Lue thread http://keskustelu.suomi24.fi/node/9378570
Meillä oli vesivahinko ja hometta kodinhoitohuoneen seinät täynnä. hengitystieinfektio-oireita alkoi tulla, ennenkuin vesivahinko huomattiin. Remontin ajaksi emme päässeet uuteen asuntoon vaan kodinhoitohuone "eristettiin". Mutta infektio-oireet eivät hävinneet, luin tuosta jutusta ja kokeilimme tuota D-vitamiinia aivan piruuttani ja ihem kumma meillä se tuntui auttavan. Suomessa vaan d-vitamiini on kauhean kallista ja kuulin että Amerikasta saa D-vitamiinia pilkkahintaan verrattuna Suomeen.
Itse tilasin täältä ja hyvin toimi:
http://www.iherb.com/Vitamin-D
Tällä koodilla: JUH745 saa vielä 5 dollaria alennusta ensitilaajat.
Kannattaa kokeilla, meillä ainakin toimi. Kävin vielä mittauttamassa yksityisellä D-vitamiiniarvot ja nyt ne ovat samat kuin kesällä olisi. Eli hyvät arvot koko vuoden. Vesivahinko on korjattu ja mitään oireita ei ole jäänyt.
D-vitamiini auttaa homesairaita
5
229
Vastaukset
- Juu, oikeassa olet, iHerb hyvä ja edullinen ostopaikka.
Tarkistin juuri, että 22 kertaa on tullut tilattua ja jokainen lähetys tullut perille.
Healthy Origins'in 5.000 kansainvälisen yksikön D-vitamiinia ollaan viime ajat käytetty.
Mutta seuraavan kerran kun tilaan, tilaan 10.000 yksikön D-vitamiinia, jos auttaisi tätäkin enemmän. Poika käyttää 5.000 yksikköä, mutta aion itse alkaa koekaniiniksi. Olen selvittänyt aiemmin jo, ettei tuostakaan määrästä mitään haittaa. Suomalaisetkin iHerbin sivuilla kilvan kehuvat ;)
Influenssarokotukset voi tälläkin annoksella jo unohtaa. Poskiontelot vielä aina vaan vaivaa, muttei flunssat muistaessaan pistää D-vitamiinia poskeen. Taka-ajatuksena, jos 10.000 yksikköä D-vitamiinia auttaisi poskionteloihinkin paremmin...- heh,heh
Kun lukee juttujasi, ei siltä näytä, että tehoa olisi ollut kehuttavasti...
heh,heh kirjoitti:
Kun lukee juttujasi, ei siltä näytä, että tehoa olisi ollut kehuttavasti...
"Kun lukee juttujasi, ei siltä näytä, että tehoa olisi ollut kehuttavasti..."
- Heh, heh, itsellesi vaan. Ei juu 5000 yksikköä D-vitamiinia ja muutakaan ole tähän mennessä auttanut. Beckin laitteet kustansi vaan sen verran paljon, ettei varaa muihin virityksiin vielä.
Mutta vahingonilo se parhain ilo... Varmaan iloitset poikanikin kärsimyksestä, kun olet kerran niin helvetin fiksu.
- tieto_lisää_terveytt
Löysin kanssa yhden tukimuksen home allergioista ja D-vitamiinista. Lousiana state Yliopistossa tehty. Sen mukaan D-vitamiini saa aikaan sen, että keho tuottaa vähemmän allergiaan aiheuttavia/liittyviä proteiineja ja lisää taas proteiineja jotka lisäävät toleranssia homeelle.
http://www.nutraingredients-usa.com/Research/Vitamin-D-could-reduce-mold-allergies
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1961492
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140934Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58911- 85892
- 53816
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10710Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255703Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338671Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74636