Lapinpystykorva..

ihmettelijä....

Kyseistä rotua ei ole olemassakaan mutta tapasin taannoin yhden ulkoiluttajan, jolla oli kovasti lapparia muistuttava koira ja kysyinkin koiran rotua, johon ulkoiluttaja vastasi, että kyseessä on aito Lapinpystykorva.
Olin hieman ihmeissäni sillä en ollut koskaan kuullut moisesta.
Kotona sitten tarkistin asian ja rotuhan se ei tavallaan ole.

Mikä se sitten on? Suomenlapinkoira vai lapinkoiran ja suomenpystiksen sekoitus?

7

738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rakkeja oli

      Ei ole vaan oli sekarotuisia rakkeja.:=)

    • yj´sk

      Joskus suomenlapinkoiraa/lapinporokoiraa kutsuttiin lapinpystykorvaksi. Nimet muuttuivat, kun lapinpystykorva jaettiin kahteen eri rotuun. Ja onhan monilla omia keksimiään lempinimiä suosikkikoiraroduilleen :-)

    • Informatiaapi

      Se on vanha nimitys. Joko sitä tai porokoiraa käytetään aika paljon yleisnimikkeenä.

      • yj´sk

        Monet kunnioittavat historiaa ja voivat olla kiinnostuneita myös koirarotujen alkuperästä. Lapinpystykorva on kumminkin komean kuuloinen koirarodun nimi.


    • -

      minulta tultiin tänään kysymään kun ulkoilutin suomenlapinkoira pentuani että onko tuo sellainen lapinpystykorva. ihmetytti vähän.

      • vanha nimi yhä hyvä

        Alunperin suomenlapinkoiran nimi on ollut lapinpystykorva. Voihan sitä entistä nimeä käyttää, ei sillä mitään muuta tarkoiteta. Onhan esimerkiksi affenpinserin nimi muutettu apinapinseriksi ja briardin brienpaimenkoiraksi, mutta silti niitä kutsutaan niillä entisillä nimillään. On rotunimi sitten nykyinen tai vanha, niin samaa rotua tarkoitetaan.


    • hauskaa...

      Minulla on suomenpystykorvan (emä) ja lapinporokoiran (isä) risteytys ja sitä voitaisiin kutsua lapinpystykorvaksi ;)
      No ihan vain huvikseni tämä, ovathan molemmat rodut pystykorvia.
      Koira sekoitus on muuten aivan upea ja kaunis, koira on vielä 8kk.ikäinen pentu mutta on jo nyt saanut ihailua sopusuhtaisuudesta, turkinkiiltävyydestä ja ystävällisestä luonteestaan.
      Vilkas, jaksava, nopea oppimaan,hyväaistinen, nopealiikkeinen, jääräpäinen, huumorintajuinen, omistajaansa hyvin lukeva koiran pentu se on ja haaveeni olisi koirani kouluttettuani näkeväni sen juoksemassa vapaana metsässä ja pelloilla pelkäämättä että se karkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      50
      2622
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      70
      2221
    3. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      3
      1621
    4. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      49
      1086
    5. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      49
      937
    6. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      278
      921
    7. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      66
      796
    8. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      14
      774
    9. Ikävä edelleen sinua

      Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja
      Ikävä
      19
      739
    10. Sekaisin ihastuksesta

      Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m
      Ikävä
      54
      731
    Aihe