Onko enää mitään toimintaa keskipitkillä ja pitkillä aalloilla vai onko ne mykistyneet kokonaan? Itse sain vain pelkkää hurinaa ja kohinaa.
Sen sijaan lyhyillä aalloilla tuntuu vielä toimivan asemia, oli musiikkia, kiinankielen kurssia, englanninkielisiä uutisraportteja jne.
Tiedän että aika moni radioasema on siirtynyt nettiin mut silti olis kiva jos jotain vielä kuuluis keskipitkiltäkin...muutakin kuin sitä hurinaa ja kohinaa.
Sen sijaan lyhyillä aalloilla tuntuu vielä toimivan asemia, oli musiikkia, kiinankielen kurssia, englanninkielisiä uutisraportteja jne.
Tiedän että aika moni radioasema on siirtynyt nettiin mut silti olis kiva jos jotain vielä kuuluis keskipitkiltäkin...muutakin kuin sitä hurinaa ja kohinaa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Keskipitkillä ja pitkillä on paljonkin toimintaa, mutta asemia kuuluu lähinnä pimeän aikaan. Muuten, sähkölaitteet ja katuvalot aiheuttavat näillä aallonpituuksilla radioon hurinaa ja kohinaa.
Keskipitkillä aalloilla on kuuntelumahdollisuudet jopa parantuneet kun suuritehoisia lähettimiä on lopetettu, esim. norjalainen 1314kHz.
Antenni auttaa. Tavallisen radion pelkkä ferriittipatukka ei ole kovin tehokas.
Kun vyyhtii puoli metriä halkaisijaltaan olevan kelan, alle puolen millin lankaa satakunta kierrosta, ja kytkee päät säätökonkkaan, ja radio sen sisään, ja säätää resonanssiin, kuulee paljon enemmän. Suuntaaminen auttaa.
Jos radiossa on antenniliitin, kannattaa rakentaa pa0rdt-aktiivianteni ulos korkealle (n. 10 - 20 m), niin kuuluu pitkät, keskipitkät ja lyhyitä aaltoja komeasti.
Ohjeet löydät googlaamalla ja osat saat Partcosta. Lisätiedot silixium ät suomi24
Keskiaalto ja lyhytaaltoasemien kuuluvuus on jopa parantunut nyt kun kylmän sodan loppumisen takia suurin osa häirintälähettimistä on sammutettu. Toisaalta taas moni radioasema on lähes kokonaan kadonnut, koska säästöjen takia lähettimiä on suljettu tai vuokrattu ulkopuolisille. Esim Porin asemalta taitaa kuulua nykyään jotain kiinalaista tai uskonnollista ohjelmaa. Samoin ennen tutu Ruotsin ja Norjan asemat ovat vaienneet.
Laitteiden aiheuttamat häiriöt (kohina) lisääntyneet.
Tietysti jossain syrjemmässä on rauhallisempaa.
Tietokoneet, niiden modeemit ja energiansäästölamput aiheuttavat todella massiivisen häiriösaasteen kyläpaikoilla. Minä käyn joskus kuunteluretkellä kesämökillä. Siellä on energiansäästölamppujen sijasta vanhoja hehkulamppuja ja halogeeneja ja naapuriin on matkaa 100m. Siellä kuuluu hyvin,
Esimerkiksi BBC Radio Scotland kuuluu keskipitkillä hyvin aamuisin ja iltaisin, taajuus 810 kHz.
johan tuo bbc 810 kuului hyvin jo 80 luvulla. mulla on siitä qsl korttikin.