Mikä mättää

Miksi täällä vaahdotaan että opiskelkaa ja tutustukaa mamujen tapoihin..? Miksi ihmeessä niin..? Meinataanko tästä tehdä ikuisuusprojekti joillekkin,maahanmuuttosta elantonsa saaville. Koska kääntämällä asia ylösalaisin, hommat mutkistuu ja pitenee..! Onhan selvä että 200- kpl on helpompi opettaa tuoloksellisesti, kuin noin 12 000-kpl Ihmisiä. Missä tässä kohtaa on säästöt..? Tehokkuus.? Voimavara.;-) Missä järki, koko touhussa..? Sokeat taluttaa näköjään näkeviä hyväuskoisija
796
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos 200 suomalaista muuttaa vaikkapa Barbadokselle/somaliaan , jenkkeihin ym heidän on pakko itse opiskella, omin neuvoin maan kieli ja sopeutua maan kulttuuriin ja tapoihin!

Eli kieltämättä Lieksassa, kuten muuallakin suomessa on 'homma' keikahtanut väärin päin! Naurettavaa touhua!

Äänestä
  • Vois sanoa että meijän päättäjiltä enepi kuin hölmöläisten hommaa. Tosi naurettavaa... Työkkäri pistää tavan tuunareita jopa kuuskymppisiä työnhaku kurssille, kyllä meidän päättäjät pitäis laittaa kurssille miten tosiaan kuntaa johdetaan järkevästi. Eiväthän nämä tajua tämän taivaallista realiteeteista. Luulevat että raha kasvaa jossakin ja sitä on jossakin säkissä mistä ammentaa näille mamuille, mutta rahaa ei ole jotka sitä oikeesti tarvii. Olempa asioista ottanu selvää.

    Äänestä

Ja asiaakin ettei eräät turhanpäiten tehtaile asiaton ilmoitus viestejä:

»Sananvapaus ja julkisuus
Jokaisella on sananvapaus. Sananvapauteen sisältyy oikeus ilmaista, julkistaa ja vastaanottaa tietoja, mielipiteitä ja muita viestejä kenenkään ennakolta estämättä. Tarkempia säännöksiä sananvapauden käyttämisestä annetaan lailla.
(Suomen perustuslain toisen luvun 12. pykälä.[1])

Euroopan ihmisoikeussopimus

Suomi on allekirjoittanut yhdessä 43:n muun valtion kanssa Euroopan ihmisoikeussopimuksen, jonka 10. artikla toteaa sananvapaudesta muun muassa:

»Jokaisella on sananvapaus. Tämä oikeus sisältää vapauden pitää mielipiteitä sekä vastaanottaa ja levittää tietoja ja ajatuksia alueellisista rajoista riippumatta ja viranomaisten siihen puuttumatta.»
(Euroopan ihmisoikeussopimuksen 10. artiklan ensimmäinen kohta.[2])

Sananvapautta voidaan 10. artiklan mukaan rajoittaa vain lailla ja syistä:

»– – jotka ovat välttämättömiä demokraattisessa yhteiskunnassa kansallisen turvallisuuden, alueellisen koskemattomuuden tai yleisen turvallisuuden vuoksi, epäjärjestyksen tai rikollisuuden estämiseksi, terveyden tai moraalin suojaamiseksi, muiden henkilöiden maineen tai oikeuksien turvaamiseksi, luottamuksellisten tietojen paljastumisen estämiseksi, tai tuomioistuinten arvovallan ja puolueettomuuden varmistamiseksi.»
(Euroopan ihmisoikeussopimuksen 10. artiklan toinen kohta.[2])

Vaikka Euroopan ihmisoikeussopimuksessa luetellaan useita tapauksia, joissa sananvapautta voidaan rajoittaa lailla, Euroopan ihmisoikeustuomioistuin on ratkaisuissaan korostanut sananvapauden suurta sisällöllistä laajuutta ja sitä että sananvapauteen kuuluu myös oikeus esittää ikäviä, kielteisiä ja jonkun kannalta jopa loukkaavia asioita:

»Sananvapaus ei pelkästään kata sellaisia tietoja ja ajatuksia, jotka otetaan myötämielisesti vastaan, joita pidetään vaarattomina tai joihin suhtaudutaan välinpitämättömästi. Sananvapaus kattaa myös sellaiset viestit, jotka loukkaavat, järkyttävät tai häiritsevät valtiota tai jotain sen väestön osaa. Tätä vaativat tuomioistuimen mukaan moniarvoisuus, suvaitsevaisuus ja avarakatseisuus, joita ilman ei ole kansanvaltaista yhteiskuntaa.»
(Handyside 7.12.1976 A 24 ja Grigoriades v. Kreikka 25.11.1997.[3])



Euroopan unionin perusoikeuskirja määrittelee sananvapauden:

»Sananvapaus ja tiedonvälityksen vapaus
1. Jokaisella on oikeus sananvapauteen. Tämä oikeus sisältää mielipiteenvapauden sekä vapauden vastaanottaa ja levittää tietoja tai ajatuksia viranomaisten siihen puuttumatta ja alueellisista rajoista riippumatta.

Äänestä


  • Lukekaa, mutta kirjoitti:

    älkää tulkitko. Se on oikeuslaitoksen hommia.
    Ja on ihan turha sanoa, "etten mää tienny".
    Lait lähtevät siitä olettamasta, että jokainen kansalainen tietää. Lait eivät tunne muuta vaihtoehtoa.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Sananvapaus#Sananvapauden_rajoitukset

    Suosittelen ottamaan nuo rajoitukset tosissaan, ellei joku välttämättä halua raastupaan.

    Missä lain kohdassa on kansalaisten tulkinta kieletty..? Taidat luottaa virkavaltaan kuin J...laan.. Oikeuslaitoksen homma on tulkita kiistatapaukset ei muuta.! Lainaaanpa=" Lait lähtevät siitä olettamasta, että jokainen kansalainen tietää" ;-)
    Miksi sitten tarvitaan asianajajia sekä lakimiehiä..? Toivottavssti et toimi missään sellaisessa joka liittyy lainpiiriin, sen valmisteluun , toteuttamiseen, jne. Raastuvalla on paljon parempaakin tekemistä kuin opettaa sinulle ettei MUTU=musta tuntuu, kanatta muita neuvoa..?

    Äänestä

Taas on Suomen lainsäätäjät panneet parastaan, että lakimiehet yms. Saisivat elantonsa.! Teksti on älytöntä ja niin tulkinnanvaraista kun olla voi. Otampa esimerkin="Joka yleisön keskuuteen levittää lausuntoja tai muita tiedonantoja, joissa uhataan, panetellaan tai solvataan jotakin kansallista, rodullista, etnistä tai uskonnollista ryhmää taikka niihin rinnastettavaa kansanryhmää,"
Uhataan vielä ymmärrän, Panetellaan= Onko fiinipi sana raiskaukselle..? Solvataan= Taas hienompi eli fiinipi sana, täynnä kysymyksiä..! Taisi lakia päätävät , varmistaaa pitkät oikeudenkäynnit ja isot korvaukset..! Miksi siellä ei ole , joka turhaan toisen tekstejä väärin perustein poistattaa näiltä sivuilta, tuomittakoon huomattaviin vahingonkorvauksiin tekstintekijää kohtaan.! Sekä menetämään kansalaisluottamuksensa.! Koska rikkoo erästä demokratian perusperiaatetta sananvapautta..!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


B(r)asiti kirjoitti:

Miksi täällä vaahdotaan että opiskelkaa ja tutustukaa mamujen tapoihin..? Miksi ihmeessä niin..? Meinataanko tästä tehdä ikuisuusprojekti joillekkin,maahanmuuttosta elantonsa saaville. Koska kääntämällä asia ylösalaisin, hommat mutkistuu ja pitenee..! Onhan selvä että 200- kpl on helpompi opettaa tuoloksellisesti, kuin noin 12 000-kpl Ihmisiä. Missä tässä kohtaa on säästöt..? Tehokkuus.? Voimavara.;-) Missä järki, koko touhussa..? Sokeat taluttaa näköjään näkeviä hyväuskoisija

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu