Asuminen Vietnamissa

grgrgrtsakafa

Minkähän hintaista Vietnamissa on asustella? Parin kuukauden reissua tässä suunnitelen ja halpoja hostelleja/bungaloweja olen yrittänyt bongailla netistä mutta lähinnä tulee noita neljän tähden hotelleja vastaan :P

1

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vietnamissa ei ole paljon retkeilymajatyyppistä majoitusta, mutta pikkuhotelleja löytyy. HCMC:ssä kannattaa suunnata District 1 Pham Ngu Laon ja Bui Vienin väliseen kortteliin. Niiden välillä on kujia joissa on paljon pikkuhotelleja, kannattaa rohkeasti mennä vaan pienemmistäkin kujista sisään sokkeloiseen kortteliin ja etsiä. Sieltä saattaa löytää hinta/laatusuhteeltaan parhaimmat. Mitään ennakkovarausta ei tarvi tehdä, ainakaan jos tulet päiväsaikaan. Jos joku tarjoaa majoitusta kadulla, voi mennä katsomaan, itse olen joskus majoittunut näin tavallisten ihmisten kodeissa. Kuusi taalaa ovat pyytäneet, mutta olosuhteet ovat vaatimattomat.
      Hoi Anissa on yksi retkeilymajatyyppinen, jossa on myös dormi. Hop Yen Hai Ba Trungin ja Ba Trieun välisessä korttelissa (löytyy googlettamalla). Se on varmaan halvin siellä päin. Jos haluaa oman huoneen, viereiset hotellit ovat myös kilpailukykyisiä. Hop Yen on hyvin suosittu ja sinne kannattaa varata.
      Hanoissa Hang Ga kadulla löytyy Little Hanoi hostelli, joka on aika edullinen. Hanoissa on myö Backbagger alue, mutta en kuolemaksenikaan muista nyt osoitetta.
      Turha tässä on kuitenkaan alkaa luettelemaan kaikkea. Jos kerrot mihin olet menossa voi mulla löytyä suosituksia. Täytyy vain katsoa käyntikortit läpi.

      Yleisesti ottaen hinnat ovat kuudesta dollarista ylöspäin, mutta kyllä 12 taalalla pitäisi löytyä makuusija paikasta kuin paikasta. Itse en varaa etukäteen, koska "parhaat" paikat löytyvät aina pakan päällä tuurilla ;-), eikä niiden löytämisessä usein ole mitään ongelmaa. Ainahan voi antaa taksikyydin viedä johonkin hotelliin.
      Hostelworld.comista löytyy myös halpoja hostelleja, samoin YHA:sta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      108
      2727
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1321
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      98
      1156
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      997
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      987
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      938
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      833
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      643
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      39
      630
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      625
    Aihe