Olen 20-vuotias nainen. Jouduin pahoinpitelyn kohteeksi alkuvuodesta ja sen jälkeen olen kuluttanut runsaasti alkoholia. Aluksi join vain viikonloppuisin. Sitten välillä viikolla ja saatoin yksin tissutella loput kaljat mitä jäi juomareissusta. Kesällä meni sitten juominen hieman överiksi ja oli kuukauden ryyppyputki ja join joka päivä melkein ainakin yhden kaljan. Nyt juomiskertoja kertyy viikossa joskus jopa 5 vaikka käynkin töissä. Viime viikolla kuitenkin kävi niin, että oli tarkoitus lähtä viettämään pikkulauantaita ja havahduin sunnuntaina siihen, että en muistanut edellisistä päivistä mitään ja jouduin melkein raiskatuksi sillä reissulla.. Äitini ja siskoni ovat vakaasti sitä mieltä, että minun pitäisi mennä hoitoon ja olivat jo viemässä minua sinne. Toisaalta olen ollut jo pari päivää selvinpäin eikä mieli ole oikeasti tehnyt juoda.. Osaan kyllä yleensä kontrolloida juomista, mutta kun mieleni ei vaan tee mieli olla selvinpäin, koska kännissä kaikki tuntuu niin helpommalta..
Mistä tietää, että tarvitsee apua?
-Tytteli-
12341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Joit siis jopa kaljan päivässä? Hakeudu heti hoitoon eläkä jakele sitä pilluus kaikille.
Ennen kuin menet tai joudut johonkin laitoshoitoon, kysel vapaaehtoisia juttuja. A-klinikka, Avomylly, Avominne tai AA.
Otas vajaapäinen juopporetku taas viinaa, tai käy pilleripurkilla, niin rauhotut vähäksi aikaa.
Ja käy lääkärillä tutkituttamassa viinalla lahonnut pääsi, vaikka diagnoosi onkin selvä:
http://piv.pivpiv.dk/
tämän palstan rääväsuisille solvaajille ei kannata esittää mitään asiakysymyksiä.
Keskustele asiastasi vaikkapa täällä, missä et saa solvauksia vastaasi:
http://www.paihdelinkki.fi/keskustelu/
täällä kokoontuu vain ala-arvoinen ja rekisteröitymätön roskasakki huutelemaan herjojaan
Hei oikeesi 1 kaljan päivässä?? jjoo ei kuulosta ongelmalta mut jos susta tuntuu et se o ni mee ihmees :) kokeilie vaik aa:ta
no mä ainaki ymmärsin ton alottajan viestin niin, et se joi joka päivä kuukauden aikana VÄHINTÄÄN yhen kaljan et varmaana joi sit monena päivänä paljo enemmänki :)
Sen tietää siitä, että olet havahtunut sitä miettimään.
Silloin kun kaljat loppuu.
tarvit apua kun alkon määrät kasvaa tai huomaat ottavasi yhä useammin. Henkisestä riippuvuudesta kertoo lauseesi " kännis kaikki tuntuu helpommalta". Pakenetko asioita alkoholiin ? Sulla on taustalla kipeitä ja traumaattisia kokemuksia ja tarvitset niiden käsittelyssä tukea. Älä jää yksin vaan etsi esim . a-klinikalta terkkarista, sos.toimesta päihdetyöntekijä johon otat yhteyttä että pääset puhumaan asiasta ja saat tilaisuuden käsitellä asioita selvinpäin. Liian moni nuori jää yksin ja turvautuu alkoon. Se vie varsin nopeasti ja koukuttaa, koska toimii niin hyvin tuskaan...hetkellisesti. Läheisesi ovat syystäkin huolissaa. Välittävät susta ! etsi rohkeasti apua, äläkä anna elämäsi luisua alamäkeen.
Ehkä kännissä kaikki tuntuu helpommalta, mutta sen kännin jälkeen kaikki tuntuu vitun vaikealta. Eli jos et halua olla juomatta, niin suosittelen kohtuukäyttöä. Älä pidä ryyppyputkia.
Todellakin tuollaisen aloitusviestin kirjoittaja on avun tarpeessa.
Lobotomia, 9mm tai seinäkahleet auttavat tehokkaasti.