•••• Ilmainen hoitokoti väsyneille äideille ••••

5 TÄHDEN

Ajattelin perustaa ilmaisen hoitokodin todella väsyneille äideille.

Homma alkaa siten, että hoitokodista läheteään limusiini kuljettajan ja ammattitaitoisen hoitajan kera noutamaan väsynyt äiti lapsineen.

Väsynyt äiti tarvittaessa kannetaan auton pehmeälle sohvalle ja turvavyö kiinnitetään. Lapsen isä tai hoitaja pitää lapsesta huolen.

Äiti saa torkahtaa sikeään uneen limusiini lipuessa äänettömän pehmeästi viiden tähden hoitolan pihaan. Siellä kokenut henkilökunta kantaa väsyneen äidin sohvatuolissa pestäväksi hemmottelukyvlyssä ja sitten syömään.

Tämän jälkeen äiti vaipuu syvää tajuttomutta vastavaan uneen ääneristetyssä luksusviitissään.

Herättyään pitkien aamupäivään venyneiden unien jälkeen äiti saa napin painalluksella muhkean aamupalan suoraan sänkyynsä. Hän saa tavata lapsiaan ja pääsee pienen aamureippailun ja -uinnin jälkeen hemmotteluhoitoon ja sitten syömään.

Lounaan jälkeen vuorossa on kunnon päiväunet luksushuoneessa. Iltapäivällä kasvohieronnan jälkeen siirrytään meikkaajalle ja sitten huippuluokan päivälliselle.

Päivällisen jälkeen piristynyt äiti siirtyy viihteelle ja halutessaan viettää illan yökerhossa.

Kokiessaan itsensä levänneeksi äiti kirjautuu ulos hoitolasta ja limusiini kiidättää hänet takaisn kotiin, joka äidin yllätykseksi on suursiivottu tiptop-kuntoon.

Mitä mieltä olette?
Kannattaako lähteä etsimään rahoitusta?

3

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuulostaa ihanalta

      ou jee! :D täytyy näyttää tää juttu isännälle ja esittää toive, et järkkäis ton tyyppisen päivän mulle joskus

    • Samaa toivon

      Vaikka viestiketjussa onkin lähdetty taasen ilkeilyn tielle. Aloite olisi hyvä, sillä jokainen väsynyt/uupunut äitia ja isä todella pitäisi saada lepäämään ja purkamaan keräänsä, jotta parantuisi ja jaksaisi eteenpäin.
      Tämän masennuksen /uupumuksen vuoksi hajoaa niin moni perhe, toinen hakee lohtua vieraista ja menee vaikka salasuhteeseen tai sitten ei halua enää olla kotona vaan tekee ylityötä, kunhan ei tarvitse tulla näkemään ja kuulemaan tuota masentunutta.
      Kun tässä tilantessa pitäisi todella olla vieressä pyyteettömästi, eikä missään tapauksessa kadota.
      Tämä asia on hoidettavissa ja sieltä se entinen onni pikku hiljaa nostaisi päätään.
      Vielä heittäisin kysymyksen, kuinka monesti se salasuhde ilmoittaa toiselle puolisolle suhteesta ja näin saa eron aikaiseksi.

      Pistäkää pateja tähän asiaan , että näille uupuneille tosiaankin saataisiin hoitopaikka, jonne voi mennä ilman isoja kynnyksiä ja heti, sillä näissä asioissa ei pitäisi joutua koskaan odottamaan hoidon saantia.
      Oikein kannatettava asia, oikein hoidettuna.

    • Rahis123

      Raha-automaattiyhdistys (RAY) voisi olla oikea osoite.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      7042
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6323
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2512
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      66
      2206
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1519
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1512
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe