On se hienoa että Kouvolan kaupungin hallituksen puheenjohtalla ei ole omaa mielipidettä, olisiko jo aika muuttaa tämän rautatiekylän käytäntöä että kyseinen pesti menee paikallisen rakennusliikkeen TJ:lle. kuin Manulle illallinen ja hommaan valittaisiin henkilö jolla on myöskin oma mielipide.
Jari Suomelan kanta Ratamo-asiassa
dsffsdfdsfdsf
8171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jari on aiemmin ollut sairaalamäen kannalla. Nyt jätti äänestämättä ettei Jussi Pousi esikuntineen revi pelihousuja.
Ihmetytti tuo äänestys,kun kertoi KS sivulla että näki tuloksen,niin ei viitsinyt puuttua.
Viimeviikolla oli mielipiteet liki tasan. Liekkö kulisseissa raha vilistänyt,kun noin äkisti mieli muuttui.
Jari on asiallinen ihminen. Mutta politiikka ja tämä kulisseissa pyörivä touhu
ei ole hyväksi meistä kenellekään.
Sairaalan paalutus suolle on kuulemma pikkujuttu kokonaisuudessa.
Mitäköhän tuokin tarkoittaa. Rakennusurakka ilman rehellistä kilpailutusta voi hukata 20 milliä. Pikku juttu kokonaisuudessa.Vai ?
Nuo pikkujutut tulee veroista maksettaviksi. Siinä on pikkujuttua monelle.
Touhu tehdään velaksi. Nämä nykyiset päättäjät ei ole enää vastuussa kun velat lankeaa maksuun
Siltäkös täällä ei ole vastuullisia yhtään johtoportaassa.
Oka Oy ei ole kovin hyvin pärjännyt avoimissa urakkakilpailuissa. Psykiatrisen sairaalan rakennusurakka meni Skanskalle, vaikka se piti antaa Oka Oy:lle ilman kilpailutusta. Sairaanhoitopiirin kavereilta petti siviilirohkeus.
Marjoniemen palvelutalon 1. vaiheen Oka gryndasi näennäisen urakkakilpailun jälkeen. Toisen vaiheen urakkakilpailussa, jonka Kouvolan vuokratalot Oy kilpailutti, Oka jäi viidenneksi. Toisen vaiheen rakensi NCC.
Avoimessa kilpailutilanteessa ei ilmeisesti myöskään Jatke Oy saa rakennusurakoita, koska Juhani Pousin pitää ne sopia tilaajan kanssa etukäteen.
Uudessa Kymijoen kaupungissa on vaara, että kaupungin rakennuskohteet jaetaan Rasto Oy:n ja Jatke Oy:n kesken. Urakkahinnat saattavat olla sen mukaisia.
Ei ole kartellit uutta suomessa.
Hoh hoijaa. Salaliittoteoria toisensa jälkeen.
Niin tekee, täällä Kouvolassa ei edes valot vaihdu tolpassa ilman että nämä perusmursut saa siitä valituksen aiheen.