän myyjää liikkeessä. Olivat ilmeisesti kaikki tekemässä kopeissan kauppaa 407:sta, oli nääs sen verran asiakkaitakin. Ulkosalla olisi ollut kone kuumana yksi auto, mutta kun ei avaimia...
Joka tapauksessa auto oli sairaan hyvän näköinen.
Tuulilasissa en ainakaan sisätiloissa havainnut mitään heijastuksia.
Peräkonttiin mahtuu varmasti, tila oli hyvän muotoinen. Omassa 605:ssä se käy joskus hieman matalaksi.
Liekö olen ikinä istunut niin mukavalla kuskinpaikalla kuin eilen. Jäi oma 605 jälkeen :(
Ainut, että hieman muoviselta tuntui paikkapaikoin. Heti pisti silmään automaattivaidekepin alla oleva muovisysteemi.
Kaikki autonetin, vai mikä se on, jututkin tuulesta temmattuja. Esim. oviaukon yläreuna ei ollut lainkaan liian alhaalla :)
Joka tapauksessa auto oli sairaan hyvän näköinen.
Tuulilasissa en ainakaan sisätiloissa havainnut mitään heijastuksia.
Peräkonttiin mahtuu varmasti, tila oli hyvän muotoinen. Omassa 605:ssä se käy joskus hieman matalaksi.
Liekö olen ikinä istunut niin mukavalla kuskinpaikalla kuin eilen. Jäi oma 605 jälkeen :(
Ainut, että hieman muoviselta tuntui paikkapaikoin. Heti pisti silmään automaattivaidekepin alla oleva muovisysteemi.
Kaikki autonetin, vai mikä se on, jututkin tuulesta temmattuja. Esim. oviaukon yläreuna ei ollut lainkaan liian alhaalla :)
Vastaukset 13
Vanhimmat
eilen 407, ja oli pettymys, rengasmelu hirveä, tosin alla oli pirellin P6000 jotka pitävät karkealla asfaltilla mahtavaa ulinaa, mutta siltikin, Mondeo on samoilla renkaill selkeästi hiljaisempi, kuskin penkistä ei saanut selkäni mutkissa kunnon tukea, ikäänkuin olisi sivutuki luistanut alta pois, auto on todellakin sairaan hyvän näköinen, etten sanoisi sikahyvän....
En pidä muotoilusta 406 oli uutena JOTAIN, mutta katsokaapa sivulta 407:n etuylitystä. Sisustus on kuin jotkut halvat stereot. Lisäksi HDI on liian puhditon minun makuuni.
Toivottavasti olet edes skodaasi tyytyväinen.
Miksiköhän kävit tutustumassa kuitenkin uuteen Peugeotiin?
itsellä muutama Peugeot (505,405,406 ja Boxer) ja siksi kiinnostaa.
Oudolta kuulostaa tuo melujuttu... kaikissa lehdissä ja artikkeleissa on nimenomaan kiitelty kuinka loistava ja hiljainen sekä mukava 407 on ajaa?!
jospa niissä ei ollutkaan Pirellejä alla.
Itselläni oli ennen Focuksessa Pirellit ja sitten kun vaihdoin siihen Continentalit, melu vaimeni selkeästi.
Missään muualla kuin Suomessa (ja muissa nastarengasmaissa) ei ole samanlaista karkeaa tienpintaa. Sileällä asfaltilla kaikki autot ovat hiljaisia.
Suorastaan loistava. Auton alusta on aivan eri luokkaa kuin kilpailijoilla..siis parempi. Ulkonäkö ihan mielyttävä ja muutenkin mukava auto ajaa. 407 tulee varmasti menemään hyvin kaupaksi.
Itse totesin kyllä 407 koeajolla hiljaiseksi, myös renkaiden osalta, ero on selvä nykyiseen 406:seeni esimerkiksi.
Takajalkatilat ovat harmittavan pienet, tai ne eivät tunnu olevan yhtään suurentuneet. 184cm pitkän etukuskin mukaan takapenkillä polvet ottavat etuselkänojaan ikävästi kiinni.
SW on niin upean näköinen lasikattoisena että pitää pitkään harkita onko nuo takatilat liian iso este tilaukselle kunhan SW saadaan ensin 'livenä' nähtäväksi liikkeisiin (syyskuun 1.).
..piti sanoa vielä, että alustava vaihtohyvitys 406:sen vaihdosta 407:aan oli yllättävän hyvä. Myyjä sanoi heti kättelyssä, että kauppa ei varmasti kaadu vaihtohyvityksen kilpailukykyyn kun merkissä pysytään.
Pisti 2 teur paremmaksi kuin saman kadun muut liikkeet. Haluavat saada näköjään myynnin hyvin liikkeelle, minulle tämä sopii kyllä hyvin :)
Samaa mieltä oman koeajokokemuksen perusteella. Innolla odotan SW:n esittelyä. Voipi olla, että pistän 407 SW:n vakavaan harkintaan, kun 307 SW menee vaihtoon parin vuoden päästä.
Jos et ole sattunut huomaamaan, niin HDI:n lisäksi muitakin moottorivaihtoehtoja on tarjolla!
Omasta mielestäni 407 on joka suunnasta todella hyvän näköinen. Takaapäin katsottuna näytti valokuvissa tavanomaiselta, mutta luonnossa nähtynä, ei voi kuin todeta, että hyvän näköinen on peräkin.
Ulkomuoto on aina makuasia.
Omaan silmääni skoda ei ole koskaan oikein sopinut, kun se on niin tavanomaisen näköinen. Olen sen verran jo iälläkin, että skodan laatu/ulkonäkö herättää väkisinkin menneet mieleen. Itseasiassa se on ainoa automerkki, jota en oikein kehtaisi ajaa muiden ihmisten nähden.
On muitakin moottoreita tarjolla, mutta jos sen ostan, niin se tulee executive dieselinä ja automaatilla. Täytyy käydä kesälomalla koeajamasssa Octavia ja 407. Minulla taas ei ole koskaan ollut ego ongelmia, joten Skodalla ajaminen luonnistuu varsin mainiosti.