Ruotsin-laiva

no niin, näpäyttäkää

ja ruotsinlaiva; Braillen pistekirjoitus; Suomen mestaruus, Suomen-mestaruus, suomenmestaruus. Em. kopioitu Kotuksen sivuilta.

Vähän on itselleni haussa tuo yhdysmerkin käyttö näissä ilmaisuissa. Esim. tuli vaan tässä mieleen, että miksi sitten kun puhutaan joskus aikavyöhykkeistä, Suomen aikaa, Keski-Euroopan aikaa, miksei näissä sitten käytetä yhdysviivaa maantieteellisen nimen ja aika-sanan välissä?

5

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näp

      Siinäpä sitä miettimistä.

    • zsiba

      Tässä parhaat arvaukset aiheesta.
      Yhdysmerkillä pyritään erottamaan yhdyssanojen ainekset luettavuuden parantamiseksi. Näin ollen Ruotsin-laivan ajatellaan olevan yhdyssana, Ruotsin aikaa taas ei. Ruotsin-laivaa on alettu arvaukseni mukaan kirjoittaa yhdysviivan kanssa, koska se viittaa tietyntyyppiseen laivaan, joka seilaa tietyntyyppisissä paikoissa ilman, että Ruotsilla valtiona on juurikaan mitään tekemistä koko laivan kanssa. Sanan merkityksestä on siis irronnut Ruotsin omistussuhde sanalle.

      Miksi ruotsinlaiva on yhdyssana? Genetiivissä oleva sanan alkuosa ei ilmaise omistussuhdetta, samalla tavoin kuin suomenhevonenkaan ei ole Suomen valtion hevonen vaan hevosrotu.

      Jos lausekkeen "Suomen aikaa" määrettä muutetaan siten, että kyseessä on New Yorkin aikaa tai Ruotsin aikaa ei perusviittauskohde (aikavyöhyke) muutu. Sama ei kuitenkaan onnistu Ruotsin-laivan kanssa. Tanskan laiva tai Kanadan laiva ei mitenkään rinnastu Ruotsin-laivaan, jolla on myös suomalaisille kuvainnollisia merkityksiä. Kun Wilma Schlizewski kertoo elämäntapamuutoksestaan ja mainitsee syöneensä aiemmin ruotsinlaivaruoka-annoksia, suomalaiset ymmärtävät, mitä tarkoitetaan.

      Se, mikä katsotaan yhdyssanaksi, liittyy siis siihen, mitä sana tarkoittaa. Sitä ei siis välttämättä voi ilmaista kaavalla tai säännöllä vaan on katsottava sanan merkitystä, yleisyyttä ja käyttöyhteyttä.

    • Tilannehan ei ole ollenkaan niin sekava, miltä näyttää, vaan paljon sekavampi. Vaihtoehtoja on enemmänkin, ks.
      http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/kielenopas/6.1.html#erisn-yhd

      Toisaalta kyse on paljolti vain siitä, miten kiinteäksi ja miten termimäiseksi (”käsitteeksi”) ilmaus koetaan ja ajatellaan.

      Suomen aika jne. eivät ole erikoistuneita ilmauksia, vaan niissä nimetään aikavyöhyke yhden maan tai alueen mukaan. Sen sijaan ”kesäaika” on erikoistunut ilmaus, jonka merkitys ei mitenkään johdu osien merkityksistä vaan on aivan sovinnainen – kesäaikahan kattaa yli puolet vuodesta ja siis paljon enemmän kuin kesä.

    • niin?

      Zsiban juttuun nyt sen verran, että jos Kanadan-laiva on menossa Kanadaan, niin kyllä termi varmaan sen yhdysviivan vaatii, ellei käytetä kirjoitusmuotoa kanadanlaiva.

      Sinänsä ymmärrän kyllä genetiivi-jutun, eli Ruotsin laiva tarkoittaisi Ruotsin omistamaa laivaa. Mutta miksi sitten Suomen aika ei tarkoita Suomen omistamaa aikaa? Aivan samoin tietysti esim. Hollannin-matka, mutta entäs sitten Pohjanmaan matkailuopas vai Pohjanmaan-matkaiuopas (siis jonkinmoinen viestintäjulkaisu)? Jälkimmäinen taitaa olla oikea?

      • zsiba

        Riippuu, mihin sillä viitattaisiin. Jos puhe olisi Suomen ja Kanadan välillä seilaavasta risteilyaluksesta, silloin varmasti olisi kyseessä Kanadan-laiva, jos taas laiva, josta pitäisi osoittaa, että se kuuluu nimenomaan Kanadalle (eikä muulle valtiolle), niin väliviivaa ei tulisi. Ehkä siis esimerkkini ei ollut hyvä.

        Ei kaikki sananalkuiset genetiivit ole omistusta ilmaisemassa eikä muistaakseni aina ole johdonmukaista, onko määritesana nominatiivissa tai genetiivissä. Miksi siis vaikka ulkomaalaisten meistä muodostama kuva on Suomi-kuva eikä Suomen-kuva?Verrattuna tuohon kesäaika - Suomen aika.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      116
      6310
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      377
      6113
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5810
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2345
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      115
      1390
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1211
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      867
    Aihe