Onko siinä laissa mitään tolkkua että täysin terve mies joutuu näyttelemään hullua saadakseen sterilisaation 24 vuotiaana perusteena koska sairautenne vakavasti rajoittaa kykyänne hoitaa lapsia. Eli joiduin pilaamaan mainettani tuollaisella kauhealla lääkärin todistuksella että sain haluamani. Minusta se on todella järkyttävää. Vaikka itse yksityisellä vielä hoidin omalla kustannuksella itse sterin.
Miksi meitä ihmisiä pakotetaan lisääntymään estämällä lähes kaikilta alle 30 vuotiailta lapsettomilta mahdollisuus pysyvään ehkäisyyn. Minulta se vei mahdolisuuden nauttia seksistä alle 24 vuotiaana
Tätä asiaahan ei pysty mitenkään perustelemaan sillä että jos mieli vielä muuttuisi koska jokainen täysi ikäinen kantaa itse vastuun tekosistaan. Eli se on vain oma virhe jos mieli muuttuu ja siitä on itse otettava vastuu. Sama juttuhan se on siinä jos teet lapsen ja rupeat sitten katumaan sitä suuresti että teit sen sitäkään et pysty perumaan ja se on sallittua jopa alaikäiselle.
Kun sattuu että minunlaisia on muitakin jotka ovat kärsineet tästä yhteiskunnan painostuksesta esim netissä vapaaehtoiset lapsettomat. Mutta varmasti hyvin harvalle käy niin onnellisesti että pystyy hankkimaan sterilisaation näinkin nuorena kuin minä vaikkakin olen sen takia nyt täysin hullu vaikka kukaan ei elämässäni sitä mitenkään tiedäkään niin joku kuitenkin tietää ja se on hävettävää vaikka tapahtumasta on aikaa jo 11 vuotta se aina joskus tulee mieleen eräänlaisena traumana.
Mielestäni lakia pitäisi muutta välittömästi ja sallia se kaikille täysiikäisille vaikka voisivat tehdä sen omalla kustannuksella samoin kuin lapsettomuushoidot jos sattuisivat sterin jälkeen muuttamaan mielensä.
KYSYMYS VÄESTÖLIITOLLE
Miksi näin
1
304
Vastaukset
Hei,
Kiitos mielipiteestäsi. Lain perusteella tosiaan alle 30 vuotias voi saada sterilisaation jos mahdollisuudet muulla tavoin ehkäistä raskaus ovat epätavallisen huonot. Yksi peruste ikärajalle on, että olemme niin usein nähneet ihmisen katuvan jos sterilisaatio on tehty nuorella iällä.
Kommentistasi päätellen olet itse kokenut 30 vuoden ikärajan epäoikeudenmukaisena. Tässä sinulla olisi vaikuttamisen paikka ja voisit lähestyä kansanedustajia asiassasi.
Ystävällisesti
Anne-Maria / Väestöliiton klinikat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943889Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512762Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per751324Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu171256Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101169- 46954
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020951- 48881
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt214839Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä106652