Eli paljonko täytys olla vähintään kompressorissa paineet jos meinaa ruiskulla maalata jotain auton muoviosia?
ruiskumaalaus+kompuran paineet?
6
20509
Vastaukset
- oliko
tavan kompura on tarpeeksi.
- tunari
N.4 baaria suosittelivat.......
- anti-tuunari
tunari kirjoitti:
N.4 baaria suosittelivat.......
Kyllä tuo 4 bar riittää hyvinkin. Maalataanhan auton muoviosia ihan spraylläkin ja ei siellä pullossa vissiin ole 4 bar:in paineita ja toimii ihan ok, jos vain pohjustukset on tehty kunnolla.
Ihan uteliaisuuttani kysyn, maalatko ylä- vai alapuolisella säiliöllä ja onko kompurassasi vedenerottajaa ennen maalisäiliötä. Meinaan vain että ilman vedenerottajaa voi tulla ikäviä ylläreitä, kokemusta on :).
Joka tapauksessa, tuo 4 bar on jo riittävä paine ja jos tuntuu ettei piisaa niin väännä venttiiliä isommalle. Kyllä silmä äkkiä kertoo toimiiko vai ei noilla paineilla.
Sitten sen verran vielä että muista laittaa silmäsuojat ja ainakin edes se paperinen maski naamalle kun ruiskit sitä maalia ympäriinsä. Ihan sillä vain että jos se maalisumu olisi niin kovin terveellistä silmille ja keuhkoille niin johan sitä lääkäritkin suosittelisi hengitettäväksi ja maalitippoja silmiin tiputettevaksi, vai mitä. Ymmärsit vissiin mitä meinaan.
- Black Sapphire
...millaisella ruiskulla ja mitä maalaat.
En ole maalausalan ammattilainen, mutta olen puuhastellut sitä sun tätä.
Maalauspaineen valintaan vaikuttaa ruiskun rakenne ja sille sallittu maksimipaine sekä maalin viskositeetti eli juoksevuus kuin myös maalin laatu (ohennetyyppi vesi-tärpätti-ruiskuohenne-akryyliohenne-tinneri jne.). Maalattavien kohteiden koko, laatu ja käytettävä maalimäärä vaikuttavat ruiskun valintaan.
Alasäiliöruiskut, joiden tilavuus on n. litran luokkaa, mahdollistavat ja usein myös vaativat suurempia paineita kuin esim. jotkut pienehköt yläsäiliöruiskut (poikkeuksia on!). Itselläni on mm. n. 2 dl:n vetoinen yläsäiliöruisku, jonka maksimipaine on 3bar (maalailen ja lakkailen sillä itse yleensä 1,2-2,5 bar paineilla)!
Tämän kaltainen ruiskutyyppi soveltuisi luultavasti melko hyvin suunnittelemaasi (?) pienehköjen tai kohtalaisen kokoisten muoviosien maalaukseen. Aivan pienten osien maalaukseen voi käyttää myös ns. fiksatiiviruiskua (antaa n. 5cm leveän jäljen).
Alasäiliöruiskuista ne paremmat, jossa on myös monipuolisemmat säädöt, tarvitsevat usein enemmän painetta toimiakseen oikein. Sopivalla viskositeetilla saa kohtuullisen hyvää jälkeä myös halpisruiskulla, jos neula on kunnossa ja ruisku puhdas!
Kompuraan "jälkeen" ja ennen ruiskua vedenerotin on suositeltava laite, maalasitpa mitä hyvänsä. Olen itse maalannut myös ilman, eikä ole ollut pulmia. Suurimmat vaikeudet liittyvät aina maalausolosuhteisiin. Suurilla paineilla maalatessa maalin hukkaprosentti kasvaa ja maalatessa käy melkoinen pöläkkä, joten kunnollinen hengityssuojain kaasusuodattimella on paikallaan.
Maalaustuloksen kannalta suurin ongelma on mielestäni pintaan kuivumisvaiheessa kertyvä pöly. Ellei käytössäsi ole maalaamoa, joudut joko hyväksymään asian tai keksimään vippaskonsteja pölyn torjumiseksi. Jos maalaat esim. autotallissa, jossa on betonilattia, voit kostuttaa sitä kevyesti, ettei pöly lennä. Poistoilmapuhalluksen järjestäminen on suljetussa tilassa maalattaessa erittäin suositeltavaa, samoin tuloilman suodatus. Ulkona maalattaessa itikat ja siitepöly saattavat olla haittana.
Kunnollinen pohjatyö ja pohjamaalaus takaavat hyvän lopputuloksen. Työn iloa!- Katteet
Minkälaista maalia tulisi käyttää jos meinaa maalata kevarin katteet punaiseksi? Minkä väristä pohjamaalia ja minkälainen lakka päälle?
- Uutuushullu
Onko tuo tv shopin maalausruisku ok . Onko kellään kokemusta. Olisi niin kätevä maalata seiniä. Millaista maalia siihen pitäisi hankkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236809Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää401221Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271022- 75881
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47824Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a59814Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93784Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38771Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14726- 43723