Tämmönen on toistunut jo useasti: tuun kotiin ja kissa tulee ovelle tervehtimään. Yhtäkkiä se alkaa peruuttamaan kummallisesti ja pyörähtää niin sanotusti ympäri "huojuen" ja tuntuu kävelevän päin seiniä. Tällaisia eritapaisia "huimauskohtauksia" sille tulee! :( Eikä aina vaan tervehtimistilanteessa. Kun olen antanut sille ruokaa, se tulee innoissaan odottamaan ja yhtäkkiä taas samankaltasta epänormaalia liikehdintää... Apua, voisiko kyse olla jostain kasvaimesta? Mihin kaikkiin sairauksiin tämä voi liittyä vai voiko kissalla olla vain alhainen verenpaine?
Ehkä n. 2 kk sitten huomasin ekaa kertaa huimausta. N. 10 kertaa oon sattunut huomaamaan tähän mennessä...
Voiko olla vakavaakin? Muilla tietoa/kokemusta tällaisesta?
Ehkä n. 2 kk sitten huomasin ekaa kertaa huimausta. N. 10 kertaa oon sattunut huomaamaan tähän mennessä...
Voiko olla vakavaakin? Muilla tietoa/kokemusta tällaisesta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Epilepsian joku muoto?
Kannattaiskohan viedä lekuriin, Neurologille siis heti, ilman välikäsiä.
Huih, jos on epilepsiaa..
Pitäis kait sitä lekurissa käyttää, on tota jo useemman kerran ollu nii alkaa huolestuttaa.
voi johtua myös kissanminttua sisältävistä leluista, niitä ei pitäisi ollenkaan antaa kissoille, ovat tosi vahvoja, kissa tulee niistä kuin humalaan.
Kissanminttua sisältäviä leluja meillä ei kyllä ole..
Jostain muusta siis johtuu.. :/
Et sitten kertonut katin ikää, mutta jos kyseessä on hieman vanhempi tapaus voisin olettaa, että katilla on kuulo menossa. Saattaappi välikorvan tulehdus olla jo aika pitkällä ja tasapaino siten hukassa.
Tästä katti kyllä tokenee normaaliin elämään, mutta keskustelut saattavat olla hiukka äänekkäitä tästä eteenpäin.
Nuori kissa kyseessä, vasta 1,5 vuotias. Hmm, välikorvan tulehduksesta en tiedä... aika normaalilta korvat vaikuttavat ulkoapäin ja ei ainakaan näytä siltä, että kissa suhtautuisi korviinsa jotenkin poikkeavasti.
Tuli vain mieleen, voisiko kesällä tapahtuneella auto-onnettomuudella olla vaikutusta? Jos vaikka jokin vaurio tuli ja se ilmenee vasta nyt. Kissa jäi siis auton alle kesällä ja siltä murtui lantionluita.. nyt on onneksi terve (ja pidetään valjaissa nykyisin)
Joo ei sitä tulehdusta välttämättä näe korvista ja saattavat olla aivan siistit eikä edes korvat tuoksu pahalle. Nämä sitten oli vain pelkkää arvausta, eli jos tahdot katille parasta niin kannattaisi kisu viedä lääkäriin.
Täällä voidaan varmaankin antaa monta vinkkiä mallia arvaus, mutta oikean diagnoosin pystyy tekemään vain eläinlääkäri, eli suosittelen kisun käyntiä lekurissa.