Tunteeko kukaan aivohalvausta?

sak12

Ei näytä löytyvän sellaista palstaa, jolla käsitellään pään sairauksia. Kuitenkin pään verenkiertohäiriö lienee aika tavallista. Jos kaulavaltimoissa syntyy tukos, se voi jättää osan aivoista vähemmälle verelle. Riippuen siitä, mikä aivojen osa saa vähemmän verta, tulee erilaisia toiminnan häiriöitä.

Olen nähnyt lehdissä tietoja, että tällaisiin sairauksiin on tullut uusi lääke, mutta minun lääkärini sanoi, ettei se auta minua, kun minulla on jo ollut stroke. En tiedä, miten tuo pitäisi sanoa suomeksi. Veritulppa se voisi olla.
On hassua vaan, jos lääkäri ei ymmärtänyt, että stroke voi tulla useita kertoja. Jos se on tullut jo 2-3 kertaa, voi olla hyvä, ettei se tule neljättä kertaa.
Kysymyksessä oleva lääke ei ole Waran tms. Tunteeko joku tällaista uutta lääkettä? Olisi hyvä saada jotain apua aivoverenkierron häiriöitä vastaan.

3

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei varmaa tietoa

      No lähinnä kait nuo aivoinfarktit kuuluiosivat tuonne neurologisiin sairauksiin, siellä on ainakin yleinen neurologia-osio.

      Itselläni on ollut kymmenisen vuotta sitten pieni aivoinfarkti ja nyt pari vuotta sitten TIA-kohtaukseksi todettu juttu.

      Mistään ihan uudesta lääkkeestä en ole kuullut, alussa mulla oli käytössä vain Primaspan 100mg/vrk ja nyt tuon TIA-kohtauksen jälkeen vaihdettiin tehokkaampaan eli Asasantid Retardiin.

      Lisäksi kolesterolilääkitys vaihdettiin Lipitoriin, koska huono kolesteroli oli vähän korkeahko (toki vain jotain 2,9).

      Millainen lääkitys sinulla sitten nykyisin on?

      Ja onhan sulla verenpaineet kunnossa, et tupakoi ja tosiaan kolesterolitkin hyvät. Noitahan siinä usein hoidetaan ja toki verenohennuslääkkeinä on muitakin kuin aspiriinia, Voishan verenohennuslääkkeenä olla vaikka varfariini eli Marevan, muttei sekään mikään uusi ole. Olen myös jostain lukenut, että olisi joku uusikin tuote tuon Marevanin tilalle, Dabigatraanieteksilaatti.. Tarkoitettu lähinnä eteisvärinäpotilaille hyytymien estoon ja tätä kautta ehkäisemään aivoinfarkteja..

      Onko sulla eteisvärinää? Jospa lääkäri tiesi, että sinun tapauksessasi ei ole apua jostain uudesta lääkkeestä. Vai käytätkö jo Marevania, sillopin luulisi tusota uudesta voivan olla hyötyäkin.

    • sak12

      Saattaa olla, että etsimäni lääke on Dabigatraanieteksilaatti. Siitä on lehdissä ollut vain lyhyt maininta, että se on tulossa. Se voi tulla ensi vuoden puolella, mutta nyt ei ehkä lääkärini sanonut oikein. Miksi se ei auttaisi minua, jos minulla on jo ollut verisuonen tukoksia? Niitä tulee vain lisää, eikä ne ole helppoja. Nyt tuntuu oikea jalkaterä olevan kuin jäätynyt. Myös oikeaa kättä palelee ja nukun kintaat kädessä.
      Muuten lääkkeitä on noin 7 sorttia, kun on ollut sydämen eteisvärinää ja on diabetes2.
      Ei tämä silti aivan toivotonta ole, ja yritän uimalla parantaa tilannetta. Se on hyvä konsti ja todella tuntuu sairaudet väistyvän. Hullua on vain, että ne iskee monta kertaa peräkkäin. Nyt tämä lienee neljäs stroke.
      Lääkkeenä strokea vastaan on vain Waran (Suomessa Marevan).
      Elättelen toivoa, että se uusi lääke sopii minulle ja saan lopettaa Waranin syönnin.
      Sydän ei aiheuta mitään oireita, mutta voimat ovat kuin kadonneet äkkiä. Kummallista on, että vika voi olla aivoissa, vaikka lihasvoimat katoaa. Jossain määrin ne kyllä palautuvat, vaikka hitaasti. Vanhuus tulee äkkiä ja yllättäen.

    • Hyvä "veli"...

      Liikunta,liikunta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      263
      3291
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1819
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1489
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1334
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1028
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      984
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      746
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      667
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      626
    Aihe