Mitähän vanhoille suomalaisveneiden muoteille on tapahtunut mallien valmistuksen loppumisen jälkeen? Onko esimerkiksi -70-luvun Swanien muottit vielä jossain tallella? Suomessa on kuitenkin valmistettu vuosikymmenten ajan paljon eri merkkisiä ja tyyppisiä veneitä, joten voisi kuvitella, että muotteja lojuu kasapäin jossain pellon reunassa.
Osa muoteista on varmasti myyty ulkomaille, jossa veneitä on voitu valmistaa eri merkeillä, mutta mitä mahtaa kuulua klassikkoveneiden muoteille? Mahtaisikohan joku veistämö innostua valmistamaan vanhoja, hyväksi havaittuja klassikkoveneitä uudestaan? Kuinkahan yleinen ilmiö tämä on maailmalla (tekeekö kukaan moista)? Tietyille malleille saattaisi markkinoita vaikka löytyäkin. Mene ja tiedä.
Osa muoteista on varmasti myyty ulkomaille, jossa veneitä on voitu valmistaa eri merkeillä, mutta mitä mahtaa kuulua klassikkoveneiden muoteille? Mahtaisikohan joku veistämö innostua valmistamaan vanhoja, hyväksi havaittuja klassikkoveneitä uudestaan? Kuinkahan yleinen ilmiö tämä on maailmalla (tekeekö kukaan moista)? Tietyille malleille saattaisi markkinoita vaikka löytyäkin. Mene ja tiedä.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Joo...homma täytyis kaiketi aloittaa markkinointitutkimuksella....että riittäiskö kiinnostus.Se että on muotit on loppujen lopuksi aika vähän!
Miten niin? Kaikki kulut on jo käytetty ja muotilla voi tehdä pelkkää voittoa!
Vrt. omistan virheettömät Euron painatusleyvt paitsi että 50 000€:n euron levyjä ei ole vielä keksitty.
Vene ei putkahda sieltä muotista ulos ihan itsestään ja ilman kuluja.
Ainakin Nautor on kuskannut käytöstä poistuneet muotit kaatikselle ja varmistanut dynamiittipötköllä, ettei kukaan niitä sieltä dyykkaa. Roskisdyykkareita kun on suorastaan kytiksellä ollut. Samalla tavalla on varmasti moni veistämö toiminut. Eivätköhän nimekkäämmät suunnittelijat jotain sen tapaista edellytäkin lisenssimaksujen suojelemiseksi.
Aika paljon pienempiäkin muotteja näkyy kyllä lojuvan vielä Nautorin pihalla tuolla Kolpissa:
http://maps.google.fi/maps?q=kolppi&hl=fi&ie=UTF8&ll=63.631567,22.901087&spn=0.001251,0.005284&sll=60.184337,24.949685&sspn=0.011117,0.042272&vpsrc=6&hnear=Pedersören Kunta, Kolppi&t=h&z=18&layer=c&cbll=63.631592,22.901578&panoid=pNlI-Y0Bf7Cws4fH4UGksg&cbp=12,150.48,,0,4.93
Junan ikkunasta on tullut nämä bongattua monta kertaa...
Eli koska veneet ovat kehittyneet vuosikymmenien aikana paljon nopeimmiksi, tilavemmiksi, merikelpoisemmiksi, jne... Niin jonkun kannattaisi alkaa valmistaa niitä vanhoja raatoja? ;-)
Ei vaan, ainahan nostalgia myy, kiva olla roinaa pihalla. Ja ikälopuilla papparaisilla on rahaa, eri asia ovatko mitenkään purjeveneenkäyttökunnossa.
Jos ne muotit ovat minkään arvoisia niin kyllä ne yleensä ovat jonkun hallussa tai sitten ne on tuhottu vanhentuneina. Kertoo kaiken muotin arvosta jos kukaan ei sitä halua, edes kilpailija ilmaiseksi :-D
Tulee vain niin ketusti hintaa tehdä mitään Suomessa - ellei sitten ole volyymina Bavaria/Beneteau että voi roboteilla tehdä lähes kaiken - että ajauduttaisiin (kuten nytkin lähes kaikki "suomalaiset") Baltiaan, Puolaan, tms.
Katsos, visiot ovat itseäsi viisaampia varten.
Hiljattain sattui silmään artikkeli, jossa kosiskeltiin uudesta Antilla 36:sta kiinnostuneita. Joku oli ostanut muotit ja saanut sovittua S&S:n kanssa valmistusoikeuksista. Niin se menee. Jonkinasteinen kulttuuritekohan se, mutta ei varmaankaan lyö leiville.
Missä tällainen artikkeli oli?
Pelkät muotit eivät vielä tee Antillaa. Myös kestävyys pitää olla samalla tasolla. Fanaatikoille sitten vielä samanlainen pelkistä meripunkista koostuva sisustusratkaisu =)
Se ei ole Antilla, ellei se ole Einon veistämä.
Voipi tulla aika kalliiksi nykypäivänä tehdä samalla antaumuksella vastaavan lujuuksinen runko. Mikäpä siinä, jos rahaa ja taitoa löytyy, ja itselleen tekee. Kaupaksi voi olla vaikea saada, hintaa nimittäin tulee varmaan aika rutkasti.
"RV Pitkänen Oy aloittaa Antilla 36:n uustuotannon" Kirjoittaa Venemestari uusimmassa julkaisussa 11/2011.
"Pyrkimys tehdä viiden veneen sarja, joista osaan ostaja voisi itse tehdä viimeistelyn..."
"Veneet tullaan valmistamaan kaikkia niitä kestävyysvaatimuksia kunnioittaen..."
Onnea matkaan Pitkäselle. Toivottavasti kultuurihanke etenee ja löytyy ostajat muutamalle veneelle.
Uusimmassa Venemestarissa muistaakseni...
Muotit eivät ole ikuisia eli vaikka niitä jostain löytäisikin ne eivät ole käyttökunnossa jollei niistä ole pidetty huolta.
Jos oikein kovasti on tarve niin voihan ne muotit tehdä olemassaolevasta veneestä uusiksi. Siitä vaan läärit Rivan pintaan lasikuitua ja lopsautat muotin pihalle, siihen muottiin laminoit sitten veneitä niin voit tehdä miljoonia (persnettoa...)